FTX zgodził się spłacić miliardy klientom po zatwierdzeniu planu upadłościowego

W poniedziałek FTX otrzymała zgodę sądu na swój plan upadłości, który pozwoli jej w pełni spłacić klientów, wykorzystując do 16,5 miliarda dolarów (około 1 38 550 crore rupii) z aktywów odzyskanych od czasu upadku niegdyś wiodącej giełdy kryptowalut.

Amerykański sędzia ds. upadłości John Dorsey zatwierdził plan likwidacji na rozprawie sądowej w Wilmington w stanie Delaware, stwierdzając, że sukces FTX uczynił z niej „modelowy przypadek radzenia sobie z bardzo złożonym postępowaniem upadłościowym na podstawie rozdziału 11”.

Plan opiera się na szeregu ugód z klientami i wierzycielami FTX, agencjami rządowymi USA i likwidatorami wyznaczonymi w celu zakończenia działalności FTX poza USA.

Ugody pozwalają FTX wykorzystać swoje aktywa w pierwszej kolejności do spłaty klientów swojej giełdy kryptowalut, przed zapłatą potencjalnie konkurencyjnych roszczeń złożonych przez rządowe organy regulacyjne. FTX planuje spłacić 98 procent swoich klientów – tych, którzy trzymali na giełdzie 50 000 dolarów (około 41,9 lakh rupii) lub mniej – w ciągu 60 dni od daty wejścia w życie planu, która nie została jeszcze ustalona.

Będąca niegdyś jedną z najlepszych giełd kryptowalut na świecie, FTX upadła po tym, jak pojawiły się wieści, że założyciel Sam Bankman-Fried wziął pieniądze klientów, aby spłacić ryzykowne zakłady poczynione przez jego fundusz hedgingowy Alameda Research. Bankman-Fried został w marcu skazany na 25 lat więzienia za okradanie klientów FTX i złożył apelację od wyroku.

FTX pozostaje w rozmowach z Departamentem Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych na kwotę ponad 1 miliarda dolarów (około 8396 crore rupii), które rząd przejął w trakcie postępowania karnego przeciwko Bankman-Friedowi. Z dokumentów sądowych wynika, że ​​akcjonariusze FTX, którzy normalnie nie otrzymaliby nic w postępowaniu upadłościowym, mogą otrzymać do 230 milionów dolarów (około 1931 crore rupii) ze środków przejętych przez Departament Sprawiedliwości.

FTX oszacowała, że ​​będzie miała od 14,7 miliarda dolarów (około 1 23 430 crore rupii) do 16,5 miliarda dolarów (około 1 38 538 crore rupii) na spłatę wierzycieli, co wystarczy, aby zapłacić klientom co najmniej 118 procent wartości na ich rachunkach stan na listopad 2022 r., czyli dzień ogłoszenia upadłości spółki.

Agencje rządowe Stanów Zjednoczonych, w tym Komisja ds. handlu kontraktami terminowymi na towary i usługi Internal Revenue Service, zgodziły się zezwolić firmie FTX na priorytetowe traktowanie spłat klientów przed karami finansowymi i długami podatkowymi, a likwidator wyznaczony na Bahamach zgodził się współpracować z FTX po wcześniejszym zakwestionowaniu przez spółkę uprawnienia do złożenia wniosku o bankructwo w USA.

FTX stwierdziło, że wynikiem było zwycięstwo wierzycieli, możliwe dzięki zdolności do odzyskania środków pieniężnych i aktywów kryptograficznych, które zaginęły podczas chaotycznego upadku firmy. Firma zebrała także dodatkowe fundusze, sprzedając inne aktywa, w tym inwestycje w firmy technologiczne, takie jak startup Anthropic zajmujący się sztuczną inteligencją.

„Dzisiejsze osiągnięcie jest możliwe wyłącznie dzięki doświadczeniu i niestrudzonej pracy zespołu profesjonalistów wspierających tę sprawę, którzy odzyskali miliardy dolarów, odbudowując księgi FTX od podstaw i łącząc stamtąd aktywa z całego świata” – dyrektor generalny FTX, John Ray stwierdził w poniedziałkowym oświadczeniu.

Klienci mieli mieszane reakcje na plan, a wielu wyraziło rozczarowanie, że upadek FTX spowodował, że przegapili silne odbicie cen kryptowalut od czasu najniższego poziomu cen na rynku w 2022 r. Niektórzy klienci sprzeciwili się planowi, żądając wyższych spłat odzwierciedlających niedawne wzrost wartości kryptowalut.

David Adler, prawnik reprezentujący czterech sprzeciwiających się wierzycieli, powiedział, że na przykład cena bitcoina wzrosła do ponad 63 000 dolarów (około 52,8 lakh rupii) w porównaniu z ceną z listopada 2022 r., która wynosiła 16 000 dolarów (około 13,4 lakh rupii). Klienci, którzy zdeponowali bitcoiny na giełdzie FTX, mają trudności z zaakceptowaniem twierdzenia FTX, że otrzymują 100% zwrotu w oparciu o niższe ceny sprzed dwóch lat, powiedział Adler.

FTX stwierdziło, że nie jest możliwe po prostu zwrot aktywów kryptograficznych zdeponowanych przez klientów, ponieważ aktywa klientów zniknęły i zostały sprzeniewierzone przez Bankman-Fried.

Według firmy, w momencie ogłoszenia upadłości FTX.com posiadała jedynie 0,1 procent Bitcoinów, które według jej klientów zdeponowali na giełdzie. Jeden z doradców finansowych FTX, Steve Coverick, zeznał w poniedziałek, że zakup miliardów aktywów kryptograficznych na otwartym rynku w celu spłacenia klientom tego samego rodzaju kryptowaluty, z jakiego korzystali przed bankructwem, byłby „niezwykle kosztowny”.

© Thomson Reuters 2024

(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie z kanału dystrybucyjnego.)

Zrodlo