Meta pozwala armii amerykańskiej korzystać ze sztucznej inteligencji

To posunięcie powinno pomóc amerykańskim modelom open source wyprzedzić modele z Chin i innych krajów, twierdzi technologiczny gigant

Meta umożliwi amerykańskim agencjom rządowym i wykonawcom pracującym na potrzeby bezpieczeństwa narodowego wykorzystywanie jej modeli sztucznej inteligencji do celów wojskowych, ogłosił w poniedziałek technologiczny gigant.

To posunięcie oznacza odejście od strategii firmy „polityka dopuszczalnego użytkowania”, który stanowi, że zabrania się stosowania jego modeli sztucznej inteligencji „wojsko, wojna, przemysł nuklearny”.

Meta jest „Miło potwierdzić” że udostępni swoje modele sztucznej inteligencji o nazwie Llama agencjom federalnym i wykonawcom z branży obronnej, w tym Lockheed Martin i Booz Allen, a także firmom technologicznym zorientowanym na obronność, takim jak Palantir i Anduril, powiedział Nick Clegg, prezes firmy do spraw globalnych w poście na blogu.

Duże modele językowe są w stanie to zrobić „wspierać wiele aspektów bezpieczeństwa Ameryki i bezpieczeństwa narodowego”, napisał. „Mogą pomóc w usprawnieniu skomplikowanej logistyki i planowania, śledzeniu finansowania terroryzmu lub wzmocnieniu naszej cyberobrony”.

„Odpowiedzialne i etyczne zastosowania” Lamy do celów wojskowych „nie tylko będą wspierać dobrobyt i bezpieczeństwo Stanów Zjednoczonych, ale także pomogą w ustanowieniu amerykańskich standardów open source w globalnym wyścigu o przywództwo w dziedzinie sztucznej inteligencji” Clegg argumentował.




„Wierzymy, że w interesie zarówno Ameryki, jak i szerszego świata demokratycznego, aby amerykańskie modele open source wyróżniały się i odnosiły sukcesy w porównaniu z modelami z Chin i innych krajów”, powiedział.

Clegg wyjaśnił rozwój sytuacji, mówiąc to „Meta chce odegrać swoją rolę we wspieraniu bezpieczeństwa, ochrony i dobrobytu gospodarczego Ameryki – a także jej najbliższych sojuszników”.

Rzecznik Meta potwierdził w poniedziałek dziennikowi „New York Times”, że firma zapewni dostęp do swoich modeli sztucznej inteligencji także członkom sojuszu wywiadowczego Five Eyes, do którego oprócz Stanów Zjednoczonych należą Kanada, Australia, Nowa Zelandia i Wielka Brytania.

Latem Meta udostępniła swój kod źródłowy zewnętrznym programistom w ramach zaciętego wyścigu sztucznej inteligencji z rywalami, takimi jak OpenAI, Microsoft, Google i Anthropic.

W zeszłym tygodniu agencja Reuters poinformowała, że ​​chińscy badacze rzekomo związani z Armią Ludowo-Wyzwoleńczą (PLA) wykorzystali Lamę do stworzenia chatbota o tematyce wojskowej. Meta stwierdziła w odpowiedzi, że wykorzystała swój model sztucznej inteligencji „nieautoryzowany” i było sprzeczne z polityką firmy.

Jak podaje Forbes, OpenAI stara się w ostatnim czasie pozyskać kontrakty z Pentagonem. Firma kierowana przez Sama Altmana po cichu zmieniła swoją politykę użytkowania, usuwając klauzulę mówiącą, że jej produktów nie można używać do celów „wojsko i wojna” celów, jak podało outlet w zeszłym miesiącu.

CZYTAJ WIĘCEJ:
AI zabije pisanie – naukowiec

Pod koniec października Intercept uzyskał dokument zamówienia od Dowództwa Afryki USA, w którym stwierdzono, że AFRICOM uważa, że ​​dostęp do technologii OpenAI jest “niezbędny” dla swojej misji.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo