Kopalnie PH muszą stawiać na lokalną obróbkę metali, twierdzi lider branży

BAGUIO CITY — Kopalnie w tym kraju powinny rozpocząć przerób metali i innych minerałów na Filipinach, zamiast sprzedawać surową rudę za granicę, powiedział ekspert branżowy w czwartek podczas 70. dorocznej filipińskiej konferencji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony środowiska w kopalniach, która odbywała się tutaj.

Graciano Yumul Jr., geolog i badacz, który pełni funkcję prezesa Cordillera Exploration Co. Inc. w Nickel Asia, powiedział, że ma to na celu zmniejszenie podatności kraju na zakłócenia w łańcuchu dostaw w obliczu światowych napięć i konfliktów oraz jeszcze bardziej ekstremalnych warunków pogodowych spowodowanych zmianami klimatycznymi .

Filipiny wdrożyły ekologiczne technologie, aby zmniejszyć swój ślad węglowy, radząc sobie z niestabilną pogodą, co najlepiej ilustruje seria tajfunów, które niedawno nawiedziły ten kraj w ciągu kilku dni, powiedział Yumul.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Świat przekroczył granicę 1,5 stopnia [Celsius temperature] próg, którego starał się uniknąć [and the progression of typhoons that ended last week with ‘Pepito’ (international name: Man-yi)] jest sześć powodów, dla których zmiany klimatyczne są realne” – powiedział Yumul, który do 2012 roku kierował stanowym biurem pogodowym jako podsekretarz w Departamencie Nauki i Technologii.

CZYTAĆ: W stronę odpowiedzialnego górnictwa: impuls do zmian

Górnictwo stało się jeszcze ważniejsze dla gospodarki ze względu na rosnące zapotrzebowanie na krytyczne minerały potrzebne do produkcji urządzeń cyfrowych i pojazdów elektrycznych oraz eliminacji stosowania paliw kopalnych.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„Musimy jednak uznać tę cenę [of world metals and minerals] nie jest narzucane przez górnictwo – jest podyktowane przez huty” – zauważył Yumul.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Lokalny przemysł jest czołowym producentem np. niklu i miedzi, ale nieprzetworzone metale trafiają do rafinerii w Indiach i Chinach, które dominują w łańcuchu dostaw.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

„W przypadku każdej transformacji w kierunku czystej energii głównym czynnikiem będą zawsze Chiny [for change]” – powiedział Yumul po ujawnieniu, że chińskie huty spowolniły produkcję i mogą nawet zamknąć produkcję w przyszłym roku ze względu na ograniczenia w dostawach.

Ostrzegł, że ta sytuacja może „spowodować problemy w łańcuchu dostaw miedzi”, co będzie miało wpływ na gospodarkę Filipin.

Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu

Energia odnawialna

Produkcja rafinerii nie była przeznaczana na projekty związane z energią odnawialną, ale na „inwestycje niezwiązane z transportem i zużyciem energii”, takie jak budownictwo, wyjaśnił Yumul, ponieważ projekty ekologiczne, takie jak pojazdy elektryczne, miały zły start rynkowy.

Yumul powiedział, że budowa rafinerii jest podyktowana ekonomią i strategią biznesową, podkreślając: „Nie możemy ciągle powtarzać, że nie możemy konkurować”.

Przemysł będzie musiał produkować znacznie większe ilości metali, aby utrzymać rafinerie i uczynić je opłacalnymi, ale jak stwierdził Luis Sarmiento, prezes Filipińskiego Stowarzyszenia na rzecz Bezpieczeństwa i Środowiska w Kopalniach, w wiadomości z 19 listopada konferencja.

Ponieważ administracja Marcosa promowała „zieloną transformację” kraju, „nie powinniśmy ograniczać poszukiwań wydobywczych, ponieważ przewagą konkurencyjną Filipin są ich zasoby mineralne” – stwierdził Yumul.

Według danych rządowych w ubiegłym roku branża wyprodukowała minerały metaliczne o wartości 249,71 miliarda funtów i wyeksportowała nierafinowane minerały o wartości 7,32 miliarda dolarów. Przemysł składa się z 59 kopalń metali, sześciu kopalń niemetali i kamieniołomów działających na ponad 755 000 hektarach terenów mineralnych.

Yumul nalegał także, aby rząd ostatecznie sporządził listę metali krytycznych, która zapewniłaby Filipinom „dźwignię” w umowach handlowych z krajami, które potrzebują Filipin, miedzi, niklu, a nawet węgla.

„Węgiel napędza naszą zieloną transformację” – stwierdził Yumul, ponieważ elektrownie węglowe są nadal najtańszym paliwem do wytwarzania energii elektrycznej.

Minerały krytyczne to zasoby „ważne dla gospodarki i bezpieczeństwa narodowego, na które największy wpływ mają zakłócenia w łańcuchu dostaw”.

W tej chwili złoto, nikiel i miedź są de facto minerałami krytycznymi dla Filipin, chociaż tytan i mangan mogą znaleźć się na liście opracowywanej przez różne agencje rządowe, w tym Departament Środowiska i Zasobów Naturalnych (DENR) oraz Departament Energii, powiedział dr Rogel Santos, który kieruje Wydziałem Morskich Badań Geologicznych w Biurze ds. Kopalń i Nauk o Ziemi DENR (MGB).

Zespół Santosa badał potencjał wydobycia na morzu w zakresie wydobywania kluczowych minerałów i sporządzał mapy terytorialnego dna morskiego i linii brzegowej kraju. Na konferencji przedstawił badania morskie MGB.

„Umieszczenie minerałów krytycznych w wykazie to kwestia ogólnokrajowa, którą należy rozstrzygnąć tak szybko, jak to możliwe” – powiedział Yumul.


Nie można zapisać Twojej subskrypcji. Spróbuj ponownie.


Twoja subskrypcja zakończyła się sukcesem.

PRZECZYTAJ: Metale ziem rzadkich w sercu rywalizacji Chin z USA i Europą



Zrodlo