Filipiny i USA podpisują umowę o wymianie wywiadu wojskowego, aby przeciwdziałać Chinom

Umowa umożliwia wymianę informacji niejawnych, które mogą przynieść korzyści obronności sojusznika USA, i usprawnia sprzedaż niektórych tajnych technologii.

Filipiny i Stany Zjednoczone podpisały umowę o wymianie wywiadu wojskowego, co stanowi dalsze pogłębienie więzi w zakresie bezpieczeństwa między dwoma sojusznikami w ramach traktatu obronnego, gdy starają się oni przeciwstawić się odradzającym się Chinom.

Sekretarz obrony Gilberto Teodoro i jego amerykański odpowiednik Lloyd Austin podpisali porozumienie w poniedziałek podczas ceremonii w Departamencie Obrony Narodowej (DND) w stolicy Filipin, Manili.

Porozumienie, zwane Porozumieniem o bezpieczeństwie informacji wojskowych, umożliwia udostępnianie informacji niejawnych, które mogą przynieść korzyści obronie narodowej sojusznika USA, a także usprawnia sprzedaż niektórych tajnych technologii – twierdzą urzędnicy.

Wizyta Austina jest jego czwartą w tym kraju Azji Południowo-Wschodniej i prawdopodobnie ostatnią, zanim zrezygnuje ze stanowiska w styczniu, kiedy były prezydent Donald Trump powróci do Białego Domu.

W krótkim oświadczeniu opublikowanym w serwisie X Austin stwierdził, że Stany Zjednoczone i Filipiny „są zaangażowane w pogłębianie naszego sojuszu, wzmacnianie bezpieczeństwa regionalnego i podtrzymywanie naszych wspólnych wartości w regionie Indo-Pacyfiku”.

Teodoro nie poczynił żadnych uwag podczas ceremonii podpisania porozumienia, ale DND stwierdziło, że umowa jest „krytycznym krokiem w kierunku usprawnienia wymiany informacji i pogłębienia interoperacyjności między Filipinami a USA”.

Zaangażowanie w bezpieczeństwo między Manilą a Waszyngtonem pogłębiło się pod rządami prezydenta USA Joe Bidena i jego filipińskiego odpowiednika Ferdynanda Marcosa Jr., przy czym obaj przywódcy chętnie przeciwstawiają się temu, co uważają za agresywną politykę Chin na Morzu Południowochińskim i w pobliżu Tajwanu.

Oba kraje mają traktat o wzajemnej obronie z 1951 r., na który można się powołać w przypadku ataku którejkolwiek ze stron, w tym na Morzu Południowochińskim. We wrześniu Filipiny wyraziły także zainteresowanie nabyciem amerykańskiego systemu rakietowego średniego zasięgu Typhon, który USA sprowadziły do ​​tego kraju na wspólne ćwiczenia na początku tego roku.

W lipcu Stany Zjednoczone ogłosiły, że przekażą Filipinom 500 mln dolarów na cele wojskowe. W 2023 r. Austin odwiedził także Filipiny, ponieważ oba kraje ogłosiły porozumienie umożliwiające żołnierzom amerykańskim dostęp do czterech kolejnych baz wojskowych w kraju.

Chiny uchyliły międzynarodowe orzeczenie stwierdzające, że ich roszczenia dotyczące Morza Południowochińskiego nie mają podstawy prawnej i wysłały statki marynarki wojennej i straży przybrzeżnej, które według Manili nękają ich statki i uniemożliwiają im dostęp do niektórych raf i wysp na wodach.

Doprowadziło to do brutalnych starć, w wyniku których w ciągu ostatnich 18 miesięcy filipiński personel doznał obrażeń i uszkodził statki. Wywołało to również obawy, że Stany Zjednoczone mogą zostać wciągnięte w konflikt zbrojny w związku z traktatem obronnym z Filipinami.

Po podpisaniu umowy Austin spotkał się również z Marcosem w pałacu prezydenckim Malacanang.

DND poinformowało, że Austin ma we wtorek odwiedzić zachodnią wyspę Palawan, aby spotkać się z urzędnikami sił filipińskich odpowiedzialnych za patrolowanie Morza Południowochińskiego.

Zrodlo