Grupy propalestyńskie pozywają holenderski rząd za niepowstrzymanie „ludobójstwa” w Gazie

Organizacje pozarządowe chcą, aby Holandia wprowadziła zakaz eksportu i tranzytu broni, części broni i produktów podwójnego zastosowania do Izraela.

Organizacje propalestyńskie pozwały państwo holenderskie do sądu, wzywając do zaprzestania eksportu broni do Izraela i oskarżając rząd o niezapobiegnięcie temu, co nazwali „ludobójstwem” w Gazie.

Twierdzą, że Holandia, zagorzały sojusznik Izraela, ma prawny obowiązek zrobić wszystko, co w jej mocy, aby zaprzestać łamania prawa międzynarodowego i Konwencji Narodów Zjednoczonych o ludobójstwie z 1948 r. w Strefie Gazy i na okupowanym Zachodnim Brzegu.

„Dzisiaj powodowie są tutaj, aby pociągnąć państwo holenderskie do odpowiedzialności za nieprzestrzeganie prawa międzynarodowego poprzez brak interwencji wobec naruszeń praw narodu palestyńskiego popełnianych przez państwo Izrael” – Wout Albers, prawnik reprezentujący koalicję, – powiedział w piątek przed sądem cywilnym w Hadze.

„Izrael jest winny ludobójstwa i apartheidu” i „używa holenderskiej broni do prowadzenia wojny” – dodał Albers.

Powodowie stanowią koalicję organizacji holenderskich i palestyńskich działających na rzecz obrony praw człowieka na terytorium Palestyny, z trzema grupami w Palestynie.

W październiku grupy zwróciły się do sądu o „uwzględnienie zakazu eksportu i tranzytu broni, części broni i produktów podwójnego zastosowania do Izraela, a także zakazu wszelkich holenderskich stosunków handlowych i inwestycyjnych, które pomagają utrzymać bezprawną okupację Izraela przez Izrael”. terytorium palestyńskie”.

W reportażu z Hagi Step Vaessen z Al Jazeery powiedział, że sąd „bada, czy [Dutch] państwo powinno być zobowiązane do zaprzestania wysyłania broni, państwo twierdzi, że decyzja ta nie należy do sądu i stanowi politykę zagraniczną”.

Sędzia Sonja Hoekstra zauważyła: „Należy podkreślić, że państwo holenderskie nie kwestionuje powagi sytuacji w Gazie ani statusu Zachodniego Brzegu”.

Powiedziała jednak, że chodzi o „dowiedzenie się, co jest legalne i czego można się spodziewać” od rządu.

Przyznała, że ​​to „delikatny przypadek”.

Albers powiedział: „dzisiaj nie chodzi o ocenę wyborów politycznych, ale o zapewnienie podstawowego poszanowania międzynarodowych praworządności i ochrony przed naruszeniami prawa międzynarodowego”.

Według Vaessen żądania grup opierają się na wcześniejszych orzeczeniach Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS), który na początku tego roku orzekł, że okupacja Palestyny ​​jest nielegalna.

Sędzia Sonja Hoekstra stwierdziła, że ​​„ważne jest podkreślenie, że rząd nie kwestionuje powagi sytuacji w Gazie” ani „statusu” okupowanego Zachodniego Brzegu [Piroschka van de Wouw/Reuters]

W czwartek Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) w Hadze wydał nakazy aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu, byłego ministra obrony Yoava Gallanta i dowódcy wojskowego Hamasu Mohammeda Deifa za rzekome „zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości”.

Minister spraw zagranicznych Holandii Caspar Veldkamp powiedział, że jego kraj „szanuje niezależność MTK”.

„Nie będziemy nawiązywać nieistotnych kontaktów i będziemy działać zgodnie z nakazami aresztowania. W pełni przestrzegamy Statutu Rzymskiego MTK” – dodał.

Nie jest jasne, jak daleko zajdzie sprawa wniesiona przez ugrupowania propalestyńskie, ponieważ Sąd Najwyższy odrzucił kilka wcześniejszych prób wywiązania się Holandii z obowiązków zapobiegania rzekomym naruszeniom Konwencji o ludobójstwie.

Pozew ten opiera się również na wyniku wcześniejszej sprawy, w której w lutym sąd nakazał rządowi zablokowanie całego eksportu części do myśliwców F-35 do Izraela w związku z obawami, że zostaną one wykorzystane do naruszenia prawa międzynarodowego.

Od 7 października 2023 r. w izraelskiej wojnie w Gazie zginęło co najmniej 44 056 Palestyńczyków, a 104 286 zostało rannych. Szacuje się, że tego dnia w atakach pod przewodnictwem Hamasu zginęło w Izraelu 1139 osób, a ponad 200 wzięto do niewoli.

Zrodlo