Wśród tematów poruszanych przez prezydenta Konferencja Episkopatu Hiszpanii i arcybiskup Valladolid, Luis Arguello– omówił w swoim przemówieniu inauguracyjnym 126. Zgromadzenie Plenarnepodkreśla zaproszenie do refleksji nad głębią kryzys, przez który przechodzi dziś świat i konieczność wznowienia wielkie pytania, które definiują ludzkość.
Cytuję filozofa Hanna Arendt, Argüello podkreślił, że „kryzys zmusza nas do zakwestionowania sensu naszego istnienia i naszych relacji z otaczającym nas światem”. W tym sensie dodał, że „pozwolę sobie w skrócie zaproponować potrzebę ponownego zadania sobie w zmieniającym się świecie pytania o rynek, państwo, postęp, a ostatecznie o człowieka wspaniałego, bezbronnego i śmiertelnego oraz o sens jego życia. ”
Argüello podkreślił, że debata na temat systemu kapitalistycznego nie powinna skupiać się wyłącznie na jego funkcjonalności, ale na typie człowieczeństwa, jaki on generuje: „Pytanie nie brzmi, czy kapitalizm działa, ale jakiego rodzaju człowieczeństwa produkuje; co współczesna gospodarka kapitalistyczna robi z człowiekiem: jaki typ człowieczeństwa produkuje, jakie są jej pragnienia, aspiracje i horyzonty życiowe, jakie społeczeństwo jest w stanie wygenerować”.
Odnośnie demokracji i państwa opiekuńczego przewodniczący Konferencji Episkopatu stwierdził, że refleksja musi wyjść poza to, czy ten model jest najlepszy, i zadać sobie pytanie, jakiego typu obywateli tworzy: „Pytanie nie brzmi, czy demokracja jest najlepszym systemem rządów, ale – wraz z państwem opiekuńczym – jakiego rodzaju obywateli generujejaka jest jego rola społeczna i jakie konsekwencje ma dla tkanki społecznej nieustanne kultywowanie w zamian za głosowanie „prawa do posiadania praw”.
Argüello odniósł się także do postępu w zglobalizowanym świecie wraz z pojawieniem się nowych technologii, zadając pytanie, co naprawdę oznacza postęp człowieka: „Pytanie nie brzmi, czy ma sens wprowadzanie innowacji i rozwój w zglobalizowanym systemie wraz z pojawieniem się nowych technologii, ale co oznacza postęp ludzkości?jak chronić swoje człowieczeństwo i godność oraz jakie jest ich miejsce w relacji ze zwierzętami, roślinami i maszynami w horyzoncie postludzkim.
Na koniec wezwał do refleksji nad naturą człowieka: „Co to znaczy być mężczyzną, mężczyzną i kobietą?” – zauważył, powołując się na Sobór Watykański IIktóry przypomniał, jak ważna jest refleksja nad bólem, złem, śmiercią i znaczeniem życia. W tym kontekście Argüello podsumował: „Kościół wierzy, że Chrystus, który umarł i zmartwychwstał za wszystkich, daje człowiekowi światło i siłę przez Ducha Świętego, aby mógł odpowiedzieć na swoje najwyższe powołanie”.