Londyn, VIVA – Wyższy rangą członek Hamasu potwierdził, że palestyńska grupa bojowa jest gotowa negocjować porozumienie o zawieszeniu broni, a także uwolnienie izraelskich zakładników w ramach „poważnej” wymiany więźniów.
Przeczytaj także:
Izraelscy kibice piłki nożnej ponownie wywołują zamieszki, tym razem atakując gospodarzy Francję
Basem Naim, palestyński lekarz, polityk i przywódca biura politycznego Hamasu, powiedział, że ostatnie „jasno określone” porozumienie miało miejsce 2 lipca.
„Zostało to szczegółowo omówione i myślę, że jesteśmy blisko osiągnięcia porozumienia o zawieszeniu broni… które mogłoby zakończyć tę wojnę, oferując trwałe zawieszenie broni, całkowite wycofanie i wymianę jeńców” – powiedział.
Przeczytaj także:
Demokraci wzywają Bidena do nałożenia sankcji na dwóch izraelskich ministrów popierających przemoc wobec Palestyny
Poinformował o tym w wywiadzie dla Wiadomości z nieba który zostanie wyemitowany w czwartek, 14 listopada 2024 r.
Przeczytaj także:
Wyniki dochodzenia Komisji Specjalnej ONZ potwierdzają, że działania wojskowe Izraela w Gazie są zgodne z ludobójstwem
Naim powiedział, że „niestety izraelski premier (Benjamin) Netanjahu wybrał inną drogę”. Wspomniał również, że Izrael „dopuścił się potem co najmniej dwóch do trzech poważnych masakr” w Khan Younis i mieście Gaza.
Odnosząc się do zabójstwa szefa biura politycznego Hamasu, Ismaila Haniyeha, w lipcu, zauważył, że od tego czasu jego partia nie akceptowała już „żadnych poważnych propozycji”.
Podkreślił, że Hamas pozytywnie odnosi się do propozycji zawieszenia broni ogłoszonej 2 lipca przez prezydenta USA Joe Bidena.
Zapytany, czy transgraniczny atak Hamasu na Izrael z 7 października 2023 r. był „poważną katastrofą” dla narodu palestyńskiego, Naim odpowiedział, że naród palestyński ucierpiał w wyniku 76-letniej okupacji izraelskiej.
„W latach 2002–2023 zginęło 20 000 Palestyńczyków. „Mieszkańcy Gazy duszą się w wyniku blokady od ponad 17 lat” – powiedział Naim.
Podkreślił także kontrowersyjne oświadczenia Izraela, w którym otwarcie stwierdzono plany „aneksji Zachodniego Brzegu, uczynienia Jerozolimy terytorium żydowskim i wypędzenia narodu palestyńskiego”.
Definiując atak Hamasu z 7 października jako „akt samoobrony”, Naim powiedział, że Palestyńczycy codziennie spotykają się z odmawianiem im prawa do życia przez Izrael.
Zapytany, czy działania Hamasu spowodowały eskalację, odpowiedział: „To to samo, co oskarżanie ofiar o zbrodnie popełnione przez agresora”.
Jeśli chodzi o izraelskich zakładników, Naim powiedział, że Hamas „oświadczył jasno i otwarcie”, że jest gotowy uwolnić zakładników.
Przypomniał jednak, że w izraelskich więzieniach przetrzymywanych jest dziesiątki tysięcy Palestyńczyków.
„Jesteśmy gotowi uwolnić wszystkich przetrzymywanych Izraelczyków, jeśli oni będą gotowi uwolnić dzieci, kobiety i tysiące niewinnych nieletnich, którzy nadal przebywają w izraelskich więzieniach”.
„Jesteśmy gotowi natychmiast ustanowić zawieszenie broni, aby zakończyć tę wojnę i dokonać poważnej wymiany więźniów w celu uwolnienia naszych braci i sióstr”.
Zapytany, jakie przesłanie Hamas chciał przekazać prezydentowi-elektowi USA Donaldowi Trumpowi, Naim odpowiedział: „Jesteśmy narodem szukającym lepszej przyszłości. Chcemy zapewnić naszym dzieciom godną i dostatnią przyszłość”.
„Dlatego wzywamy każdego prezydenta, w tym Donalda Trumpa i jego administrację, do podjęcia niezbędnych kroków w celu powstrzymania tej agresji, natychmiastowego zakończenia tej wojny. Jesteśmy gotowi na porozumienie o zawieszeniu broni.”
Od czasu transgranicznego najazdu Hamasu 7 października ubiegłego roku Izrael w dalszym ciągu przeprowadza śmiercionośne ataki na Gazę.
W izraelskim ataku zginęło ponad 43 700 osób, a region prawie nie nadawał się do zamieszkania.
Izrael szacuje, że od ataku z 7 października w Gazie frakcje palestyńskie nadal przetrzymują ponad 100 zakładników.
Ofensywa Izraela spowodowała wysiedlenie prawie całej ludności regionu w obliczu trwającej blokady, co doprowadziło do poważnych niedoborów żywności, czystej wody i lekarstw.
Przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości Izrael stoi przed sprawą ludobójstwa w związku ze śmiercionośną wojną, którą rozpoczął w Gazie. (mrówka)
Następna strona
Odnosząc się do zabójstwa szefa biura politycznego Hamasu, Ismaila Haniyeha, w lipcu, zauważył, że od tego czasu jego partia nie akceptowała już „żadnych poważnych propozycji”.