G7 popiera Ukrainę, ponieważ Zełenski twierdzi, że chce zakończyć wojnę w przyszłym roku

Prezydent Ukrainy mówi, że Kijów zrobi wszystko, co w jego mocy, aby wojna z Rosją zakończyła się w 2025 roku „środkami dyplomatycznymi”.

Przywódcy sojuszu G7 potwierdzili wsparcie dla Ukrainy „tak długo, jak będzie to konieczne”, po tym jak prezydent Wołodymyr Zełenski oświadczył, że chce zakończyć wojnę w drodze rozmów w przyszłym roku.

W wyemitowanym w sobotę wywiadzie radiowym prezydent Ukrainy powiedział, że jego strona zrobi wszystko, co w jej mocy, aby wojna z Rosją zakończyła się w 2025 roku „środkami dyplomatycznymi”.

Poprzedniego dnia powiedział, że reelekcja Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych oznacza, że ​​wojna prawdopodobnie zakończy się „wcześniej”, niż miałoby to miejsce w przeciwnym razie.

Trump oświadczył, że chce natychmiast zakończyć wojnę, a wiceprezydent-elekt JD Vance zasugerował, że administracja Trumpa mogłaby opowiedzieć się za pozwoleniem Rosji na zatrzymanie zajętych przez nią ziem na polu bitwy, ale Zełenski powiedział, że „nie słyszał niczego, co byłoby sprzeczne z naszymi stanowisko”, kiedy rozmawiał z Trumpem na początku tego miesiąca.

Ze swojej strony prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Moskwa zaakceptuje porozumienie tylko wtedy, gdy Kijów zda terytorium Ukrainy utracone podczas wojny.

W piątek podczas pierwszej bezpośredniej rozmowy od prawie dwóch lat rosyjski przywódca powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi, że porozumienie będzie musiało również zająć się „podstawowymi przyczynami” konfliktu, do których zalicza się rozszerzenie NATO.

Podczas gdy wszystkie strony przygotowują się na wpływ prezydentury Trumpa na wojnę, G7 potwierdziła swoje „wsparcie dla Kijowa w miarę zbliżania się tysięcznego dnia rosyjskiej wojny agresywnej przeciwko Ukrainie”.

„Rosja pozostaje jedyną przeszkodą na drodze do sprawiedliwego i trwałego pokoju. G7 potwierdza swoje zaangażowanie w nałożenie na Rosję surowych kosztów w drodze sankcji, kontroli eksportu i innych skutecznych środków” – stwierdzili w oświadczeniu przywódcy grupy.

W skład grupy międzyrządowej wchodzą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Kanada. Włochy sprawują obecnie rotacyjną prezydencję do końca roku.

Przed styczniową inauguracją Trumpa Ukraina starała się zapewnić sobie więcej zachodniej broni i funduszy, po tym jak prezydent-elekt ostro skrytykował wydatki USA na pomoc Ukrainie.

Ustępująca administracja prezydenta Joe Bidena zobowiązała się do wzmocnienia wsparcia dla Kijowa w pozostałym okresie sprawowania władzy.

Rosyjskie postępy

Zełenski przyznał także, że sytuacja na wschodniej Ukrainie jest trudna, a siły rosyjskie postępują naprzód.

Siły Moskwy zbliżają się do Kurachowa, które posiada elektrownię cieplną i znajduje się zaledwie siedem kilometrów (cztery mile) od Pokrowska, dużego miasta, które przez większą część wojny było jednym z logistycznych filarów Ukrainy.

Na polach bitew we wschodniej Ukrainie Rosja postępuje obecnie najszybciej od początku wojny w 2022 r.

Korea Północna wysłała tysiące żołnierzy w rosyjski region Kursk, aby pomóc Moskwie w odparciu ukraińskiego najazdu, który rozpoczął się w sierpniu.

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało w sobotę, że obrona powietrzna zestrzeliła w Kursku 15 dronów oraz wiele innych samolotów szturmowych w kilku innych regionach.

Zrodlo