Wstępne wyniki pokazują, że Narodowa Władza Ludowa prezydenta Sri Lanki zdobywa 62 procent głosów.
Lewicowa koalicja prezydenta Sri Lanki Anury Kumary Dissanayake jest na dobrej drodze do miażdżącego zwycięstwa w przedterminowych wyborach, dając przywódcy o marksizmie potężny mandat do złagodzenia karzących środków oszczędnościowych w dotkniętym kryzysem kraju.
Według wstępnych wyników krajowej komisji wyborczej, gdy w piątek rano policzono znacznie ponad połowę głosów, Narodowa Władza Ludowa (NPP) Dissanayake znacznie wyprzedziła sojusz opozycji Samagi Jana Balawegaya (SJB), zdobywając 62 procent głosów.
Wyniki pokazują, że NPP zdobyła 80 mandatów w 225-osobowym parlamencie w porównaniu z 21 mandatami SBJ i prowadziła we wszystkich z 22 okręgów wyborczych z wyjątkiem jednego.
Według komisji wyborczej frekwencja w czwartkowym głosowaniu wyniosła około 65 proc., mniej niż we wrześniowych wyborach prezydenckich, kiedy głosowało prawie 80 proc. uprawnionych do głosowania.
Dissanayake wygrał wrześniowe sondaże prezydenckie na fali powszechnego niezadowolenia z programów oszczędnościowych narzuconych przez jego poprzednika Ranila Wickremesinghe w ramach umowy ratunkowej z Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).
Ponieważ jego koalicja posiada zaledwie trzy mandaty w ustępującym parlamencie, 55-letni lider Janatha Vimukti Peramuna (JVP) rozpisał przedterminowe wybory legislacyjne w poszukiwaniu nowego mandatu.
Dissanayake przewidywał zaufanie przed głosowaniem, mówiąc w czwartek lokalnym mediom, że spodziewa się „zdecydowanej większości” w parlamencie.
„Wierzymy, że są to kluczowe wybory, które będą punktem zwrotnym na Sri Lance” – powiedział Dissanayake reporterom po głosowaniu w lokalu wyborczym w stolicy.
„W kulturze politycznej Sri Lanki nastąpiła zmiana, która rozpoczęła się we wrześniu i musi być kontynuowana”.
Dissanayake, którego wiceprezes przewodził krwawej zbrojnej rewolcie przeciwko rządowi w latach 70. i 80. XX w., zobowiązał się do walki z korupcją i poszukiwania „alternatywnych środków” wzmocnienia finansów państwa Azji Południowej, które w mniejszym stopniu obciążałyby biednych.
Chociaż Dissanayake ostro krytykował porozumienie z MFW podczas swojej kampanii prezydenckiej, ostatnio wyraził szerokie porozumienie co do jego celów, podkreślając jednocześnie znaczenie opieki nad borykającymi się z trudnościami mieszkańcami Sri Lanki.
Sri Lanka stara się wyjść z najgorszego kryzysu gospodarczego od czasu uzyskania niepodległości w 1948 r. w następstwie złego zarządzania gospodarczego przez kolejne rządy, pandemii Covid-19 i zamachów bombowych w Wielkanoc w 2019 r.
W 2022 r. ówczesny prezydent Gotabaya Rajapaksa został zmuszony do rezygnacji po tym, jak dziesiątki tysięcy mieszkańców Sri Lanki wyszły na ulice w proteście przeciwko niebotycznej inflacji oraz niedoborom paliwa i żywności.
Zastępca Rajapaksy, Wickremesinghe, który we wrześniowych wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce, nadzorował stabilizację gospodarki, ale wysiłki jego rządu zmierzające do zwiększenia dochodów, m.in. poprzez podniesienie rachunków za energię elektryczną i podatków dochodowych, okazały się niepopularne wśród społeczeństwa.