W czerwcu Al Hassan Ag Abdoul Aziz został skazany za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości w latach 2012–2013, kiedy Timbuktu rządził Ansar al-Din.
Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) skazał kluczowego członka malijskiej grupy zbrojnej na 10 lat więzienia za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione ponad dziesięć lat temu w mieście Timbuktu.
Al Hassan Ag Abdoul Aziz został skazany w czerwcu pod zarzutem stosowania tortur, gwałtu i niewolnictwa seksualnego, a także niszczenia budynków sakralnych i historycznych, gdy pełnił funkcję szefa policji po tym, jak powiązana z Al-Kaidą grupa Ansar al-Din przejęła kontrolę nad Timbuktu w 2012 przez prawie rok.
Sędzia przewodniczący Kimberly Prost orzekła w środę, że 47-latek przyczynił się do rządów Ansara al-Dine, którego działania miały „traumatyczny wpływ na ludność Timbuktu”.
Ludzie „żyli w atmosferze strachu, przemocy, ucisku, [and] upokorzenie” i ten okres „pozostaje obecny w umysłach ofiar dotkniętych głęboko zakorzenioną traumą” – stwierdziła.
Wyrok „jest proporcjonalny do wagi przestępstw oraz indywidualnych okoliczności i winy pana Ala Hassana” – dodała.
„To odpowiednio odzwierciedla zdecydowane potępienie przez społeczność międzynarodową popełnionych przez niego zbrodni i uznaje znaczną krzywdę i cierpienie wyrządzone ofiarom” – kontynuował Prost.
Ubrany w całkowicie białe tradycyjne szaty z Afryki Zachodniej, z głową owiniętą w turban, Al Hassan nie okazał żadnych emocji, gdy sędzia odczytał wyrok. Ale on słuchał uważnie, z rękami złożonymi na kolanach.
Później został wyprowadzony przez ochroniarzy ICC.
Do zbrodni popełnionych przez Al Hassana należało „okrutne traktowanie jako zbrodnia wojenna” za chłostę jednej osoby, „okaleczenie” za amputację ręki oraz „tortury jako zbrodnia przeciw ludzkości i zbrodnia wojenna”.
Sąd w Hadze usłyszał również, że w okresie rządów Ansara al-Dine kobiety były aresztowane, a następnie gwałcone w areszcie.
Doszło także do brutalnej chłosty na placu centralnym na oczach tłumów, w tym dzieci, a także publicznej amputacji maczetą.
Al Hassan został jednak uniewinniony w czerwcu od zbrodni wojennych polegających na gwałtie i niewolnictwie seksualnym, a także zbrodni przeciwko ludzkości polegającej na przymusowych małżeństwach.
Chociaż sąd orzekł, że w tym okresie miały miejsce określone przestępstwa związane z przemocą na tle seksualnym, nie uznano, że on ponosi za nie odpowiedzialność.