Magiczne awatary mogą być rozwiązaniem dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera i demencję

Wtorek, 5 listopada 2024 – 15:05 WIB

Djakarta – Lenovo we współpracy z Innovations in Dementia wprowadza na rynek Alzheimer’s Intelligence – fotorealistyczny awatar 3D z niestandardową sztuczną inteligencją opartą na życiowych doświadczeniach osób cierpiących na demencję i chorobę Alzheimera.

Przeczytaj także:

4 potwory Lenovo, które Cię zadziwiają, gotowe zmienić sposób pracy przedsiębiorstw

Ten projekt weryfikujący koncepcję zapewnia całodobowy dostęp osobom i rodzinom, u których zdiagnozowano demencję, do rozmowy z awatarem, który oferuje spersonalizowane porady, kładąc nacisk na dokładność, prywatność i empatię.

„Na całym świecie około 55 milionów osób cierpi na demencję, a szacuje się, że do 2050 r. liczba ta osiągnie 139 milionów” – powiedział David Llewellyn, profesor epidemiologii klinicznej i zdrowia cyfrowego na Uniwersytecie w Exeter.

Przeczytaj także:

Nowy przełom Lenovo w Indonezji

W tej pierwszej tego rodzaju aplikacji Lenovo jest pionierem w zakresie wykorzystania sztucznej inteligencji, którą umożliwia szerokie portfolio rozwiązań technologicznych, przeznaczonych zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw.

Ta połączona technologia łączy doświadczenia i porady z pierwszej ręki setek osób cierpiących na demencję i chorobę Alzheimera w fotorealistyczne awatary 3D, które mogą komunikować się w sposób naturalny bez użycia skryptów.

Przeczytaj także:

Ten laptop do gier jest jak „mini lodówka”, która gwarantuje, że się nie przegrzeje

Dzięki temu weryfikacji koncepcji osoba, u której zdiagnozowano demencję, jest o jedno kliknięcie od uzyskania konwersacji i natychmiastowej pomocy.

„Musimy mądrze i odpowiedzialnie wykorzystywać tę technologię na rzecz społeczności, które mogą zostać przeoczone przez innowacje” – powiedział Doug Fisher, dyrektor ds. bezpieczeństwa i sztucznej inteligencji w Lenovo.

Awatar powstał z połączonych zdjęć 10 osób cierpiących na demencję i chorobę Alzheimera. Na podstawie początkowej pozycji każdego zdjęcia generatywna sztuczna inteligencja ekstrapoluje twarz na tysiące innych wyrazów i kątów inspirowanych obiektem.

Dane są następnie łączone w celu utworzenia awatara AI o nazwie „Liv”, który łączy dane z sfilmowaną twarzą aktora w celu uzyskania obrazu.

Zbiór danych dużego modelu językowego (LLM) zawierający porady, których może udzielić Liv, utworzono przy użyciu danych pochodzących bezpośrednio z doświadczeń osób cierpiących na demencję, w tym wpisów z projektu „Dzienniki demencji” firmy Innovations in Dementia oraz pogłębionych wywiadów panelowych.

Za każdym razem, gdy użytkownik zadaje pytanie (poprzez zamianę mowy na tekst), LLM wysyła zapytanie do zbioru danych, aby dostarczyć tekstową odpowiedź na pytanie użytkownika, wyrażoną przy użyciu języka „persona” stworzonego dla Liv i w oparciu o bazę wiedzy zbudowaną dla Liv.

Odpowiedzi były następnie wyrażane za pomocą syntezatora wokalnego stworzonego na potrzeby projektu. „Analiza nastrojów” służy do analizy uczuć leżących u podstaw odpowiedzi, które znajdują odzwierciedlenie w wyrazie twarzy sztucznej inteligencji podczas mówienia.

Wreszcie, wykorzystywana jest wizualna sztuczna inteligencja w rozdzielczości 4K działająca w czasie rzeczywistym, dzięki czemu mowa generowana przez syntezatory wokalne sprawia wrażenie mówionej również w czasie rzeczywistym.

Inteligencja Alzheimera umożliwi osobom, u których niedawno zdiagnozowano demencję, zadawanie pytań, na które mogą odpowiedzieć tylko osoby, które przeżyły tę chorobę, w tym zrozumienie codziennych wyzwań, omawianie choroby z rodziną i odkrywanie nowych zainteresowań.

„Co najważniejsze, całe doświadczenie zostało zaprojektowane tak, aby było łatwo dostępne, wymagało minimalnej wiedzy technologicznej i kładło nacisk na naturalne, intymne interakcje” – powiedział Fisher.

Dla Twojej informacji jest to pierwszy raz, kiedy rozwiązania Lenovo obsługujące sztuczną inteligencję zostały połączone w celu opracowania awatarów. Do tych urządzeń i rozwiązań należy Kaleida, partner technologiczny Lenovo, który kierował rozwojem awatarów i stojącej za nimi sztucznej inteligencji.

Następnie serwer ThinkStation P7, ThinkPad T14s Gen 6 i laptop ThinkPad X1 Carbon Gen 12 AIPC, a także monitory Lenovo Legion i ThinkVision.

Następna strona

Awatar powstał z połączonych zdjęć 10 osób cierpiących na demencję i chorobę Alzheimera. Na podstawie początkowej pozycji każdego zdjęcia generatywna sztuczna inteligencja ekstrapoluje twarz na tysiące innych wyrazów i kątów inspirowanych obiektem.



Zrodlo