Indonezja oświadczyła, że zakazała sprzedaży smartfonów wyprodukowanych przez Google, należącą do Alphabet, ze względu na przepisy wymagające stosowania komponentów produkowanych lokalnie, kilka dni po zablokowaniu sprzedaży iPhone’a 16 technologicznego giganta Apple z tego samego powodu.
Indonezja zablokowała sprzedaż telefonów Google Pixel, ponieważ firma nie spełniła przepisów, które nakładają na to, że niektóre smartfony sprzedawane na rynku krajowym muszą zawierać co najmniej 40% części wyprodukowanych lokalnie.
„Naciskamy na te zasady, aby zapewnić sprawiedliwość wszystkim inwestorom w Indonezji” – powiedział w czwartek Febri Hendri Antoni Arief, rzecznik ministerstwa przemysłu. „Produkty Google nie są zgodne z ustalonym przez nas schematem, dlatego nie można ich tutaj sprzedawać”.
Google twierdzi, że jego telefony Pixel nie są obecnie oficjalnie dystrybuowane w Indonezji.
Febri powiedziała, że konsumenci mogą kupować telefony Google Pixel za granicą, pod warunkiem, że zapłacą niezbędne podatki, i dodała, że kraj rozważy dezaktywację nielegalnie sprzedawanych telefonów.
Blokada następuje tydzień po tym, jak Indonezja oświadczyła, że zablokowała sprzedaż iPhone’a 16 na rynku krajowym, również z powodu nieprzestrzegania lokalnych zasad dotyczących treści.
Aby spełnić takie zasady, firmy zwykle zwiększają wykorzystanie komponentów krajowych w drodze partnerstwa z lokalnymi dostawcami lub zaopatrując się w części w kraju.
Google i Apple nie należą do czołowych producentów smartfonów w Indonezji. Dwóch największych producentów smartfonów w pierwszym kwartale 2024 roku to chińska firma OPPO i południowokoreańska firma Samsung, podała w maju firma badawcza IDC.
Indonezja ma ogromną populację znającą się na technologii, co czyni ten kraj Azji Południowo-Wschodniej kluczowym rynkiem docelowym dla inwestycji związanych z technologią.
Bhima Yudhistira, dyrektor think tanku Centrum Studiów Ekonomicznych i Prawnych, stwierdził, że to posunięcie jest „pseudo” protekcjonizmem, który szkodzi konsumentom i wpływa na zaufanie inwestorów.
„To stwarza negatywne nastroje dla inwestorów chcących wejść do Indonezji” – stwierdził.
© Thomson Reuters 2024