Kiedy wybory w USA i kiedy poznamy ich wyniki?

W Stanach Zjednoczonych zaledwie kilka dni dzielą nas od wyborów prezydenckich, a Kamala Harris i Donald Trump skupiają swoje kampanie na kluczowych stanach wahadłowych, gdzie liczy się każdy głos.

W miarę zbliżania się dnia wyborów przyglądamy się bliżej, czego można się spodziewać w samym dniu wyborów i jakie mogą być ich wyniki.

Kiedy wybory w USA?

Wybory odbędą się we wtorek, 5 listopada 2024 r.

W większości stanów lokale wyborcze będą otwarte w godzinach od 7:00 do 9:00 czasu lokalnego. Biorąc pod uwagę rozpiętość wielu stref czasowych w USA, będzie to okres między 11:00 GMT a 16:00 GMT.

O której godzinie kończy się głosowanie?

Godziny zamknięcia ankiety różnią się w zależności od stanu, a czasem od hrabstwa.

Jednakże większość lokali wyborczych będzie zamknięta między godziną 18:00 czasu wschodniego a północą czasu wschodniego (22:00–04:00 GMT).

Kiedy rozpoczyna się liczenie głosów w USA i kiedy możemy spodziewać się wyników?

Zaledwie kilka godzin po zamknięciu pierwszych lokali wyborczych o godzinie 18:00 czasu wschodniego (22:00 GMT) oczekuje się, że wyniki zaczną się pojawiać. Jednak niektóre stany będą podliczać głosy szybciej niż inne. Ponieważ sondaże w stanach na zachodzie zamykają się kilka godzin później, ich pierwsze wyniki zaczną pojawiać się dopiero później – kiedy niektóre stany na wschodzie mogły już być wzywane do poparcia Harrisa lub Trumpa.

W przypadku zaciętego wyścigu liczenie może trwać jeszcze długo po wieczorze wyborczym i zwycięzcę możemy poznać dopiero za kilka dni.

„To naprawdę blisko” – mówi Raymond J. La Raja, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Massachusetts Amherst.

Według narzędzia National Polls prowadzonego przez FiveThirtyEight Harris utrzymuje na piątek niewielką przewagę w kraju wynoszącą około 1,2 punktu.

La Raja wyjaśniła jednak, że sondaże mogą nie uwzględniać dokładnie niektórych grup wyborców, co może prowadzić do zaskakujących wyników dla któregokolwiek z kandydatów. Jeśli sondaże okażą się błędne, a wyścig nie będzie tak zacięty, jak oczekiwano, „wtedy dowiemy się tego dość szybko” – dodał.

„Ale przypuszczam, że nie dowiemy się tego w ciągu pierwszych kilku dni.

„To tak blisko [that a candidate might] nie ustąpię… więc wyciągnę kawę i herbatę, bo to będzie długi wieczór, który może potrwać kilka dni.

Co wiemy o stanach swingu?

Oczekuje się, że siedem stanów wahadłowych będzie miało kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia wyścigu prezydenckiego.

Do tych kluczowych stanów należą Pensylwania (19 głosów elektorskich), Karolina Północna (16), Georgia (16), Michigan (15), Arizona (11), Wisconsin (10) i Nevada (6), co daje łącznie 93 głosy Kolegium Elektorów.

Aby wygrać wybory, kandydat potrzebuje co najmniej 270 z 538 głosów elektorskich.

Lokale wyborcze w tych stanach zostaną zamknięte w godzinach 19:00–22:00 czasu wschodniego (23:00–02:00 GMT).

Niektóre z pierwsze rezultaty prawdopodobnie będzie pochodzić Gruzjagdzie prawo stanowe wymaga, aby wszystkie wcześniejsze głosy zostały policzone i zgłoszone do godziny 20:00 czasu wschodniego (północ GMT) w wieczór wyborczy.

Karolina Północna następuje. W tym stanie głosy będą liczone i zgłaszane przez cały wieczór, a pełne wyniki spodziewane są do północy (04:00 GMT).

W 2020 r. Nevada przebiegał powoli, a stan wezwano dopiero pięć dni po dniu wyborów. Od tego czasu zasady się zmieniły i oczekuje się, że tym razem proces będzie przebiegał szybciej. Wyniki mogą jednak nie być znane w wieczór wyborczy. Stan zezwala na późne przesyłanie kart do głosowania korespondencyjnego, więc poznanie ostatecznych wyników może zająć kilka dni.

