Ostatni superksiężyc 2024 roku będzie widoczny na całym świecie w piątkowy wieczór.
Ten superksiężyc osiągnie najwyższą jasność w piątek o 16:29 czasu wschodniego (21:29 GMT).
Księżyc ten zbiegnie się z innymi wydarzeniami na niebie, w tym z rojem meteorów Leonidów i gromadą gwiazd Plejady.
Oto, co warto wiedzieć:
Co to jest pełnia i superksiężyc?
Według NASA pełnię księżyca definiuje się jako moment, w którym księżyc znajduje się dokładnie 180 stopni w stosunku do słońca. W istocie Ziemia, Księżyc i Słońce są w tym punkcie w jednej linii. W tym czasie słońce prawie w pełni oświetla satelitę Ziemi.
Superksiężyc definiuje się jako zjawisko astronomiczne, podczas którego Księżyc w pełni wygląda na większy i jaśniejszy niż zwykle. Dzieje się tak, gdy pełnia księżyca przypada w tym samym czasie, gdy jest najbliżej Ziemi na swojej orbicie.
Termin „supermoon” został ukuty przez astrologa Richarda Nolle w 1979 roku, aby opisać pełnię księżyca, która ma miejsce, gdy Księżyc znajduje się „w 90 procentach od odległości najbliższej Ziemi”.
Na drugim końcu spektrum obserwacji Księżyca znajduje się mikroksiężyc – kiedy Księżyc w pełni wydaje się szczególnie mały i matowy, ponieważ pokrywa się z punktem na orbicie Księżyca, który jest najdalej od Ziemi.
Co to jest Księżyc Bobra?
Tegoroczny Księżyc Beaver będzie czwartym i ostatnim superksiężycem w 2024 roku, a w miarę zbliżania się do Ziemi będzie wydawał się większy i jaśniejszy, osiągając w czwartek odległość około 361 867 km (225 000 mil).
Pełną fazę osiągnie jednak w piątek.
Pełniom księżyca zwykle nadawane są nazwy odnoszące się do zjawisk zachodzących w przyrodzie. Według Almanachu Starego Rolnika nazwa ta jest również zakorzeniona w różnych tradycjach i folklorze kultur indiańskich i europejskich.
Na półkuli północnej jest to pora roku, kiedy bobry zaczynają osiedlać się w swoich żerowiskach, gromadząc wystarczającą ilość pożywienia na zimę.
Niektórzy nazywają go Księżycem Żałobnym, ponieważ jest to ostatnia pełnia księżyca przed przesileniem zimowym. Inne nazwy to Mroźny Księżyc i Mroźny Księżyc, a te pochodzą od mrozów i wczesnych śniegów, które zaczynają się o tej porze roku, szczególnie w północno-wschodniej Ameryce Północnej.
Gdzie i kiedy można to obejrzeć?
Superksiężyce można zobaczyć na całym świecie, więc godziny szczytowego oświetlenia będą się różnić w zależności od lokalizacji.
W Indiach Księżyc osiągnie szczytowe oświetlenie w sobotę o 2:58 (21:29 GMT), podczas gdy mieszkańcy Londynu będą mogli go dostrzec około 21:29 w piątek czasu lokalnego.
W krajach Zatoki Perskiej na Bliskim Wschodzie księżyc rozświetli niebo w sobotę o 00:29 GMT.
Spojrzeć w górę! Finał #superksiężyc roku będzie można zobaczyć już dziś wieczorem 🌙
The #BeaverMoon rozświetli nasze niebo, a najlepsze warunki do oglądania pojawią się zaraz potem #zachód słońca! pic.twitter.com/6IrXiraVqZ
— Australijska geografia (@ausgeo) 15 listopada 2024 r
Jak można oglądać superksiężyc?
Zwykły obserwator gwiazd powinien być w stanie zobaczyć pełnię księżyca, jeśli znajdujesz się we właściwej strefie czasowej.
NASA zaleca również używanie lornetki „o powiększeniu co najmniej 7”, zauważając, że „powiększenie 10 lub 15 zapewni więcej szczegółów; możesz potrzebować statywu, żeby je ustabilizować.
Następna pełnia księżyca 15 listopada nazywana jest „księżycem bobra”
Nazwany na cześć bobrów, które o tej porze roku budują tamy na zimę pic.twitter.com/SAgKdpUe2S
— Najnowsze w kosmosie (@latestinspace) 10 listopada 2024 r
Jakie inne wydarzenia na niebie mają miejsce?
W ten weekend również osiągnie szczyt roju meteorów Leonidów.
Leonidy znane są z szybko poruszających się meteorów, które mogą poruszać się z prędkością nawet 70 km/s (44 mps). Podczas gdy większość rojów meteorów pochodzi z pozostałości komet, Leonidy pochodzą z komety Tempela-Tuttle’a.
Leonidy to jasne meteoryty, które mogą nawet przybierać różne kolory. Według NASA mniej więcej co 33 lata obserwatorzy Ziemi mogą być świadkami burzy Leonidów, podczas której liczba meteorów może sięgać setek, a nawet tysięcy na godzinę, w zależności od lokalizacji obserwatora.
Księżyc w pełni zrówna się także z gromadą gwiazd Plejady.
Plejady to rozpoznawalny układ gwiazd i gromada otwarta gwiazd składająca się z ponad 1000 gwiazd. Znajdują się w gwiazdozbiorze Byka, około 410 lat świetlnych od Ziemi.
W tym roku jasność pełni księżyca może utrudnić dostrzeżenie większości gwiazd w gromadzie. W sobotę o 1:59 czasu wschodniego (06:59 GMT) Księżyc w pełni będzie oddalony zaledwie o 0°6′ od Plejad.
Plejady uchwycone w świetle podczerwonym!
Na tym zdjęciu, wykonanym przez teleskop kosmiczny WISE, otaczający pył – widoczny w podczerwieni – świeci jeszcze jaśniej niż same gwiazdy.
Plejady to gromada gwiazd znajdująca się w gwiazdozbiorze Byka. pic.twitter.com/xtCcqnHjib
— Czarna Dziura (@konstruktywizm) 11 listopada 2024 r