Harrisa, Trump uderzył w Karolinę Północną w ostatni weekend przed wyborami w USA

Oczekuje się, że o losie wyborów zadecyduje siedem państw będących na polu bitwy, do których trwa zacięta walka.

Kandydaci na prezydenta Stanów Zjednoczonych Kamala Harris i Donald Trump podróżują po południowych stanach wahadłowych, próbując przyciągnąć wyborców na zaledwie trzy dni przed dniem wyborów.

Przywódcy Demokratów i Republikanów udali się w sobotę na południe od stanu Karolina Północna, będącego polem bitwy.

Był to czwarty dzień z rzędu, kiedy wiceprezydent Harris i były prezydent Trump odwiedzili ten sam stan tego samego dnia, co dodatkowo podkreśliło, w jaki sposób głosy prawdopodobnie zadecydują o wyniku wyborów w kilku kluczowych stanach, które według sondaży będą bliskie.

Obaj byli w środę w Karolinie Północnej, w czwartek w Nevadzie i w piątek w Wisconsin, gdzie w pewnym momencie organizowali wydarzenia zaledwie kilka kilometrów od siebie, podczas których walczyli o swingujące stany.

Obaj kandydaci zadali sobie wiele ciosów, koncentrując się na tym, jak druga partia będzie zła dla Stanów Zjednoczonych, poruszając jednocześnie szereg kwestii, takich jak gospodarka i imigracja.

„Wygramy ten stan, wygramy cały mecz” – powiedział Trump w swoim przemówieniu w Gastonii w Północnej Karolinie. „Wygraliśmy już dwa razy i wygramy to z łatwością”. Powtórzył także fałszywe twierdzenie, że w głosowaniu w wyborach prezydenckich w 2020 r. doszło do „oszustwa”.

Trump planował wizytę w Salem w Wirginii przed powrotem do Karoliny Północnej.

Harris powiedział w przemówieniu, że istnieje możliwość „przewrócenia kartki na temat dekady Donalda Trumpa”.

„To nie jest ktoś, kto mówi o tym, jak poprawić swoje życie” – powiedziała tłumom w Atlancie w stanie Georgia, mówiąc, że planuje poprawić standardy życia.

Wiceprezydent próbowała także przekazać przesłanie jedności, twierdząc, że jej priorytetami będą obniżka podatków dla klasy średniej i obniżenie kosztów życia Amerykanów.

Po przemówieniu w Gruzji Harris uda się na wiec w Karolinie Północnej, gdzie ma pojawić się gwiazda rocka Jon Bon Jovi.

Podczas jednego z ostatnich starć między obiema partiami, które przyniosło bardzo odmienne podejście do głównych kwestii, Demokraci ostro zaatakowali spikera Izby Reprezentantów Mike’a Johnsona. Republikanin zasugerował, że w przypadku zwycięstwa GOP prawdopodobnie spróbuje obciąć rządowe dotacje na produkcję półprzewodników.

Johnson wycofał się później ze swoich komentarzy, twierdząc, że miał na myśli, że Republikanie „uproszczą” dwupartyjną ustawę CHIPS and Science Act, która wpompowała miliardy dolarów w produkcję chipów komputerowych w USA.

W sondażach ogólnokrajowych Harris utrzymuje niewielką przewagę. W sondażach przeprowadzonych w siedmiu kluczowych stanach wahadłowych Trump prowadzi w Arizonie, Gruzji i Karolinie Północnej, natomiast Harris utrzymuje jednopunktową przewagę w Michigan i Wisconsin. Pensylwania i Nevada są równe.

Wybory zbliżają się 5 listopada, ale w ostatnich tygodniach miliony oddały już głosy.

Według modułu śledzącego prowadzonego przez Uniwersytet Florydy do soboty oddano już ponad 72 miliony głosów, z którego wynika, że ​​oczekuje się, że ponad połowa wszystkich wyborców odda swoje głosy przed dniem wyborów.

Zrodlo