Burmistrz i przewodniczący Partii Ludowej Lorca, Fulgencio Gil Jódar, przedstawił na krajowym spotkaniu swojej partii, które odbyło się w Madrycie, doświadczenia i model miasta w zarządzaniu pomocą i procesami odbudowy po trzęsieniach ziemi w 2011 roku i powodzie w 2012 r.
Gil ma nadzieję, że przykład Lorki może pomóc Walencji w zarządzaniu kryzysem DANA i poprowadzić ją w procesie odbudowy w oparciu o wiedzę zdobytą w mieście, a także uniknąć błędów i problemów biurokratycznych, które również miały miejsce w gminie podczas tej podróży.
Podczas swojego przemówienia Fulgencio Gil podkreślił, że po trzęsieniach ziemi w Lorca ponad 35 000 osób otrzymało prawie 1,2 miliarda euro pomocy publicznej oraz od konsorcjum na rzecz odszkodowań ubezpieczeniowych na naprawę szkód w domach, mieniu i innej niezbędnej infrastrukturze.
Ponadto wyjaśnił, że rządy Hiszpanii i regionu Murcji współfinansowały w 50% pakiet o wartości 80 mln euro przeznaczony również na rehabilitację domów i relokację osób poszkodowanych.
Gil przypomniał członkom zarządu krajowego partii, że rodziny Lorca musiały przejść trudny proces administracyjny mający na celu uzasadnienie otrzymanych środków.
„Ponad 16 000 rodzin musiało przedstawić dokumentację uzasadniającą przyznanie środków w 2017 r., a wiele z nich nie było w stanie udokumentować poniesionych wydatków, co zmusiło je do zwrotu pomocy wraz z odsetkami”. Sytuację rozwiązano poprzez zatwierdzenie regionalnych ustaw o uproszczeniu administracyjnym, co umożliwiło zainteresowanym uzasadnienie prac za pomocą raportów technicznych, bez konieczności przedstawiania oryginalnych faktur.
Podkreślił również, że odbudowa Lorki umożliwiła nie tylko naprawę zniszczeń w domach i dziedzictwie, ale także modernizację miasta dzięki pożyczce w wysokości 185 mln euro z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którą zarządzał samorząd regionalny PP wspierać odbudowę.
Gil powiedział, że dzięki temu finansowaniu i inwestycjom o łącznej wartości 250 milionów euro miasto odnowiło i zrewitalizowało dzielnice i drogi.