Globalny poziom słodkiej wody spada od 2014 r., ujawniają satelity NASA-niemieckie

Jak wynika z ustaleń międzynarodowego zespołu naukowców wykorzystujących niemieckie satelity NASA, w maju 2014 r. zasoby słodkiej wody na Ziemi gwałtownie się zmniejszyły i utrzymują się na stałym niskim poziomie. Obserwacje z misji Gravity Recovery and Climate Experiment (GRACE) wykazały znaczne zmniejszenie ilości słodkiej wody magazynowanej na lądzie, w tym w jeziorach, rzekach i podziemnych warstwach wodonośnych. Badanie opublikowane w Surveys in Geophysics sugeruje, że ta zmiana może wskazywać na przejście do bardziej suchych warunków na wszystkich kontynentach.

Ilościowa redukcja ilości wody słodkiej

W latach 2015–2023 poziom słodkiej wody na lądzie wyniósł znaleziony według Matthew Rodella, hydrologa z Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda należącego do NASA, będzie to o 290 mil sześciennych mniej niż średnia odnotowana w latach 2002–2014. Odpowiada to ponad dwukrotnie większej objętości jeziora Erie. Do czynników sprzyjających zaliczają się susze i zwiększone uzależnienie rolnictwa i potrzeb miejskich od wód gruntowych, co powoduje szybsze wyczerpywanie się zasobów, niż można je uzupełnić. W raporcie Organizacji Narodów Zjednoczonych z 2024 r. na temat niedoboru wody podkreślono zagrożenia społeczne wynikające ze zmniejszonych dostaw wody, w tym głód, ubóstwo i zależność od niebezpiecznych źródeł wody.

Wpływ globalnego ocieplenia na obieg wody

Badania wskazują, że rosnące globalne temperatury mogą zwiększać utratę słodkiej wody. Michael Bosilovich, meteorolog z NASA Goddard, wyjaśnił, że ocieplenie intensyfikuje parowanie i zwiększa zdolność atmosfery do zatrzymywania wilgoci, co prowadzi do ekstremalnych opadów deszczu. Chociaż całkowite roczne opady utrzymują się na stałym poziomie, przedłużające się okresy suszy pomiędzy tymi zdarzeniami zmniejszają wchłanianie gleby, pogarszając warunki suszy.

Dane satelitarne wykazały, że globalna woda słodka nie powróciła do stanu pierwotnego po znaczącym zjawisku El Niño w latach 2014–2016, które spowodowało zmiany w układzie atmosfery i powszechne susze. Rodell zauważył, że 13 z 30 najpoważniejszych susz od 2002 r. miało miejsce po 2015 r. Chociaż związek ze zmianami klimatycznymi nie jest ostateczny, zbieżny czas z rekordowo wysokimi temperaturami na świecie wzbudził obawy o przyszłą stabilność zasobów słodkiej wody.

Hydrolog Susanna Werth z Virginia Tech, niezwiązana z badaniem, podkreśliła wyzwania związane z przewidywaniem długoterminowych wyników ze względu na niepewność modeli klimatycznych. Jednakże obecne tendencje są ściśle monitorowane pod kątem dalszych konsekwencji.

Najnowsze wiadomości techniczne i recenzje znajdziesz na stronie Gadgets 360 X, Facebooku, WhatsApp, Wątki I Wiadomości Google. Aby uzyskać najnowsze filmy na temat gadżetów i technologii, zasubskrybuj nasz Kanał YouTube. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o najlepszych influencerach, śledź nasze wewnętrzne informacje Kto to jest360 NA Instagrama I YouTube.

Wydanie Anjaamai OTT: Gdzie obejrzeć dramat społeczny Vidhartha w Internecie?


Yahoo Mail dla iOS zaktualizowany o funkcje AI i narzędzia do grywalizacji



Zrodlo