Minister Robót Publicznych towarzyszy ministrowi koordynującemu AHY w przeglądzie budowy tamy Sidan, która zostanie wkrótce ukończona

Wtorek, 12 listopada 2024 r. – 15:50 WIB

WIWAT – Minister Robót Publicznych (PU) Dody Hanggodo towarzyszył Ministrowi Koordynującemu (Menko) ds. Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego Agusowi Harimurti Yudhoyono (AHY) podczas kontroli budowy tamy Sidan, która znajduje się w regencjach Badung, Bangli i Gianyar na Bali, w poniedziałek (11.11.2024). Obecnie stopień zaawansowania budowy tamy Sidan wynosi 96,59%. Zakończenie ma nastąpić do końca listopada 2024 r.

Przeczytaj także:

Ministerstwo Robót Publicznych zachęca pracowników budowlanych do dostosowywania się do wymagań technologii i przemysłu

„Zapora Sidan to oczywiście jeden z projektów rozwoju infrastruktury, będący domeną Ministerstwa Robót Publicznych, który właściwie jest na etapie realizacji, potrzeba jeszcze tylko kilku procent wykończenia, aby można było go ukończyć w 100%. „Oznacza to, że można go natychmiast zainaugurować i wykorzystać z jak największą korzyścią dla społeczności, zwłaszcza w celu wsparcia branży turystycznej” – powiedział Minister Koordynujący AHY.

Przeczytaj także:

Ministerstwo Robót Publicznych planuje ukończenie rewitalizacji kościoła Blenduk w Semarang przed Bożym Narodzeniem 2024 r.

Minister koordynujący AHY ma nadzieję, że budowa tamy Sidan będzie mogła zostać wkrótce ukończona. Aby mógł przynosić korzyści Balijczykom i wspierać działalność turystyczną. Zwłaszcza te w obszarze metropolitalnym Sarbagita, a mianowicie miasto Denpasar, regencja Badung, regencja Gianyar i regencja Tabanan.

„Dziękuję i wyrażam najwyższe uznanie szeregom Ministerstwa Robót Publicznych, które od 2018 roku pracują rano, po południu i w nocy. Jeszcze trochę zostało, strzeżmy tego wspólnie. Mamy nadzieję, że faktycznie uda nam się zamienić ten budżet z pieniędzy obywateli w tamę, która będzie pożyteczna i będzie powodem do dumy mieszkańców Bali. „A także wzmacnia nasz entuzjazm w dążeniu do zapewnienia dobrobytu społeczeństwu” – dodał Minister Koordynujący AHY.

Przeczytaj także:

Ministerstwo Robót Publicznych, w synergii z Ministerstwem Rolnictwa, planuje nawadnianie 1 miliona hektarów gruntów

Minister robót publicznych Dody Hanggodo ma również nadzieję, że zapora Sidan może natychmiast zapewnić korzyści okolicznej społeczności. Zwłaszcza w funkcji zapewnienia wody surowej w ilości 1750 litrów na sekundę dla 1,3 miliona ludzi oraz opanowania powodzi obejmujących obszar 108 hektarów.

„Główną funkcją tamy zbudowanej przez Ministerstwo Robót Publicznych jest zwiększenie dostępności surowej wody dla społeczności. Oprócz tego budujemy tamy, których jedną z funkcji jest także ograniczenie powodzi. „Mamy nadzieję, że w przyszłości powodzie zostaną znacznie ograniczone w wyniku budowy tamy” – powiedział minister Dody.

Dyrektor Generalny Zasobów Wodnych Ministerstwa PUPR Bob Arthur Lombogia dodał, że poza funkcją dostarczania wody surowej i ograniczania powodzi na obszarze 108 hektarów ze skutecznością redukcji na poziomie 3,2%, czyli 5,15 m3/sek. w przypadku powodzi w 50. okresie powrotnym tama Sidan ma również potencjał do wytwarzania energii elektrycznej.

„Zapora Sidan ma również potencjał dla mikroelektrowni wodnej (PLTMh) o mocy 0,65 MW. Następnie ma potencjał dla pływającego PLTS wynoszący 20% powierzchni basenu, wytwarzając 1 MW na 1 ha. Ma więc potencjał na poziomie 8 MW. „Jeśli więc to zsumujemy, potencjał energii elektrycznej w zakresie wspierania samowystarczalności energetycznej wynosi 8,65 MW” – wyjaśnił dyrektor generalny Bob.

Budowę tamy Sidan motywowano zapotrzebowaniem na surową wodę w rejonie Sarbagita, która osiągnęła wydajność 5100 litrów na sekundę. Tymczasem istniejące zaopatrzenie w wodę osiągnęło jedynie 50%, pozostałe 45% pochodzi z tamy Sidan.

„W przypadku pozostałych potrzeb Ministerstwo Robót Publicznych określiło i przeprowadziło planowanie związane z kilkoma infrastrukturami zaopatrzenia w wodę surową, a mianowicie poprzez Plan Systemu zaopatrzenia w wodę surową w prowincji Bali. Na przykład zbudowano Unda Embung, który będzie dostarczać surową wodę w Gianyar z szybkością 500 litrów na sekundę. Istnieje również system operacyjny o długim przechowywaniu, którego projekt został ukończony. „Planuje się, że Gianyar będzie dostarczał 20 litrów na sekundę, a Denpasar 80 litrów na sekundę” – wyjaśnił dyrektor ds. tam i jezior Dyrekcji Generalnej ds. Zasobów Wodnych Adenan Rasyid.

„Projektujemy także tamę Balian, uwzględniając zaopatrzenie w surową wodę w ilości 70 litrów na sekundę dla Tabanan i 200 litrów na sekundę dla Denpasar. Wreszcie długi magazyn Tukad Melangit, który będzie dostarczał Gianyarowi 100 litrów na sekundę, a Klungkung 50 litrów na sekundę. Łączna ilość wynosi 970 litrów na sekundę, czyli więcej niż brakuje surowej wody potrzebnej na Bali. „Oczywiście musimy go razem strzec” – podkreślił Adenan Rasyid.

W tym wydarzeniu uczestniczył także dyrektor BWS Bali – Penida Muhammad Noor.

Następna strona

Dyrektor Generalny Zasobów Wodnych Ministerstwa PUPR Bob Arthur Lombogia dodał, że poza funkcją dostarczania wody surowej i ograniczania powodzi na obszarze 108 hektarów ze skutecznością redukcji na poziomie 3,2%, czyli 5,15 m3/sek. w przypadku powodzi w 50. okresie powrotnym tama Sidan ma również potencjał do wytwarzania energii elektrycznej.

Następna strona



Zrodlo