MANILA, Filipiny — co najmniej 7 000 członków Socorro Bayanihan Services Inc. (SBSI) w Sitio Kapihan w Surigao del Norte jak dotąd skorzystały z programów Departamentu Opieki Społecznej i Rozwoju.
Zostało to ujawnione przez senator Imee Marcos podczas środowych porannych debat plenarnych w Senacie po tym, jak senator Risa Hontiveros zapytała ją, jakie interwencje są podejmowane, aby pomóc mieszkańcom SBSI, którzy kiedyś znaleźli się pod opieką rzekomego przywódcy sekty Jeya Rence’a „Starszy Agila” Quilario.
„Prawdą jest, że prawie 7 000 klientów DSWD otrzymało pomoc w Socorro przy wykorzystaniu środków w wysokości 25 milionów P. Zostało to podzielone na gotówkę za pracę [and] zapewniono im środki do życia” – powiedział Marcos, który przemawiał w imieniu DSWD jako sponsor budżetu agencji.
PRZECZYTAJ: Zarzuty wobec przywódcy, członków „kulty” Surigao
Według Marcosa DSWD skonsultowała się także z patologiem sądowym Norie Balderramą, aby porozmawiać i pomóc mieszkańcom SBSI w radzeniu sobie.
„Prowadzą także Pomoc dla Osób w Sytuacji Kryzysowej, rozpoczęli także pracę w naszych jednostkach samorządu terytorialnego na rzecz długoterminowej integracji w różnych społecznościach” – dodała.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Następnie Hontiveros zapytał, czy istnieje już „system” monitorowania dobrostanu członków SBSI po zaplanowanej relokacji i reintegracji mieszkańców Sitio Kapihan.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Stało się tak po tym, jak Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych oficjalnie anulował zezwolenie SBSI na Umowę o zarządzaniu zasobami w oparciu o społeczność na obszarze chronionym.
Tymczasem Marcos powiedział, że DSWD, z pomocą Balderramy, skoncentruje się na zapewnieniu interwencji psychospołecznych.
„To zdarza się tylko raz i przyznajmy [that] mogą być też inne ofiary takie jak one” – powiedział Marcos.
Organizacja religijna SBSI zrzesza 3650 członków, w tym 1587 dzieci.
Hontiveros początkowo poruszył trudną sytuację członków SBSI, którzy rzekomo byli zmuszani do czynności seksualnych i pracy przymusowej pod przewodnictwem starszego Agili, którego członkowie uważają za kolejnego Jezusa lub nowego mesjasza.