Prezydent-elekt mianował Kristi Noem na szefową Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA
Prezydent-elekt USA Donald Trump ogłosił, że po objęciu urzędu w przyszłym roku nominuje gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na szefa Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W środowym oświadczeniu Trump wskazał na Noema „bardzo silny” doświadczenie w zabezpieczaniu granicy i przypomniała sobie, że tak „pierwszym gubernatorem, który wysłał żołnierzy Gwardii Narodowej, aby pomogli Teksasowi w walce z kryzysem granicznym Bidena” wysławszy wojska „w sumie osiem razy”.
Trump oświadczył, że Noem będzie ściśle współpracował ze swoim nowym „carem granic”, Tomem Homanem, aby zabezpieczyć granicę i wolę USA „zagwarantować, że nasza amerykańska ojczyzna będzie bezpieczna przed naszymi przeciwnikami”.
52-latka przyjęła tę nominację i oświadczyła, że nie może się doczekać współpracy z Trumpem „uczyńcie Amerykę znowu bezpieczną” zabezpieczając granicę i „przywrócenie bezpieczeństwa społecznościom amerykańskim”.
Na początku tego roku Noem był także jednym z kilku potencjalnych kandydatów na kandydata rozważanych w kampanii prezydenckiej Trumpa. Jednak po wydaniu jej wspomnień „No Going Back” spotkała się z publicznym oburzeniem w związku z incydentem, w którym przyznała się do zabicia swojego 14-miesięcznego psa. Noem twierdził, że szczeniak miał „osobowość agresywna” to sprawiało, że nie nadawał się do szkolenia jako pies myśliwski.
Oprócz tego, że ma reputację osoby twardej w kwestii bezpieczeństwa granic, Noem jest także zdecydowaną zwolenniczką zwalczania antysemityzmu. Na początku tego roku zachwalała projekt ustawy, który skodyfikował robocze definicje antysemityzmu opracowane przez Międzynarodowy Sojusz na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA) w prawie Dakoty Południowej.
Podczas ceremonii podpisania ustawy w marcu Noem wyraziła nadzieję, że ustawodawstwo posłuży za wzór dla innych stanów i zostanie przyjęte w całym kraju. „Język, jaki mamy w tej ustawie, musi nadawać się do stosowania w sądach i w sporach sądowych, aby chronić ludzi i powstrzymywać nienawiść w tym kraju wobec członków naszej społeczności żydowskiej” – dodał. – powiedziała wówczas.
W maju amerykańska Izba Reprezentantów przyjęła także tzw. ustawę o świadomości antysemityzmu, na mocy której Departament Edukacji Stanów Zjednoczonych otrzymał polecenie przyjęcia definicji antysemityzmu opracowanej przez IHRA.
Ustawie sprzeciwia się jednak wielu prawodawców, w tym republikańska kongresmenka Marjorie Taylor Greene, która skrytykowała szeroką definicję IHRA, argumentując, że ustawodawstwo to mogłoby zostać wykorzystane do „skazać chrześcijan” za twierdzenie, że Żydzi zabili Jezusa Chrystusa.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: