Mając przed sobą świetlaną przyszłość, LPEI zwiększa eksport proszku Moringa, aby uczynić go jeszcze lepszym

Djakarta – Indonezyjski Instytut Finansowania Eksportu (LPEI) zapewnia pełne wsparcie w rozwijaniu potencjału eksportowego liści Moringa, nazywanych superżywnością. W okresie od stycznia do września 2024 r. wzrosła wartość i wolumen eksportu proszku moringa, co wskazuje na jasne perspektywy na przyszłość.

Przeczytaj także:

Urząd celny i akcyzowy Jambi ułatwia eksport 27 ton patyków do Chin

Jak wynika z oficjalnego oświadczenia LPEI z poniedziałku (18.11.2024 r.), wartość eksportu warzyw w proszku wzrosła o 90,74% do 13,75 mln USD, co stanowi równowartość 217,89 mld rupii (szacunkowy kurs wymiany: 15 846,76 rupii). W tym samym okresie poprzedniego roku było to zaledwie około 7,21 mln USD, czyli 114,25 mld Rp.

Wzrost zaobserwowano również w wolumenie eksportu proszku Moringa, który wzrósł z 1610 ton do 4350 ton. Ta wartość nominalna pokazuje postęp na poziomie 169,41 procent.

Przeczytaj także:

Czy można wzbogacić się na tym biznesie? Wypróbuj Jastip Business!

Najwyższy skumulowany wzrost wartości eksportu nastąpił do Chin, a mianowicie o 7,39 mln USD. Na kolejnych miejscach uplasowały się Tajlandia o 110,54 tys. USD, Arabia Saudyjska o 71,01 tys. USD, Japonia o 46,09 tys. USD i Malezja o 35,08 tys. USD.

Przeczytaj także:

Samochody wyprodukowane w Indonezji cieszą się coraz większą popularnością za granicą

Wysokie zapotrzebowanie rynku światowego na proszek Moringa zachęciło LPEI do wniesienia większego wkładu, aby roślina Moringa, która ma wiele zalet, mogła rozwinąć skrzydła na arenie międzynarodowej. Mąkę Moringa lub produkty w proszku stosuje się jako mieszankę ziół i przypraw kuchennych.

LPEI przeprowadziło program coachingowy dla nowych eksporterów (CPNE) i Foreign Exchange Village. Program CPNE firmy LPEI koncentruje się na zapewnianiu umiejętności eksportowych, zrozumieniu regulacji rynku światowego i odpowiednich strategiach marketingowych.

Jednym z absolwentów CPNE, któremu udało się eksportować przetworzone produkty Moringa, jest PT Keloria Moringa Jaya. Właściciel PT Keloria Moringa Jaya, Fachrul Rozi Lubis, stwierdził, że szkolenia prowadzone przez LPEI były bardzo cenne dla graczy w tej branży. Począwszy od znalezienia nabywców, ustalenia kodów HS produktu, aż po obliczenie kosztów eksportu, aby uniknąć strat.

„Nauczyliśmy się także, jak stworzyć skuteczny profil firmy i e-katalog, aby oferować nasze produkty odbiorcom za granicą” – powiedział Fachrul.

Pierwszym produktem firmy Fachrul, który z sukcesem został wyeksportowany, była mąka Moringa, która na początku 2021 roku została wysłana do Australii. Pierwsza dostawa ważyła 20 kg w jednej koli.

Zdjęcie lotnicze obszaru terminalu kontenerowego w porcie Pelindo III Sheet Branch Port, West Lombok, NTB. (zdjęcie poglądowe portu zarządzanego przez Pelindo)

Zdjęcie lotnicze obszaru terminalu kontenerowego w porcie Pelindo III Sheet Branch Port, West Lombok, NTB. (zdjęcie poglądowe portu zarządzanego przez Pelindo)

Zdjęcie:

  • MIĘDZY ZDJĘCIAMI/Ahmad Subaidi

Obecnie PT Keloria Moringa Jaya wysyła do 300 kilogramów w jednej przesyłce z częstotliwością dostaw od jednego do trzech razy w miesiącu. Zatem Fachrul może zarobić na eksporcie około 5400 dolarów miesięcznie.

