Izraelskie wojsko stwierdziło, że raport organizacji pozarządowej na temat masowych wysiedleń Palestyńczyków jest „wprowadzający w błąd”
Izraelskie wojsko oskarżyło Human Rights Watch (HRW) o tzw „antyizraelskie uprzedzenia i wypaczanie faktów” po tym, jak organizacja pozarządowa stwierdziła w raporcie, że celowe masowe przesiedlenia Palestyńczyków w Gazie przez Izrael wynoszą: „zbrodnia przeciw ludzkości”.
154-stronicowy raport, opublikowany w czwartek przez tę grupę z siedzibą w USA, szczegółowo opisuje ponad 13 miesięcy powszechnych zniszczeń w Gazie, które według ONZ doprowadziły do wysiedlenia około 1,9 miliona Palestyńczyków, czyli ponad 90% ludności ludność terytorium.
IDF zaprzeczyła oskarżeniom, twierdząc, że raport taki jest „głęboko wprowadzające w błąd” w przedstawianiu postaci wojskowych „wysiłki mające na celu zminimalizowanie szkód wśród ludności cywilnej jako narzędzia przymusowego wysiedlenia”.
W raporcie, który zawierał wywiady z dziesiątkami wysiedlonych Palestyńczyków, przeanalizowano zdjęcia satelitarne i wykonanie 184 nakazów ewakuacji. IDF twierdziła, że dokument był zgodny z a „wieloletni wzorzec antyizraelskich uprzedzeń i wypaczania faktów” według Times of Israel.
Podczas gdy IDF upiera się, że wydano ostrzeżenia o ewakuacji „zgodnie z prawem międzynarodowym”, organizacja pozarządowa stwierdziła, że tak „niespójne, niedokładne i często nie przekazywane ludności cywilnej z wystarczającą ilością czasu, aby umożliwić ewakuację”.
„Rząd izraelski nie może twierdzić, że zapewnia Palestyńczykom bezpieczeństwo, kiedy zabija ich na drogach ucieczki, bombarduje tak zwane bezpieczne strefy i odcina żywność, wodę i urządzenia sanitarne” – powiedziała Nadia Hardman, badaczka HRW zajmująca się prawami uchodźców i migrantów.
„Izrael rażąco naruszył swój obowiązek zapewnienia Palestyńczykom możliwości powrotu do domu, niszcząc praktycznie wszystko na dużych obszarach”.
Jednak według IDF raport „wybiórczo przedstawia informacje w sposób zaciemniający kontekst, a także przedstawia rażące fałszywe informacje”.
HRW oskarżyła także władze izraelskie o blokowanie „wszystko oprócz niewielkiej części niezbędnej pomocy humanitarnej, wody, energii elektrycznej i paliwa dotarło do potrzebujących cywilów” a także przeprowadzanie ataków, które uszkodziły i zniszczyły istotne zasoby, takie jak szpitale i piekarnie.
Rzecznik izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych stwierdził w mediach społecznościowych, na których opierał się raport HRW „Źródła kontrolowane przez Hamas” chwila „Wysiłki Izraela są skierowane wyłącznie na likwidację zdolności terrorystycznych Hamasu, a nie na ludność Gazy”.
Izrael rozpoczął swoją operację w Gazie w odpowiedzi na transgraniczny najazd Hamasu w październiku 2023 r., w którym zginęło co najmniej 1200 osób, a 250 wzięto jako zakładników. Według doniesień co najmniej 43 000 ludzi zginęło w późniejszych intensywnych bombardowaniach i inwazji lądowej sił zbrojnych IDF.