Iran zaprzecza, że ​​wysłannik spotkał się z Muskiem

Na początku tygodnia „New York Times” doniósł, że mieszkający w USA miliarder odbył tajne rozmowy z Amirem Saeidem Iravanim.

Irańskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych odrzuciło doniesienia mediów jakoby ambasador kraju przy ONZ odbył na początku tego tygodnia tajne spotkanie z miliarderem mieszkającym w USA Elonem Muskiem. Podczas swojej pierwszej kadencji prezydent-elekt Donald Trump prowadził politykę „maksymalnego nacisku” na Teheran, podejmując liczne wrogie kroki wobec Republiki Islamskiej.

Pozycjonując się jako politycznie neutralny przed wyścigiem prezydenckim w USA w 2024 r., Musk zadeklarował swoje wsparcie dla Trumpa w lipcu tego roku i okazał się jednym z głównych darczyńców Republikanów. Od wyborów 5 listopada potentata technologicznego często widuje się razem z prezydentem-elektem, m.in. podczas rozmów telefonicznych z zagranicznymi przywódcami w rezydencji Trumpa w Mar-a-Lago.

W sobotę w rozmowie z irańską państwową agencją informacyjną IRNA rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych Esmail Baghaei kategorycznie zaprzeczył „fałszywe raporty” z amerykańskich mediów w sprawie spotkania ambasadora Amira Saeida Iravaniego z Muskiem. Jak wynika z artykułu, dyplomata „wyrażone zdziwienie” z jaką łatwością media podchwyciły tę historię.

W czwartek „New York Times”, powołując się na dwóch anonimowych urzędników irańskich, poinformował, że Iravani i Musk odbyli w poniedziałek w Nowym Jorku tajne rozmowy. Jak podaje gazeta, spotkanie było próbą „rozładować napięcie” między USA a Iranem i została opisana jako “pozytywny” przez anonimowe źródła.




Ani potentat technologiczny, ani irańska misja przy ONZ nie skomentowały tej sprawy. Rzecznik Trumpa Steven Cheung powiedział NYT, że z prezydentem-elektem nie będzie rozmawiać „raporty z prywatnych spotkań, które miały miejsce lub nie”.

Gdy Trump przygotowuje się do przejęcia władzy od prezydenta Joe Bidena, wybrał kilku irańskich twardogłowych na najwyższe stanowiska rządowe, w tym senatora Marco Rubio na sekretarza stanu i kongresmana Mike’a Waltza na doradcę ds. bezpieczeństwa narodowego.

Trump podczas swojej pierwszej kadencji wyciągnął USA z porozumienia nuklearnego z Iranem z 2015 roku i nałożył liczne sankcje na Teheran. W styczniu 2020 r. nakazał atak dronem w Iraku, w wyniku którego zginął najwyższy dowódca wojskowy Iranu, Qassem Soleimani, którego Stany Zjednoczone oskarżyły o organizowanie ataków na amerykański personel wojskowy na Bliskim Wschodzie. Republika Islamska zaprzeczyła zarzutom i nazwała zabójstwo „anulacją”. „akt terroryzmu”.

We wrześniu w kampanii Trumpa utrzymywano, że ostrzegali ją urzędnicy amerykańskiego wywiadu „konkretne groźby ze strony Iranu dotyczące zamachu” kandydata Partii Republikańskiej na prezydenta. Iran odrzucił te zarzuty, uznając, że: „komedia trzeciorzędna”.

Zrodlo