MANILA, Filipiny — Według senatora Sherwina „Win” Gatchaliana Maharlika Investment Corp. (MIC) nie przedstawiła jeszcze żadnych wiążących planów dotyczących swoich rzekomych inwestycji w krajowym sektorze energetycznym.
„Nie ma jeszcze konkretnych planów… wiele z nich to komunikaty prasowe, po prostu rozmowy i negocjacje” – powiedział w poniedziałkowy wieczór podczas obrad plenarnych Senatu na temat zaproponowanego przez Departament Energii (DOE) budżetu na 2025 rok.
Gatchalian, sponsor budżetu DOE na sesji plenarnej, odpowiadał na interpelację senatora Imee Marcosa, który zauważył, że „było mnóstwo doniesień medialnych”, że MIC zainwestuje w sektor energetyczny.
CZYTAĆ: BIZ BUZZ: Maharlika celuje w złoto
„[W]Bardzo mnie to pocieszyło [MIC] w rzeczywistości inwestowałby we władzę. Wygląda jednak na to, że nie ma jeszcze konkretnego planu. Czy to prawda?” zapytał Marcosa. „Więc będziemy musieli przyznać, że na razie to tylko pobożne życzenia?”
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Gatchalian zgodził się, mówiąc: „Masz rację… to jest na początkowym etapie”.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
W lipcu Departament Finansów podał, że pierwszy państwowy fundusz majątkowy w kraju priorytetowo traktuje projekty energetyczne, na które chciał zebrać około 1 miliarda dolarów, a zobowiązanie zostałoby podjęte przed końcem roku.
Sekretarz finansów Ralph Recto również zauważył wcześniej, że chciał, aby filipiński państwowy fundusz majątkowy zarządzany przez raczkującą MIC rozpoczął działalność inwestycyjną od objęcia miejsca w zarządzie prywatnej filipińskiej National Grid Corp. (NGCP), szacując, że niektórzy Aby zdobyć taką pozycję u jedynego w kraju operatora autostrady elektroenergetycznej, potrzeba było 12 miliardów funtów.
Na początku obrad zarówno Gatchalian, jak i Marcos zgodzili się, że rząd powinien przejąć odpowiedzialność za projekty połączeń wzajemnych w sieci elektroenergetycznej ze względu na opóźnienia w ramach NGCP.
Gatchalian powiedział, że Komisja Regulacji Energetyki (ERC) podjęła już działania w tej sprawie, zwracając się do NGCP o wyjaśnienie niepowodzeń we wdrażaniu projektów sieciowych.
„Wiele projektów jest opóźnionych i tu wkroczyła ERC, która faktycznie wydała NGCP kilka wyraźnych poleceń, aby uzasadnić przyczyny opóźnień tych projektów” – zauważył.
„ERC wydała również kilka punktów działania przeciwko NGCP ze względu na opóźnienia” – dodał.
Opcje uzupełnienia siatki
Marcos zapytał, czy istnieje możliwość „bardziej kreatywnego, nieszablonowego” rozwiązania, takiego jak budowa projektu połączenia międzysystemowego prowadzonego przez rząd za pośrednictwem państwowego konsorcjum pod przewodnictwem MIC.
„[MIC] ogłoszony [this] raz po raz w mediach razem z TransCo (National Transmission Corp.) i raz na zawsze zakończyć tę sprawę, podobnie jak inne odpowiedzialne rządy, w których infrastruktura krytyczna tego typu jest budowana oraz jest własnością i jest zarządzana przez [state] ponieważ są tak strategiczne i krytyczne” – powiedziała.
Gatchalian zgodził się, zauważając, że „jeśli podmiot prywatny nie może go zbudować z powodu braku kapitału, wówczas rząd powinien przejąć odpowiedzialność ze względu na interes narodowy i związany z tym interes publiczny”.
„I właśnie z tego powodu utworzono Fundusz Inwestycyjny Maharlika, aby zająć się infrastrukturą krytyczną i wykorzystać fundusze publiczne do budowy tej infrastruktury” – dodał Gatchalian.
Ujawnił także, że NGCP „stawia opór [moves for the] rząd do budowy rozbudowy” sieci.
„Nie mają prawa tego robić. Wiemy, że to całkowicie bezpodstawne” – powiedział Marcos.
Gatchalian ponownie się zgodził, mówiąc: „Nie mają prawa i moim zdaniem, jeśli nie mogą tego zbudować, to rząd powinien to zbudować, bo ma to znaczenie publiczne”.
„To jest obecnie tocząca się dyskusja. Uważam, że departament podchodzi do tej kwestii bardzo poważnie, ponieważ opóźnienia w liniach przesyłowych powodują wiele niepewności i niepewności w zakresie stabilności sieci” – wyjaśnił.
Gatchalian powiedział, że rząd rozważa wykorzystanie innych środków poza funduszem państwowym, ponieważ nie ma jeszcze konkretnych planów w tej sprawie.
Również podczas obrad Marcos zadał pytanie, dlaczego Filipiny w dalszym ciągu zwiększają wykorzystanie węgla, podczas gdy reszta świata próbuje dekarbonizować energię.
Gatchalian odpowiedział, że Departament Energii wydał już moratorium na nowe elektrownie węglowe.
Potencjalne projekty
Fundusz państwowy został utworzony na mocy ustawy Republiki nr 11954 podpisanej przez Prezydenta Marcosa 18 lipca 2023 r.
Ma inwestować w szeroką gamę aktywów, w tym w waluty obce, instrumenty o stałym dochodzie, krajowe i zagraniczne obligacje korporacyjne, wspólne przedsięwzięcia, fuzje i przejęcia, nieruchomości oraz projekty infrastrukturalne o dużym wpływie, które przyczyniają się do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju .
Państwowy Bank Ziemi Filipin i Bank Rozwoju Filipin przekazały we wrześniu ubiegłego roku Biuru Skarbu swój łączny wkład w wysokości 75 miliardów funtów, co stanowi 60 procent początkowej kapitalizacji funduszu wynoszącej 125 miliardów funtów.
Pozostała część pieniędzy pochodziła od rządu krajowego, głównie z dywidend Bangko Sentral ng Pilipinas, udziału państwa w dochodach krajowego organu regulacyjnego ds. gier hazardowych, wpływów z prywatyzacji, opłat licencyjnych i innych źródeł.
W kwietniu tego roku MIC podpisał protokół ustaleń z Urzędem ds. konwersji baz i rozwoju (BCDA) w celu zbadania potencjalnego rozwoju kluczowych projektów o całkowitym zapotrzebowaniu na finansowanie w wysokości 4 miliardów dolarów.
Wśród projektów BCDA, którymi ma się zająć MIC, znajduje się rozbudowa międzynarodowego lotniska Clark, która obejmuje budowę kolejnego pasa startowego, dróg kołowania, płyt postojowych oraz dróg dojazdowych i obiektów użyteczności publicznej od strony ogólnodostępnej; niedrogie mieszkania w New Clark City; zintegrowany system transportu publicznego Clark; Program modernizacji portu morskiego Poro Point oraz projekt gospodarki odpadami stałymi i przetwarzania odpadów na energię w New Clark City.