Gruzja zwyciężyła w Konkursie Piosenki Eurowizji Juniorów 2024 odbywającym się w Madrycie z Andrią Putkaradze i jej piosenką „To My Mom”. Ze swojej strony Hiszpania z Chloe de la Rosa zajęła szóste miejsce z „Como la Lola”. Reprezentantka naszego kraju olśniewała mocnym występem, który plasuje ją w tegorocznej edycji konkursu w pierwszej dziesiątce. Ze swojej strony Caja Mágica w Madrycie wibrowała festiwalem odbywającym się w naszym kraju po raz drugi, który jak zawsze cenił muzykę jako element jedności między wszystkimi.
Gruzja, zwycięzca z Andrią Putkaradze
Ballada „To My Mom” urzeka rytmem i tekstem, prowadząc do zwycięstwa Gruzji. Wyróżnia się jego wielkim talentem wokalnym, dzięki któremu przekazał uczucia, które chciał przekazać w piosence. Piosenka jest lirycznym hołdem dla więzi łączącej matkę z synem. To piosenka o wyjątkowej i bezwarunkowej miłości.
To był występ Chloe de la Rosa
Występ Chloe de la Rosa był naładowany energią od początku do końca. Caja Mágica w Madrycie wibrowała wraz z reprezentantem Hiszpanii. Artysta ma wypełnienie energią z inscenizacją z klarem nawiązanie do flamenco oraz zdolność do rozwoju i osiągania postawionych sobie celów. Ściany pełne oddzielających się od siebie kropek, nawiązań do sieci społecznościowe lub wizerunek samej Chloe jest jednym z przykładów tego, jak sobie poradziła własną ewolucję piosenkarz jak sama wspomina w tekście piosenki aż do triumfu na scenie.
Kraje, które wzięły udział:
W sumie Reprezentowanych było 17 krajów w tym wydaniu. Są to: Albania, Niemcy, Armenia, Cypr, Hiszpania, Estonia, Francja, Gruzja, Irlandia, Włochy, Macedonia Północna, Malta, Holandia, Polska, Portugalia, San Marino i Ukraina.
Chloe składa hołd kultowej Loli Flores
„Como La Lola” to piosenka, w której Chloe składa hołd Lolę Flores z własnego tytułu. To piosenka emanująca radością, z chwytliwym rytmem, który pokazuje, że Chloe pragnie zostać wspaniały artysta mający swój własny styl. Ale kryje się za tym także głębokie przesłanie. Temat łączy tradycję z teraźniejszością, przeszłość z teraźniejszością w doskonałej harmonii.
Co więcej, w samej piosence mieszkaniec Estremadury nawiązuje do innych artystów, którzy stanowią odniesienia w sektorze muzycznym i dla samej artystki, takich jak Taylor Swift, Karol G, Rosalía, Olivia Rodrigo, Shakira. Młoda artystka opowiada o swoim pragnieniu bycia „piosenkarką”, którą definiuje jako połączenie piosenkarki i artysty. Technicznie rzecz biorąc, choreografię wykonują: Vicky Gomezktóra kieruje od czterech ostatnich edycji Konkursu Piosenki Eurowizji Junior.
Kim jest Chloé de la Rosa?
Reprezentantka Hiszpanii w Konkursie Piosenki Eurowizji Junior pochodzi z Estremadury, a konkretnie z populacji Guarena, Badajoz. Mając zaledwie dziewięć lat, po selekcji wszedł na scenę Caja Mágica, reprezentując cały kraj ponad 300 aplikacji. Można powiedzieć, że jego wpływ na muzykę ma charakter rodzinny, gdyż jego ojcem jest piosenkarz z Kadyksu David de la Rosa. W 2021 roku, mając zaledwie sześć lat, stworzył wersję piosenki „Jak chciałbym Ci powiedzieć‘ autorstwa Dani Martín z wielkim sukcesem.
Hiszpania na Eurowizji Junior
Obecność Hiszpanii w wersji Junior festiwalu sięga 2003 roku, kiedy to zadebiutowała na początku zajmując drugie miejsce w Sergio z „From Heaven”. Po przejściu na emeryturę w 2007 roku powrócił w wielkim stylu w 2019 roku Melani García i jej piosenka „Mars” z którym uzyskano trzecie miejsce. W 2023 r. Sandra Valero dostałem najlepsze miejsce od 2005 roku z piosenką „Loviu”. W tym roku Hiszpania osiągnęła łącznie 201 punktów, tylko 27 za Francją. Z drugiej strony tegoroczna organizacja festiwalu jest bowiem naładowana symboliką 20 lat od zwycięstwa Marii Isabel z tematem „Lepiej martwego niż prostego” w 2004 roku.