Meta stanie przed sądem antymonopolowym w związku z przejęciem Instagrama i WhatsApp

Właściciel Facebooka, Meta Platforms, musi stanąć przed sądem w ramach pozwu Federalnej Komisji Handlu Stanów Zjednoczonych, domagającego się jego zerwania w związku z twierdzeniami, że kupił Instagram i WhatsApp, aby zmiażdżyć powstającą konkurencję w mediach społecznościowych, orzekł w środę sędzia w Waszyngtonie.

Sędzia James Boasberg w dużej mierze odrzucił wniosek Meta o zakończenie sprawy złożonej przeciwko Facebookowi w 2020 roku za rządów Trumpa, zarzucając, że firma działała nielegalnie, aby utrzymać monopol na portale społecznościowe.

Meta, znana wówczas jako Facebook, przepłaciła Instagramowi w 2012 r. i WhatsAppowi w 2014 r., aby wyeliminować powstające zagrożenia, zamiast samodzielnie konkurować w ekosystemie mobilnym – twierdzi FTC.

Boasberg podtrzymał to twierdzenie, ale odrzucił zarzut FTC, jakoby Facebook wzmocnił swoją dominację, ograniczając dostęp zewnętrznych twórców aplikacji do platformy, chyba że zgodzili się oni nie konkurować z jej podstawowymi usługami.

„Jesteśmy przekonani, że materiał dowodowy wykaże, że przejęcie Instagrama i WhatsApp było dobre dla konkurencji i konsumentów” – powiedział w środę rzecznik Meta.

Rzecznik FTC Douglas Farrar powiedział, że sprawa wniesiona za administracji Trumpa i dopracowana za czasów Bidena „przedstawia ponadpartyjne wysiłki mające na celu ograniczenie monopolistycznej władzy Meta i przywrócenie konkurencji w celu zapewnienia wolności i innowacji w ekosystemie mediów społecznościowych”.

Na rozprawie Meta nie będzie mogła argumentować, że przejęcie WhatsApp zwiększyło konkurencję poprzez wzmocnienie jej pozycji wobec Apple i Google, orzekł Boasberg.

Sędzia powiedział, że szczegółowe orzeczenie wyda w środę, po tym jak FTC i Meta będą miały okazję zredagować wszelkie wrażliwe informacje handlowe.

Nie wyznaczono terminu rozprawy w sprawie.

Meta nalegała, aby sędzia oddalił całą sprawę, twierdząc, że zależy ona od zbyt wąskiego spojrzenia na rynki mediów społecznościowych i nie wzięła pod uwagę konkurencji ze strony TikTok firmy ByteDance, YouTube, X Google i LinkedIn Microsoftu.

Sprawa jest jednym z pięciu hitowych procesów sądowych, w których organy regulacyjne FTC i Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych ścigają Big Tech.

Zarówno Amazon.com Inc, jak i Apple zostały pozwane, a Google należące do Alphabet stoi przed dwoma procesami, w tym jednym, w którym sędzia niedawno stwierdził, że bezprawnie udaremnił on konkurencję między wyszukiwarkami internetowymi.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie na podstawie udostępnianego kanału.)

Zrodlo