Indie planują zbudować stację kosmiczną na orbicie Księżyca do 2040 r.: raport

Indie przedstawiły ambitny plan budowy do 2040 r. stacji kosmicznej krążącej wokół Księżyca, którego celem będzie zapewnienie zrównoważonej obecności człowieka poza orbitą Ziemi. Jak wynika z ostatnich doniesień indyjskich mediów, proponowana stacja ułatwi załogowe misje na Księżyc i będzie wspierać badania naukowe. Inicjatywa ta stanowi znaczący kamień milowy w rosnących wysiłkach kraju w zakresie eksploracji kosmosu.

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych (ISRO) przedstawiła etapowe podejście do osiągnięcia tego celu. Według A raport by India Dziś w pierwszym etapie planowane są misje robotyczne, w tym misja zwrotu próbek Chandrayaan-4. Misja ta, zaplanowana na rok 2028, podejmie próbę pobrania około 3 kilogramów próbek Księżyca z południowego bieguna Księżyca i sprowadzenia ich z powrotem na Ziemię. Przewodniczący ISRO S. Somanath podkreślił skupienie się na opłacalnych metodach takich misji.

Załogowe misje księżycowe na horyzoncie

Drugi etap indyjskiej strategii księżycowej polega na wysyłaniu astronautów na Księżyc. Premier Narendra Modi, po udanej misji Chandrayaan-3 w 2023 r., wezwał do postawienia odważnych celów, w tym przelotu z załogą na Księżycu do 2035 r. i lądowania człowieka do 2040 r. Aby przygotować się do tych misji, wybrani astronauci przechodzą intensywne szkolenie w ośrodku ISRO w Bengaluru , po wcześniejszym odbyciu szkolenia w Rosji.

Skoncentruj się na długoterminowej obecności Księżyca

Jak dodano, kulminacją ostatniej fazy tego programu będzie opracowanie stacji orbitującej wokół Księżyca. Stacja, która ma zostać uruchomiona do 2040 r., będzie służyć jako baza dla astronautów i ośrodek badań naukowych. W raporcie wspomniano także, że plany obejmują także budowę stałej bazy księżycowej przed 2050 rokiem.

Inicjatywa opiera się na doświadczeniach ISRO ze stacją Bharatiya Antariksh (BAS), obiektem znajdującym się na niskiej orbicie okołoziemskiej, który ma rozpocząć działalność do 2035 r. S. Sivakumar, dyrektor projektu pojazdu nośnego nowej generacji ISRO, podkreślił wyzwania, jakie stwarza to bezprecedensowe przedsięwzięcie: zauważając, że wiele aspektów projektu obejmuje niezbadane przez agencję kosmiczną terytorium.

Długoterminowe cele Indii w zakresie eksploracji Księżyca odzwierciedlają determinację Indii w umacnianiu swojej pozycji głównego gracza w globalnej eksploracji kosmosu.

Zrodlo