Brytyjski znany szef kuchni twierdzi, że jest „zdruzgotany”, a jego książka fantasy wywołała obrazę.
Brytyjski znany szef kuchni Jamie Oliver wycofał ze sprzedaży swoją najnowszą książkę dla dzieci po skargach, jakoby przyczyniła się ona do stereotypizacji rdzennych Australijczyków.
Oliver, który przebywa w Australii i promuje swoją najnowszą książkę kucharską, powiedział, że jest „zdruzgotany”, że jego powieść fantasy „Billy And The Epic Escape” wywołała obrazę, i „z całego serca” przeprosił.
„Nigdy nie miałem zamiaru błędnie interpretować tej niezwykle bolesnej kwestii” – stwierdził w oświadczeniu 49-letni Oliver.
„Wspólnie z moimi wydawcami podjęliśmy decyzję o wycofaniu książki ze sprzedaży.”
Wydawca Penguin Random House stwierdził, że standardy wydawnicze „przy tej okazji zawiodły” i „musimy wyciągnąć z tego wnioski i podjąć zdecydowane działania”.
Akcja filmu Billy and the Epic Escape rozgrywa się w Anglii i zawiera wątek poboczny przedstawiający rdzenną dziewczynę, która zostaje uprowadzona podczas pobytu w pieczy zastępczej w Alice Springs w środkowej Australii.
Korporacja edukacyjna Aboriginal and Torres Strait Islander Education Corporation, najważniejszy australijski organ ds. edukacji rdzennej ludności, wzywała do wycofania książki, mówiąc serwisowi informacyjnemu The Guardian, że jest ona „brak szacunku” i przyczyniła się do „wymazania, trywializacji i tworzenia stereotypów na temat ludów Pierwszych Narodów i wzruszenie religijne”.
Rdzenni mieszkańcy skrytykowali także książkę za mieszanie różnych języków rdzennych i omawianie uprowadzeń dzieci, biorąc pod uwagę historię „skradzionych pokoleń”, odnoszącą się do tysięcy rdzennych dzieci siłą odebranych rodzinom i umieszczonych w pieczy zastępczej w ramach polityki obowiązującej do Lata 70.
„Chociaż Oliver przeprosił, nie można przecenić wpływu takiego fałszywego przedstawienia na dzieci i społeczności Pierwszych Narodów” – napisała w poście na Instagramie Sue-Anne Hunter, rdzenna kobieta i adiunkt na Federation University w Wiktorii.
„Utrwala to szkodliwe stereotypy i stwarza ryzyko wzmocnienia narracji kolonialnych w czasie, gdy powinniśmy wzmacniać autentyczne głosy i historie rdzennych mieszkańców”.
Oliver, który w zeszłym roku wydał swoją pierwszą książkę dla dzieci „Billy And The Giant Adventure”, jest najbardziej znany ze swoich książek kucharskich i programów telewizyjnych o tematyce kulinarnej, w tym z „The Naked Chef”, emitowanego przez trzy sezony w BBC od 1999 do 2001 roku.