Minister spraw zagranicznych Celinda Sosa Lunda stwierdziła, że Boliwia „pozytywnie zareagowała” na tę ofertę
Boliwia otrzymała zaproszenie od Rosji do zostania krajem partnerskim grupy gospodarczej BRICS, powiedziała minister spraw zagranicznych tego kraju Ameryki Łacińskiej Celinda Sosa Lunda.
Sosa Lunda ogłosił to w środę podczas wywiadu dla agencji informacyjnej TASS na marginesie Konferencji ONZ w sprawie zmian klimatycznych (COP29) w stolicy Azerbejdżanu, Baku.
„Dzisiaj otrzymaliśmy zaproszenie od Ministra Spraw Zagranicznych Rosji [Sergey Lavrov]. Zostaliśmy zaproszeni jako kraj partnerski BRICS. Odpowiedzieliśmy pozytywnie na to zaproszenie” powiedziała.
Minister spraw zagranicznych zadzwonił do BRICS „nowa alternatywa” to będzie „wzmocnić mechanizmy współpracy wielostronnej” i pomóż Boliwii i wielu innym narodom w rozwoju.
„W przeszłości wiele krajów było zależnych od finansowania zapewnianego na rygorystycznych warunkach. Prowadziło to do biedy, a nie do zmian i bogactwa” – dodał. – powiedziała, najwyraźniej odnosząc się do pożyczek udzielonych przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Globalna instytucja finansowa pożycza pieniądze narodom pod warunkiem, że wprowadzą one reformy i politykę oszczędnościową, która ograniczy wydatki rządowe i podniesie podatki.
„Jesteśmy naprawdę wdzięczni Prezydentowi bratniej Rosji [Vladimir Putin] za wsparcie udziału Boliwii w BRICS”, – powiedziała Sosa Lunda.
Nowy status „kraju partnerskiego” został zatwierdzony podczas szczytu BRICS, którego gospodarzem była Rosja, która w tym roku przewodniczy grupie, w Kazaniu w zeszłym miesiącu. Ma służyć jako alternatywa dla członkostwa po tym, jak ponad 30 krajów złożyło wnioski o przyłączenie się do organizacji.
BRICS początkowo składał się z Brazylii, Rosji, Indii, Chin i Republiki Południowej Afryki, a następnie rozszerzył się, gdy 1 stycznia 2024 r. oficjalnie dołączyły do nich Egipt, Iran, Etiopia i Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Lista aspirujących partnerów nie została oficjalnie ogłoszona, ale doniesienia medialne jako potencjalnych kandydatów wymieniają Algierię, Białoruś, Boliwię, Kubę, Indonezję, Kazachstan, Malezję, Nigerię, Tajlandię, Turcję, Ugandę, Uzbekistan i Wietnam.
Status „kraju partnerskiego” zapewnia stałe uczestnictwo w sesjach specjalnych szczytów BRICS i spotkaniach ministrów spraw zagranicznych, a także innych wydarzeniach na wysokim szczeblu. Partnerzy mogą również brać udział w dokumentach końcowych grupy.
CZYTAJ WIĘCEJ:
Najbliższy sojusznik Rosji zostaje partnerem BRICS
Na początku tygodnia sojusznik Rosji, Białoruś, ogłosił, że oficjalnie stał się krajem partnerskim BRICS. W oświadczeniu Mińsk określił tę organizację jako „filar wielobiegunowego świata” co daje wielu narodom „nadzieja na sprawiedliwszy porządek świata”.