Techniczne niepowodzenia związane z misją Boeinga Starliner uwydatniają ciągłe wyzwania stojące przed firmą z branży lotniczej, szczególnie związane z odzyskaniem zaufania i stabilności. Starliner Boeinga został wystrzelony z astronautami Butchem Wilmore’em i Sunitą Williams. Była to pierwsza misja statku kosmicznego z załogą ludzką na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Wkrótce po starcie wykryto awarię silnika i wyciek helu. Kwestie te skłoniły NASA do wyboru alternatywnego planu powrotu z wykorzystaniem kapsuły Crew Dragon firmy SpaceX, traktując priorytetowo kwestię nadmiernego polegania na bezpieczeństwie astronautów na pojeździe Boeinga.
Seria niepowodzeń i reperkusji
Kłopoty Boeinga ze Starlinerem pogłębiają trudną historię problemów technicznych i głośnych incydentów, które nadszarpnęły reputację firmy w zakresie niezawodności. Niepowodzenia ze Starlinerem nie są odosobnione; Dział handlowy Boeinga również został poddany szczegółowej analizie po tragicznych katastrofach 737 Max w latach 2018 i 2019.
W raporcie Kongresu USA z 2020 r. zauważono, że presja na cięcie kosztów przyczyniła się do krytycznych nadzorów nad bezpieczeństwem, co z kolei podważyło zaufanie społeczne do produktów Boeinga. System wspomagania charakterystyki manewrowej (MCAS) to system mający na celu zapobieganie przeciągnięciu, który stał się centralnym punktem tych wypadków z powodu niewystarczającego przeszkolenia pilotów i braku przejrzystości systemu.
W odpowiedzi Boeing zrestrukturyzował swoje procesy bezpieczeństwa i rozszerzył środki nadzoru, ale wpływ na jego reputację pozostaje.
Wyzwania w programie komercyjnych załóg NASA
Boeing i SpaceX otrzymały kontrakty w 2014 roku w ramach programu Commercial Crew Programu NASA, otrzymując odpowiednio 4,2 miliarda dolarów i 2,6 miliarda dolarów na opracowanie pojazdów do transportu astronautów. Crew Dragon firmy SpaceX wykonał swój pierwszy udany lot załogowy w 2020 r. i od tego czasu konsekwentnie realizuje misje do ISS. Boeing miał jednak problemy ze Starlinerem, który nie ukończył jeszcze w pełni udanej misji z ludzką załogą.
Przyszłość transportu kosmicznego i konkurencji
Zapotrzebowanie NASA na niezawodnych dostawców statków kosmicznych przesunęło się na korzyść SpaceX. Obecnie regularnie spełniają wymagania transportowe ISS. Niedawne wyzwania Boeinga mogą zachęcić NASA do dalszej dywersyfikacji partnerstw. Firmy takie jak Sierra Space również badają rozwój pojazdów kosmicznych z załogą, co potencjalnie zwiększy możliwości NASA.
Przed Boeingiem długa droga
Pomimo tych trudności Boeing nadal angażuje się w rozwiązywanie problemów związanych z bezpieczeństwem i przywracanie zaufania do swoich możliwości. Wyniki finansowe firmy odzwierciedlają jednak tę presję – od 2019 r. straty wyniosły 32 miliardy dolarów. W miarę jak NASA przygotowuje się do ostatecznej likwidacji ISS w 2030 r., nowe komercyjne stacje kosmiczne mogą otworzyć możliwości dla Boeinga Starliner.