Mario Lopeza zareagowała na informację, że Irak prawdopodobnie przyjmie kontrowersyjną ustawę, która obniżyłaby ustawowy wiek wyrażenia zgody z 18 do dziewięciu lat, skutecznie zezwalając mężczyznom na zawieranie małżeństw z młodymi dziewczętami.
Ta proponowana poprawka do irackiego „prawa o statusie osobistym” została zaproponowana przez konserwatywne grupy szyickie w irackim parlamencie. Krytycy ostrzegają, że może to doprowadzić do odebrania praw kobiet, co odzwierciedla restrykcyjne warunki narzucone pod rządami talibów.
Głośne potępienie Mario Lopeza przypomina głos wielu międzynarodowych aktywistów i osób publicznych, którzy postrzegają proponowane prawo jako niepokojącą porażkę w zakresie praw kobiet.
Kontynuacja artykułu poniżej ogłoszenia
Irak obniży wiek zgody dla dziewcząt do 9 lat
Aktywiści argumentują, że to prawo nie tylko pozwoliłoby na małżeństwa dzieci, ale także oddałoby prawie wszystkie decyzje rodzinne pod kontrolę władz religijnych, co ich zdaniem pozbawiłoby kobiety podstawowych praw i ochrony.
Raya Faiq, aktywistka współpracująca z przedstawicielkami kobiet w irackim parlamencie, przewodziła wysiłkom mającym na celu zakwestionowanie proponowanego ustawodawstwa. Ona, wraz z grupą 25 irackich legislatorek, walczy o zatrzymanie poprawki, zanim trafi ona do drugiego głosowania w celu ratyfikacji. Jednak ta walka jest pod górę.
Kontynuacja artykułu poniżej ogłoszenia
„To katastrofa dla kobiet” – powiedziała Faiq Strażnik. „Mój mąż i moja rodzina sprzeciwiają się małżeństwom dzieci. Ale wyobraźcie sobie, że moja córka wychodzi za mąż, a mąż mojej córki chce wydać za mąż moją wnuczkę, gdy jest dzieckiem. Nowe prawo mu to umożliwi. Nie pozwolono by mi się sprzeciwić. To prawo legalizuje gwałt na dziecku”.
Kontynuacja artykułu poniżej ogłoszenia
Mario Lopez reaguje na możliwość obniżenia wieku wyrażenia zgody w Iraku
Inni podzielili się z dezaprobatą Lopez, jak wyraził się jeden z użytkowników mediów społecznościowych: „Czytam to, prawda? Dziewięć?! 9-latka powinna bawić się Barbie! Chory i pokręcony świat”.
„To jest obrzydliwe” – stwierdził inny.
Obrońcy praw człowieka ostrzegają, że to prawo narazi młode dziewczęta na zwiększone ryzyko przemocy seksualnej i fizycznej. Wskazują również, że może to doprowadzić do usunięcia większej liczby dziewcząt ze szkół, pozbawiając je edukacji.
Kontynuacja artykułu poniżej ogłoszenia
Wylewa się oburzenie po projekcie irackiego prawa zezwalającego 9-latkom na zawieranie małżeństw
Szyickie grupy religijne w irackim parlamencie posiadają zdecydowaną większość, a ich wpływy znacznie wzrosły od czasu inwazji Stanów Zjednoczonych w 2003 r., która usunęła świecki rząd Saddama Husajna. Pomimo miliardów wydanych na odbudowę instytucji rządowych Iraku, obecnie w krajobrazie politycznym Iraku dominuje konserwatyzm religijny.
Alia Nassif, przedstawicielka Iraku, wyraziła frustrację w związku z wieloma kolegami, którzy nie widzą problemów związanych z małżeństwami dzieci. Podkreśliła przeszkody, jakie stoją przed nią i innymi prawodawczyniami, gdy starają się chronić prawa kobiet przed tą ustawą, która wcześniej została dwukrotnie pokonana dzięki znacznemu sprzeciwowi irackich kobiet.
Kontynuacja artykułu poniżej ogłoszenia
„Niestety, parlamentarzyści płci męskiej popierający tę ustawę wypowiadają się w męski sposób, pytając: «Co jest złego w poślubieniu nieletniej?». Ich myślenie jest ograniczone” – stwierdziła.
Organizacje praw człowieka krytykują ustawę
Koalicja szyicka wielokrotnie argumentowała, że celem proponowanego prawa jest „ochrona” dziewcząt przed tym, co uważają za „niemoralne związki”. Jednak przeciwnicy, w tym organizacje praw człowieka, skrytykowali ustawę jako wyraźną próbę ograniczenia praw kobiet w Iraku, zwłaszcza po niedawnych protestach prowadzonych przez młode kobiety przeciwko restrykcyjnemu rządowi kraju.
Chociaż w latach pięćdziesiątych Irak zakazał małżeństw dzieci, badanie Organizacji Narodów Zjednoczonych przeprowadzone w 2023 r. wykazało, że około 28% dziewcząt w Iraku wyszło za mąż przed ukończeniem 18 lat.
Kontynuacja artykułu poniżej ogłoszenia
Inne przepisy kryminalizują gejów i osoby transpłciowe w Iraku
Od 2021 r. system polityczny Iraku jest w dużej mierze kontrolowany przez Ramy Koordynacyjne, czyli koalicję frakcji sprzymierzonych z Iranem. Koalicja ta przyjęła kilka praw zakorzenionych w zasadach szariatu, w tym jedno ustanawiające święta religijne i drugie, które penalizuje osoby homoseksualne i transpłciowe w Iraku.
„Po masowych protestach młodzieży, które miały miejsce w Iraku w 2019 r., ci gracze polityczni dostrzegli, że rola kobiet w społeczeństwie zaczęła się wzmacniać” – powiedziała Nadia Mahmood, współzałożycielka mającego siedzibę w Iraku stowarzyszenia Aman Women’s Alliance. „Czuły, że organizacje feministyczne, genderowe i kobiece, a także społeczeństwo obywatelskie i ruchy aktywistyczne stanowią zagrożenie dla ich władzy i statusu… [and] zaczął je ograniczać i tłumić.”
W przypadku ratyfikacji tej poprawki jej konsekwencje wykraczałyby daleko poza małżeństwo, usuwając podstawowe prawa kobiet dotyczące rozwodu, opieki nad dzieckiem i dziedziczenia.