Indonezyjska wulkan Laki-Laki wybucha osiem razy, ponieważ rząd nie rozważa trwałego przeniesienia

W obliczu poszukiwania schronień władze planują przenieść tysiące pozostałych mieszkańców ze strefy zagrożenia.

Indonezyjska góra Lewotobi Laki-Laki wybuchła osiem razy, wyrzucając ogromną kolumnę popiołu, co skłoniło rząd do rozważenia trwałej relokacji mieszkańców pobliskich miejscowości.

Nie ma bezpośrednich doniesień o ofiarach czwartkowych erupcji, a pióropusz popiołu wzniósł się na wysokość 2500 metrów (8200 stóp) od szczytu, ale widziano mieszkańców turystycznej wyspy Flores uciekających w panice.

Służby podniosły alert w związku z wulkanem o dwóch szczytach o wysokości 1703 metrów (5587 stóp) do najwyższego poziomu.

Co najmniej 5816 z ponad 16 000 mieszkańców obszarów w pobliżu wulkanu zostało ewakuowanych do innych wiosek, powiedział Heronimus Lamawuran, rzecznik władz regionalnych Flores.

Krajowe Centrum Wulkanologii i Łagodzenia Katastrof stwierdziło, że mieszanina skał, lawy i gazu została również wyrzucona na odległość do 1 km od krateru.

Wulkan wybuchł w poniedziałek i wtorek, zabijając co najmniej 10 osób i zmuszając mieszkańców do przeniesienia się z 7-kilometrowej strefy wykluczenia.

Anastasia Adriani, lat 41, mieszkająca poza strefą wykluczenia, opisała czwartkową erupcję jako największą, odkąd mieszkała we wsi Lewolaga.

„Gotowałem w kuchni ogólnodostępnej [for evacuees] kiedy to się stało. Pobiegłem z powrotem do domu. Bardzo się bałem.”

Agencja informacyjna AFP podała, że ​​w wyniku nowych erupcji mieszkańcy uciekli z domów w pobliskich wioskach, dodając, że widziano także błyskawice wulkaniczne.

Władze ostrzegły tysiące ludzi, którzy uciekli, aby nie wracali do swoich domów, ponieważ rząd planuje wyprowadzenie pozostałych 16 000 mieszkańców ze strefy zagrożenia, powiedział szef Narodowej Agencji ds. Przeciwdziałania Katastrofom (BNPB) Suharyanto, który podobnie jak wielu Indonezyjczyków używa jednej nazwy.

„Trwałe przeniesienie jest uważane za długoterminowy środek łagodzący pozwalający zapobiec erupcji w przyszłości” – powiedział Suharyanto reporterom po czwartkowej wizycie na zdewastowanych obszarach.

Laki-Laki, co po indonezyjsku oznacza „mężczyzna”, jest miastem partnerskim ze spokojniejszym wulkanem, którego nazwa pochodzi od indonezyjskiego słowa oznaczającego „kobietę”.

Lewotobi Laki-Laki to jeden ze 120 aktywnych wulkanów w Indonezji, archipelagu liczącym 280 milionów mieszkańców.

Indonezja doświadcza częstej aktywności sejsmicznej i wulkanicznej ze względu na swoje położenie na „Pierścieniu Ognia” na Pacyfiku.

27 października wybuchł także Marapi w prowincji Sumatra Zachodnia – jeden z najbardziej aktywnych wulkanów w kraju.

Zrodlo