MANILA, Filipiny – Czterokomisyjna komisja Izby Reprezentantów powinna rozpocząć sprawdzanie innych naruszeń praw człowieka rzekomo popełnionych podczas poprzedniej administracji, powiedział w piątek prezydent Bagong Alyansang Makabayan (Bayan) Renato Reyes Jr.
Reyes w oświadczeniu stwierdził, że dochodzenie czteroosobowej komisji musi wykraczać poza zarzuty dotyczące łamania praw podczas wojny narkotykowej, ponieważ szablon ten był również używany do nękania i zabijania działaczy krytycznych wobec byłego prezydenta Rodrigo Duterte.
„Nadszedł czas, aby czteroosobowy komunikator przyjrzał się dalekosiężnym konsekwencjom krwawej wojny narkotykowej dla praw człowieka. „Wojna z narkotykami” to szablon używany do zabijania setek aktywistów. W wojnie narkotykowej listę wykorzystuje się do „identyfikacji” lub oznaczania handlarzy i handlarzy narkotykami, a następnie wykorzystuje się ją do uzasadnienia ich zabójstw” – powiedział Reyes.
„W wojnie przeciwko sprzeciwowi czerwone tagi służą do oskarżania działaczy o czyny nielegalne, co następnie usprawiedliwia pozasądowe zabójstwa, nakazy aresztowania i zmyślone zarzuty” – dodał.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Reyes stwierdził ponadto, że oświadczenia Duterte przed przesłuchaniami komisji quad i senackiej komisji „Błękitnej Wstęgi” – że podejrzani mogą zostać zabici, jeśli zostaną uznani za przestępców – budzą poważne obawy z punktu widzenia ochrony praw człowieka i dążenia do praworządności.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Według Reyesa tej samej koncepcji użyto do zabójstw aktywistów, gdy Duterte sprawował urząd od lipca 2016 r. do czerwca 2022 r.
„Największym zagrożeniem dla praworządności i praw człowieka, o którym wspomniał były prezydent Duterte podczas przesłuchań czterostronnych, jest pogląd, że „sprawiedliwość” może zostać wymierzona, jeśli ktoś zostanie uznany za przestępcę. Podczas poprzednich przesłuchań wielokrotnie powtarzał, że zabijanie przestępców jest w porządku, do tego stopnia, że policja powinna zachęcać ich do walki, aby usprawiedliwić zabijanie” – stwierdził.
„To ten sam sposób myślenia, który doprowadził do zabójstw i aresztowań setek działaczy za kadencji Duterte. Aktywistów określa się mianem „komunistów” i „terrorystów”, co jest następnie wykorzystywane do ataków na nich poprzez aresztowania lub zabójstwa” – dodał.
W sierpniu 2020 r. Komisja Praw Człowieka (CHR) wskazała, że w latach 2017–2019 zginęło 89 obrońców praw człowieka, w tym w wyniku zabójstwa Zary Alvarez, byłej dyrektor ds. edukacji grupy praw Karapatan i konsultanta pokojowego Filipińskiego Frontu Narodowo-Demokratycznego Randalla Echanis.
Śmierć Echanisa w sierpniu 2020 r. wywołała falę szoku w społeczności obrońców praw człowieka, ponieważ były konsultant pokojowy został zabity w wynajętym domu w Novaliches w Quezon City, mimo że pandemia Covid-19 ograniczała przepływ ludzi.
„Pomysł etykietowania kogoś jako przestępcy w porządku [to] usprawiedliwiać pozasądowe zabójstwa i inne naruszenia praw człowieka, opiera się na postrzeganym powolnym tempie pracy wymiaru sprawiedliwości w kraju. W prawdziwie populistycznej formie Duterte wykorzystuje frustrację ludzi związaną z systemem wymiaru sprawiedliwości, aby usprawiedliwić rodzaj „szybkiego” wymiaru sprawiedliwości, który rezygnuje z należytego procesu i rządów prawa” – powiedział Reyes.
„To bardzo niebezpieczny sposób myślenia i polityka. Wymierzanie „sprawiedliwości” pozostawiono skorumpowanym funkcjonariuszom policji, którzy są bardziej zainteresowani systemem nagród niż eliminowaniem przestępczości” – dodał.
Czwórkowa komisja bada obecnie domniemane naruszenia praw podczas wojny narkotykowej Duterte.
W trakcie dochodzenia prowadzonego przez cztery panele wyszło na jaw kilka kwestii, takich jak istnienie systemu nagród, w ramach którego funkcjonariusze policji zabijający osoby podejrzane o posiadanie narkotyków otrzymują nagrody pieniężne.
Wcześniej emerytowana pułkownik policji Royina Garma twierdziła, że podczas ogólnokrajowej wojny narkotykowej wprowadzono model Davao, w ramach którego policjantom, którzy zabili podejrzanych o narkotyki, przyznano dotacje pieniężne o wartości od 20 000 do 1 miliona funtów.
Garma powiedziała, że Duterte zadzwonił do niej w maju 2016 r., kiedy był prezydentem-elektem, aby omówić utworzenie grupy zadaniowej, która będzie wdrażać szablon Davao w całym kraju.
Inne kwestie związane z naruszeniem praw nie zostały jednak jeszcze omówione. Jako przykład Reyes podał, że tzw. masakra w Krwawą Niedzielę w marcu 2021 r. została przeprowadzona pod zarzutem, że aktywiści – czyli komunistyczni powstańcy – walczyli z policją.
Jednak Reyes powiedział, że zabite osoby nie były uzbrojone ani bojownikami komunistycznymi.