Komitet ds. Likwidacji Korupcji ma możliwość zbadania gubernatora południowego Kalimantanu Sahbirina Noora, mimo że wygra on na etapie przedprocesowym

Środa, 13 listopada 2024 – 07:20 WIB

Djakarta – Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) stwierdziła, że ​​może nadal prowadzić dochodzenie w sprawie gubernatora Południowego Kalimantanu (Kalsel) Sahbirina Noora, alias wujka Birina, w związku z rzekomą korupcją w zapewnianiu opłat projektowych w Południowym Kalimantanie. W rzeczywistości wujek Birin wygrał przedprocesowy pozew z Komisją ds. Likwidacji Korupcji.

Przeczytaj także:

Przegrana z Sahbirinem Noorem na etapie przedprocesowym KPK: nie ma wpływu na toczące się już śledztwo

Rzeczniczka Komisji ds. Zwalczania Korupcji, Tessa Mahardhika, powiedziała, że ​​śledczy mogą nadal przesłuchiwać wujka Birina w sprawie korupcji w Południowym Kalimantanie. Powiedział, że wujek Birin zostanie przesłuchany później, jeśli potrzebny będzie jego status świadka.

„Oczywiście, jeśli potrzebne będą informacje, mimo że nie jest już podejrzany, dana osoba może zostać poproszona o przekazanie informacji w charakterze świadka” – powiedziała Tessa Mahardhika dziennikarzom w czerwono-białym budynku KPK, wtorek, 12 listopada 2024 r.

Przeczytaj także:

Sędzia wygrywa przedprocesowy proces Sahbirin Noor, KPK: Ustalenie podejrzanego jest zgodne z przepisami

Z drugiej strony Tessa wyjaśniła, że ​​w postępowaniu przygotowawczym sprawdzano jedynie aspekty formalne.

„Że to postępowanie przygotowawcze sprawdza jedynie aspekt formalny, a nie materialny” – powiedziała Tessa.

Przeczytaj także:

Aby zapobiec wyciekom budżetowym programu bezpłatnych, pożywnych posiłków, Prabowo musi zaangażować Komisję ds. zwalczania korupcji

Uważa, że ​​nie będzie to miało wpływu na toczący się proces dochodzenia w sprawie innych podejrzanych, którzy zostali zatrzymani przez Komisję ds. Likwidacji Korupcji.

„Oczywiście nie ma to wpływu na toczące się śledztwo, tak, podejrzany został zatrzymany i zobaczymy, w jaki sposób informacje zostaną wydobyte później” – powiedziała Tessa.

Rzecznik mający doświadczenie w policji powiedział, że Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) zwróci się do zatrzymanych podejrzanych o dalsze informacje. W rzeczywistości Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) mogłaby ponownie wydać nowy Sprindik w przypadku rzekomego przyznania opłaty za projekt w Kalimantanie Południowym.

„Dochodzenie przeprowadzone przez tego śledczego umożliwi później wydanie nowego nakazu dochodzenia” – powiedziała Tessa.

Wcześniej przedprocesowy pozew gubernatora południowego Kalimantanu (Kalsel) Sahbirina Noora, alias wujka Birina, został przyjęty przez jednego sędziego Sądu Rejonowego w Południowej Dżakarcie. Przedprocesowy pozew Sahbirin Noor został częściowo uwzględniony.

„Zaakceptowałem i częściowo uwzględniłem przedprocesowy pozew Sahbirina Noora” – oznajmił pojedynczy sędzia Afrizal Hady w głównej sali Sądu Rejonowego w Południowej Dżakarcie we wtorek 12 listopada 2024 r.

Pozew przedprocesowy złożony przez Sahbirina Noora zarejestrowany jest pod numerem 105/Pid.Pra/2024/PN JKT.SEL. Złożył pozew, bo chciał sprawdzić, czy ustalenia KPK dotyczące podejrzanego są słuszne.

„Uznanie Sprindika za nieważne” – stwierdził sędzia.

Respondentem jest Komisja Likwidacji Korupcji (KPK). Skarżącym był Sahbirin Noor.

Sahbirin Noor został wcześniej uznany za „zaginionego” po tym, jak Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) wskazała podejrzanego w związku z rzekomą sprawą o korupcję polegającą na zapewnianiu opłat projektowych w południowym Kalimantanie.

Wujek Birin został uznany za podejrzanego wraz z sześcioma innymi osobami. KPK zatrzymała jednak sześć innych osób.

Sprawa wujka Birina rozpoczęła się, gdy Komisji ds. Zwalczania Korupcji (KPK) udało się przeprowadzić operację użądlenia (OTT). Stał się podejrzany, gdy jego podwładni otworzyli usta, że ​​pieniądze z KPK OTT zostaną zdeponowane u Sahbirina Noora.

Następna strona

Rzecznik mający doświadczenie w policji powiedział, że Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) zwróci się do zatrzymanych podejrzanych o dalsze informacje. W rzeczywistości Komisja ds. Likwidacji Korupcji (KPK) mogłaby ponownie wydać nowy Sprindik w przypadku rzekomego przyznania opłaty za projekt w Kalimantanie Południowym.



Zrodlo