Manuel Bretón, prezes Caritas: "Bieda sprawia, że ​​czujemy się niekomfortowo, ponieważ odzwierciedla ona struktury naszego społeczeństwa"

W niedzielę 17 listopada Kościół obchodzi uroczystość Światowy Dzień Ubogichinicjatywa stworzona przez Tata Franciszek w 2016 r., aby uwidocznić rzeczywistość milionów ludzi znajdujących się w trudnej sytuacji na całym świecie.

Dzień ten jest obchodzony corocznie i ma na celu mobilizację zarówno wspólnot chrześcijańskich, jak i całego społeczeństwa, do niesienia pomocy materialnej i duchowej najbardziej potrzebującym.

Rzeczywistość ubóstwa w Hiszpanii

Manuel Bretón, prezes stowarzyszenia Cáritas, ostrzegł w „Ecclesia en exit” przed niepewnością zatrudnienia, która dotyka wiele osób w Hiszpanii, nawet tych, które pracują. „Tymczasowy charakter, niepewność i tego typu rzeczy oznaczają, że posiadanie pracy nie zaspokaja podstawowych potrzeb”.

Liczby, którymi dysponuje Cáritas, ukazują powagę sytuacji: połowa osób, które przychodzą do organizacji, cierpi na niepewność zatrudnienia, pomimo posiadania pracy. „Tymczasowy charakter, niepewność i tego typu rzeczy oznaczają, że posiadanie pracy nie zaspokaja podstawowych potrzeb” – ujawnia Bretón.

Kolejną bezbronną grupą są migranci o nieuregulowanym statusie pobytu. Według Bretona „jedna trzecia osób, które odwiedzają nasze drzwi, to migranci znajdujący się w sytuacji absolutnych nieprawidłowości„. Do tego dochodzi trudność, jaką napotykają rodziny samotnie wychowujące dzieci z nieletnimi w dostępie do niezbędnych zasobów. „To przerażające liczby, które podsumowują rzeczywistość”.

Prezydent Cáritas podkreśla, jak ważne jest, aby nie ignorować rzeczywistości ubóstwa i podejmować działania na rzecz ograniczenia jego skutków. “Sprawia, że ​​czujemy się niekomfortowo, ponieważ odzwierciedlają szwy naszego społeczeństwa, ale dobrze jest też, że sprawia to, że czujemy się niekomfortowo, ponieważ pozwalają nam widzieć rzeczywistość. Rzeczywistość, w której żyjemy w Caritas, jest rzeczywistością, w której żyje nasze społeczeństwo„.

Papież Franciszek nawołuje nas codziennie, abyśmy nie zapominali o ubogich i oferowali im wsparcie i towarzyszenie. W tym roku hasło VIII Światowego Dnia Ubogich brzmi: „Modlitwa biednego człowieka wznosi się do Boga

Zrodlo