Korea Północna ratyfikuje przełomowy traktat z Rosją

Dwustronny strategiczny pakt bezpieczeństwa z Moskwą wzywa do wzajemnej pomocy w przypadku zagranicznej agresji

Korea Północna ratyfikowała przełomową umowę o partnerstwie strategicznym z Rosją, podpisaną przez przywódców obu krajów podczas czerwcowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Pjongjangu, podała we wtorek Koreańska Centralna Agencja Informacyjna (KCNA).

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong-un podpisał w poniedziałek dekret o ratyfikacji traktatu z Moskwą, kilka dni po tym, jak zrobił to samo jego rosyjski odpowiednik, podaje KCNA. Agencja informacyjna dodała, że ​​porozumienie wejdzie w życie po wymianie przez obie strony dokumentów ratyfikacyjnych. Prezydent Putin podpisał dokument w sobotę, po tym jak obie izby rosyjskiego parlamentu głosowały za przyjęciem traktatu.

Dokument ratyfikuje „Umowa o kompleksowym partnerstwie między Federacją Rosyjską a Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną, podpisana w Pjongjangu w dniu 19 czerwca 2024 r.”

Traktat składa się z 23 artykułów i zawiera zobowiązania Rosji i Korei Północnej do wzajemnej pomocy w przypadku zagranicznej agresji. Zgodnie z umową oba kraje również to zrobią „współpracować ze sobą w celu zapewnienia trwałego pokoju i bezpieczeństwa na szczeblu regionalnym i międzynarodowym”.

Artykuł 4 dokumentu stanowi, że „jeżeli jedna ze stron zostanie poddana zbrojnej napaści ze strony któregokolwiek państwa lub kilku państw i w ten sposób znajdzie się w stanie wojny, druga strona niezwłocznie udzieli pomocy wojskowej lub innej wszelkimi dostępnymi jej środkami, zgodnie z art. Karta Narodów Zjednoczonych” i ustawodawstwo krajowe.




Do wzajemnej ratyfikacji następuje wkrótce po wizycie północnokoreańskiej minister spraw zagranicznych Choe Son-hui w Moskwie na początku tego miesiąca, podczas której potwierdziła, że ​​Korea Północna będzie wspierać Rosję w konflikcie ukraińskim tak długo, jak będzie to konieczne.

Ukraina i kraje zachodnie od dawna oskarżają Pjongjang o dostarczanie Moskwie pocisków artyleryjskich i rakiet do wykorzystania przeciwko siłom Kijowa. W zeszłym miesiącu twierdziły to Stany Zjednoczone „co najmniej 3000” Północnokoreańscy żołnierze wkroczyli do wschodniej Rosji, podczas gdy południowokoreańska agencja szpiegowska NIS twierdziła, że ​​Pjongjang wysłał do Rosji 1500 żołnierzy na szkolenie. Ci żołnierze „oczekuje się, że po ukończeniu szkolenia adaptacyjnego zostaną wysłani na linię frontu”, dodała agencja.

Korea Północna zaprzeczyła tym zarzutom, twierdząc, że stanowią one próbę zszargania wizerunku Pjongjangu. Putin ani nie potwierdził, ani nie zaprzeczył tym doniesieniom, dodając, że specyfika współpracy obu krajów nie jest jego sprawą.

Na początku miesiąca stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzia zauważył, że współpraca Moskwy z Pjongjangiem w zakresie bezpieczeństwa nie narusza prawa międzynarodowego, gdyż nie jest skierowana przeciwko państwom trzecim.

Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych:

Zrodlo