„Ponad 75 procent całkowitej sprzedaży produktów Keloria Moringa pochodzi z rynku eksportowego. Pozostałe 25 procent przeznaczone jest na rynek lokalny” – napisano w oświadczeniu.

LPEI rozwija także wioskę wymiany walut Moringa Leaf, gdzie produkty Moringa są towarem najwyższej jakości. W Wiosce Walutowej realizowany jest program mentorski, który obejmuje zwiększenie mocy produkcyjnych i marketingowych, tak aby lokalne produkty Moringa stały się coraz bardziej znane za granicą.

Wioska walutowa pod przewodnictwem LPEI znajduje się w dystrykcie Batang-Batang, w regencji Sumenep, na Madurze. Devisi Village otrzymała specjalną pomoc od LPEI, taką jak pomoc w uzyskaniu certyfikatu organicznego, który pozwala jej produktom z liści Moringa na penetrację rynków amerykańskiego, europejskiego i australijskiego.

Przy znacznym wzroście mocy produkcyjnych wioska ta może produkować proszek z liści Moringi od 500 kg dziennie do 1,5 tony dziennie. Poza tym hodowcy liści Moringi mogą również zaoszczędzić na kosztach produkcji, ponieważ efektywność kosztowa produkcji wynosi zaledwie 14 400 IDR za kg.

Obecnie zdolność produkcyjna Moringi we wsi sięga 12 ton miesięcznie w postaci proszku i 20 ton miesięcznie w przypadku suszonych liści. Około 90 procent produktów z liści Moringi jest eksportowanych bezpośrednio za granicę, zwłaszcza do Malezji.

Produkty Moringa firmy Sumenep, bogate w składniki odżywcze, cieszą się dużym zainteresowaniem na rynku międzynarodowym, ponieważ wykorzystuje się je nie tylko w żywności i medycynie, ale także w kosmetykach i paszach dla zwierząt. Wyprodukowane liście Moringi uznawane są za wysokiej jakości, co zwiększa ich siłę sprzedaży na rynku światowym.

Rola LPEI w Daun Kelor Foreign Exchange Village przyczyniła się również do dostarczenia sprzętu do suszenia i maszyn do mąki, co pomogło zwiększyć produkcję. Dzięki ścisłej współpracy z firmą PT Agro Dipa Sumekar, która zapewniła wsparcie ponad 1700 rolnikom w 9 lokalnych wioskach zajmujących się produkcją liści Moringi i odniosła sukces w poprawie dobrostanu lokalnych mieszkańców.

Sukces ten został osiągnięty dzięki możliwości zebrania liści rośliny Moringa w ciągu trzech miesięcy. Każde drzewo może wyprodukować od jednego do dwóch kilogramów mokrych liści Moringi.

„Po otrzymaniu pomocy od LPEI i zostaniu wioską walutową nasza firma stała się bardziej zorganizowana i ustrukturyzowana. „LPEI nie tylko zapewnia szkolenia mające na celu poprawę jakości i wydajności produktów, ale także szkolenia z zakresu zarządzania finansami i księgowości” – powiedziała Heri Siswanto, właścicielka PT Argo Dipa Sumekar.

Szefowa działu usług doradczych dla MŚP w LPEI, Maria Sidabutar, powiedziała, że ​​za pośrednictwem programów Foreign Exchange Village i CPNE nie tylko zapewniają pomoc, ale także wzmacniają możliwości MŚP i potencjalnych wiosek w Indonezji, aby wykorzystać większe możliwości eksportu.

„LPEI ma nadzieję, że dzięki tym wysiłkom coraz więcej podmiotów biznesowych z różnych sektorów odważy się wejść na rynek globalny i zwiększyć konkurencyjność indonezyjskich produktów na arenie międzynarodowej” – dodał.

Następna strona

Pierwszym produktem firmy Fachrul, który z sukcesem został wyeksportowany, była mąka Moringa, która na początku 2021 roku została wysłana do Australii. Pierwsza dostawa ważyła 20 kg w jednej koli.

Następna strona



Zrodlo