Główne międzynarodowe lotnisko na Haiti pozostaje zamknięte po raz drugi w tym roku po tym, jak dwa amerykańskie komercyjne samoloty pasażerskie zostały trafione w wyniku ostrzału gangów, co spowodowało odcięcie rozdartego konfliktem stanu od branży turystycznej.
Federalna Administracja Lotnictwa USA (FAA) zakazała we wtorek wszystkim amerykańskim liniom lotniczym wykonywania lotów na Haiti na 30 dni, powołując się na dwa incydenty z udziałem samolotów Spirit Airlines i JetBlue Airways.
Nie jest jasne, jak szybko jakakolwiek linia lotnicza będzie mogła wznowić działalność na międzynarodowym lotnisku Toussaint Louverture w Port-au-Prince ze względu na obawy związane z bezpieczeństwem pasażerów i ubezpieczeniem samolotu.
„Haiti może znaleźć się w całkowitej izolacji” – powiedział Emilio Gonzalez, były dyrektor Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA na Amerykę Łacińską i były dyrektor międzynarodowego lotniska w Miami.
„Nie wyobrażam sobie, aby jakakolwiek linia lotnicza, pasażerska czy komercyjna, byłaby skłonna w najbliższej przyszłości wlecieć do strefy wolnego ognia, jaką stało się Haiti” – powiedział Al Jazeerze. „Rząd Haiti będzie musiał przekonać świat, że można tam bezpiecznie wylądować. To obecnie ogromny wzrost.”
Według Krajowego Urzędu Lotnictwa Cywilnego Haiti, najbardziej ruchliwe lotnisko na Haiti jest oficjalnie zamknięte do 18 listopada.
Według wysokiego rangą urzędnika ONZ nawet helikoptery Organizacji Narodów Zjednoczonych nie mogą na razie lądować w Port-au-Prince.
Alarm bezpieczeństwa
Podwójne ataki z użyciem broni palnej na loty komercyjne i wynikające z tego zamknięcie lotnisk stanowią najnowszy epizod niestabilności w kraju nękanym przemocą związaną z gangami, która według ONZ pochłonęła w tym roku prawie 4000 ofiar śmiertelnych.
Ambasada USA na Haiti wydała aktualizację alert bezpieczeństwa we wtorek odradza swoim obywatelom podróżowanie na Haiti i nie rzucanie się w oczy, jeśli tak się stanie.
„Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti jest nieprzewidywalna i niebezpieczna” – stwierdzono. „Rząd USA nie może zagwarantować bezpieczeństwa podczas podróży na lotniska, granice ani podczas dalszej podróży”.
Zamknięcie lotniska zrodziło również pytania dotyczące planowanego przybycia w przyszłym tygodniu 600 kenijskich funkcjonariuszy policji w celu wzmocnienia wspieranej przez ONZ misji bezpieczeństwa, która ma pomóc rządowi w przywróceniu porządku.
W czerwcu na Haiti wysłano około 400 kenijskich policjantów, aby pomogli przywrócić porządek po zamknięciu międzynarodowego lotniska na prawie trzy miesiące z powodu ostrzału z pobliskich twierdz gangów.
Przewrót polityczny
Dalsze dowody niestabilności w kraju pojawiły się w weekend, kiedy w poniedziałek Tymczasowa Rada Prezydencka (TPC) Haiti zwolniła tymczasowego premiera Garry’ego Conille’a i zaprzysięgła jego następcę, biznesmena Alixa Didiera Fils-Aime’a.
Rząd Conille’a desperacko próbował przywrócić pozory prawa i porządku z pomocą społeczności międzynarodowej i sił bezpieczeństwa wspieranych przez ONZ, na czele których stoi Kenia.
Rada straciła jednak zaufanie do Conille’a, twierdząc, że nie poczynił wystarczających postępów, ignorując jednocześnie ich rady dotyczące jego głównej misji, jaką jest przywrócenie bezpieczeństwa i rządów demokratycznych po zabójstwie prezydenta Jovenela Moise’a w 2021 r.
Stany Zjednoczone wezwały we wtorek przywódców Haiti, aby po obaleniu Conille’a zapewnili wiarygodność ponad sprzeczne interesy osobiste, twierdząc jednocześnie, że będą współpracować z Fils-Aime.
„Pierwsze i pilne potrzeby narodu haitańskiego nakazują rządowi tymczasowemu przedłożyć zarządzanie nad konkurującymi osobistymi interesami aktorów politycznych” – oznajmił w oświadczeniu rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.
„Konieczne jest także promowanie odpowiedzialności w ramach TPC, aby utrzymać wiarygodność wobec narodu haitańskiego i społeczności międzynarodowej” – stwierdził Miller, co było wyraźnym nawiązaniem do zarzutów o korupcję postawionych kilku członkom Rady.
Przemoc gangów
Według ONZ Haiti pogrąża się w pogłębiającym się kryzysie humanitarnym w wyniku lat przemocy gangów, które zmusiły ponad 700 000 ludzi do opuszczenia swoich domów, pogłębiając i tak już wyniszczającą biedę i głód – według ONZ.
Ogromne obszary stolicy kontrolowane przez gangi, w tym kluczowe autostrady na wschodzie i północy, wielu mieszkańców nie ma bezpiecznego wyjścia.
Granica kraju z Dominikaną została od kilku miesięcy zamknięta dla wszystkich Haitańczyków, zawieszone są także loty komercyjne między obydwoma krajami.
Drogi wyjazdowe ze stolicy, w tym główna autostrada prowadząca do drugiego miasta Cap-Haitien na północnym wybrzeżu oraz kolejna główna droga na wschód do granicy z Dominikaną, również są kontrolowane przez gangi, które regularnie porywają pasażerów autobusów i kierowców ciężarówek .
Prawie 100 osób zginęło w zeszłym miesiącu w masakrze dokonanej przez członków gangu w mieście Pont-Sonde, tuż przy głównej drodze, około 100 km (60 mil) na północ od Port-au-Prince.
Zagrożone loty komercyjne
W poniedziałek samolot Spirit Airlines lecący z Fort Lauderdale na Florydzie w USA został trafiony ostrzałem podczas próby ostatecznego podejścia do lotniska Port-au-Prince, co zmusiło go do przerwania lądowania i skierowania się na lotnisko w sąsiednim kraju. Dominikana.
W zdarzeniu lekko ranna została stewardesa, pasażerom nic się nie stało. Fotografie zdawały się pokazywać dziury po kulach w przedziałach nad głową i panelach wewnętrznych, a także na zewnątrz kadłuba.
Później tego samego dnia odkryto również uszkodzenia kulowe w samolocie JetBlue lecącym z Haiti do Nowego Jorku.
JetBlue ogłosił wszczęcie dochodzenia i wstrzymał wszystkie loty do i z kraju do 2 grudnia.
Poniedziałkowe strzelaniny w samolocie nie były pierwszym przypadkiem, w którym w ostatnich miesiącach samolot przelatujący nad Port-au-Prince został trafiony ostrzałem gangów. W październiku trafiony został helikopter ONZ z 18 osobami na pokładzie. Nikt nie odniósł obrażeń, a samolot mógł bezpiecznie wylądować.
Ambasada USA na Haiti również została zmuszona do ewakuacji części niepotrzebnego personelu dyplomatycznego po tym, jak napastnicy zaatakowali dwa jej pojazdy. Żaden personel nie odniósł obrażeń.