Pensylwaniajedno z najważniejszych państw na polu bitwy, przez cztery dni po dniu wyborów w 2020 r. nie miało wyraźnego zwycięzcy. Stan jest jednym z nielicznych, które nie pozwalają pracownikom komisji wyborczych na rozpoczęcie przetwarzania kart do głosowania korespondencyjnego aż do dnia wyborów, co oznacza, że ​​prawdopodobnie minie kilka dni, zanim znane będą wyniki.

W Michiganliczenie mogłoby przebiegać szybciej niż w poprzednich wyborach, ponieważ obecnie pozwala urzędnikom rozpocząć przetwarzanie kart do głosowania korespondencyjnego przed dniem wyborów, ale nie jest jeszcze jasne, kiedy można wezwać władze stanowe.

W Arizonaurzędnicy mogą rozpocząć przetwarzanie kart do głosowania korespondencyjnego zaraz po ich otrzymaniu. Oczekuje się, że pierwsze wyniki zostaną opublikowane około godziny 22:00 czasu wschodniego (02:00 GMT), godzinę po zamknięciu lokali wyborczych.

Wreszcie w Wisconsinpracownicy komisji wyborczych nie mogą rozpocząć przetwarzania kart do głosowania aż do dnia wyborów, co oznacza, że ​​również mogą wystąpić opóźnienia, podobnie jak w Pensylwanii. Według raportu CNN wyniki będą prawdopodobne dopiero w środę.

Co się stanie, jeśli będzie remis?

Jeżeli remis wynosi 269 do 269 lub kandydat innej partii zdobędzie głosy elektorskie, uniemożliwiając jakiemukolwiek kandydatowi uzyskanie 270 głosów, następujący po nim krok nazywany jest „wyborami warunkowymi”.

Wybory warunkowe to proces mający miejsce, gdy Izba Reprezentantów Stanów Zjednoczonych wyłoni zwycięzcę. Delegacja każdego stanu w Izbie oddaje jeden głos, a aby wygrać, kandydat musi uzyskać większość głosów delegacji stanowej.

Senat Stanów Zjednoczonych wybierałby następnie wiceprezydenta, przy czym każdy senator oddałby jeden głos, a do zwycięstwa wymagana była zwykła większość (51 głosów).

W USA odbyły się trzy wybory warunkowe: w latach 1801, 1825 i 1837. Najbliższe wybory w ostatnich latach to wybory prezydenckie w 2000 r., kiedy George W. Bush zdobył 271 głosów Kolegium Elektorów – tylko o jeden więcej niż potrzebował – po kontrowersyjna relacja na Florydzie. Ustępujący wiceprezydent Al Gore zdobył 266 głosów Kolegium Elektorów.

Czy istnieją obawy dotyczące potencjalnego opóźnienia w tym roku?

Opóźnienie ogłoszenia wyników „zdecydowanie zwiększa poczucie oszustwa i bezprawności” – stwierdziła La Raja.

„Im dłużej czekamy, ludzie pytają: co dzieje się za tymi zamkniętymi drzwiami? Jak oni liczą głosy? Kto kłamie?” – dodał.

Jego zdaniem lepiej mieć zacięte wybory i „szybko wydać werdykt”.

Te obawy i wątpliwości pojawiły się w 2021 r., kiedy tysiące zwolenników ówczesnego prezydenta Trumpa szturmem wdarło się na Kapitol, próbując zatuszować jego porażkę w wyborach w 2020 r. i zmuszając prawodawców do ucieczki w bezpieczne miejsce. Stało się to po tym, jak powiedział swoim zwolennikom, aby „walczyli jak cholera”.

Co wydarzyło się w poprzednich latach?

Wyniki ostatnich wyborów w 2020 r. ogłoszono cztery dni po wyborach, które odbyły się 3 listopada, po potwierdzeniu wyników Pensylwanii. W poprzednich wyborach w 2016 r. Hillary Clinton ustąpiła Donaldowi Trumpowi następnego ranka po wyborach.

Podczas wyborów w 2020 r. w niektórych stanach doszło do tzw. „czerwonego mirażu”, a po podliczeniu pierwszych głosów w wieczór wyborczy Trump wydawał się prowadzić. Nastąpiła „niebieska zmiana” – zliczono dodatkowe głosy korespondencyjne i prowadzenie objął prezydent Joe Biden.

Zrodlo