Mówi się, że Apple prowadzi rozmowy z kilkoma indyjskimi firmami w sprawie zastąpienia chińskich dostawców

Z raportu wynika, że ​​Apple prowadzi rozmowy z kilkoma indyjskimi firmami w ramach wysiłków producenta iPhone’a mających na celu zbudowanie własnego ekosystemu łańcucha dostaw w tym kraju. Do 2020 r. Apple w dużym stopniu polegało na chińskich dostawcach, ale od tego czasu firma próbowała przenieść produkcję do innych regionów, w tym do Indii i Wietnamu. Według doniesień firma prowadzi rozmowy z firmami w Indiach w celu zbadania możliwości utworzenia spółek joint venture z firmami zagranicznymi zajmujących się komponentami produktów w Indiach.

Apple zwraca się do indyjskich firm o pozyskiwanie komponentów ze względu na opóźnienia w zatwierdzaniu importu

Według Moneycontrol raport powołując się na źródło zaznajomione z planami firmy, Apple przeprowadził rozmowy z ponad 40 indyjskimi firmami świadczącymi usługi w zakresie produkcji elektroniki (EMS), takimi jak Dixon Tech i Amber Enterprises, a także z międzynarodowymi firmami EMS. Według doniesień, inne firmy, do których zwróciła się firma, to HCLTech, Wipro i Motherson Group.

Źródło podało również publikacji, że powodem tych dyskusji była niechęć chińskich dostawców Apple do inwestowania w tym kraju „ze względu na istniejące sprawy przeciwko innym chińskim firmom” oraz problemy wizowe.

Tymczasem w raporcie wskazano również, że powodem, dla którego Apple stara się pozyskać więcej komponentów od firm z Indii, jest obecne opóźnienie w wydawaniu zezwoleń rządowych na import komponentów takich jak baterie, ładowarki i inne komponenty od chińskich dostawców.

Oczekuje się jednak, że produkcja komponentów w Indiach będzie trudnym zadaniem i według doniesień Apple prowadzi rozmowy z indyjskimi firmami w sprawie utworzenia spółek joint venture z firmami z takich krajów jak Tajwan, Japonia, Chiny i Korea Południowa w celu produkcji niektórych komponentów w tym kraju. .

Firma odnotowała niedawno najwyższą w historii kwartalną dostawę do Indii – aż 4 miliony sztuk. Tymczasem jego udział w rynku wzrósł do 8,6 proc., w porównaniu z 5,7 proc. w trzecim kwartale 2023 r. Najlepiej sprzedającymi się telefonami Apple w poprzednim kwartale były iPhone 15 i iPhone 13, które zostały wprowadzone na rynek odpowiednio w 2023 i 2021 roku.

Z niedawnego raportu Bloomberga wynika, że ​​Apple wyeksportował modele iPhone’a wyprodukowane w Indiach o wartości prawie 6 miliardów dolarów (około 50 500 crore rupii) w ciągu sześciu miesięcy i oczekuje się, że firma przekroczy granicę 10 miliardów dolarów (około 84 100 crore rupii). Apple polega na Foxconn, Pegatron i Tata Electronics przy produkcji modeli iPhone’a w Indiach — Tata niedawno podpisała umowę nabycia fabryki Pegatron w Tamil Nadu.

Zrodlo