Projekt Alternativa Film rozpoczyna swoją drugą edycję i coroczne wydarzenie zainauguruje pierwszy w historii festiwal filmowy, który odbędzie się równolegle z ceremonią wręczenia nagród. Festiwal, który w tym roku odbędzie się w indonezyjskim mieście Yogyakarta i potrwa od 22 do 28 listopada, obejmie pokazy nominowanych filmów z Azji Południowo-Wschodniej, a zakończy się ceremonią wręczenia nagród Alternativa Film Awards 29 listopada.
Pełny lineup festiwalu został ogłoszony w październiku. Prawie połowę selekcji stanowią filmy wyreżyserowane przez kobiety, a wśród filmów pełnometrażowych dziewięć to debiuty. Filmy obejmują Yi-Shan Lo Po roztopach śniegu, Manohara K Ptak o innym piórze i tajski dokument Przerwanie cyklu.
Alternativa, globalna inicjatywa filmowa non-profit założona przez firmę technologiczną InDrive, również zorganizuje inauguracyjną sekcję Industry Days, której współgospodarzami będą partnerzy międzynarodowi i lokalni, tacy jak Human Rights Film Network, InDocs i Jogja-NETPAC Asian Film Festiwal (JAFF).
Oprócz pokazów nominowanych i poprzedzających rozdanie Nagród Filmowych Alternativa, trzydniowa część Dni Przemysłu będzie obejmowała wykłady reżyserki Steffi Niederzoll, zdobywczyni nagrody Berlinale Compass-Perspektive Award, indonezyjskiej producentki Mandy Marahimin, filipińskiej reżyserki Kary Magsanoc-Alikpala oraz badaczki i przedsiębiorcy Carol Misorelli, między innymi.
Tematy paneli organizowanych w ramach Industry Days obejmują pozyskiwanie funduszy, dystrybucję, prawa człowieka i tworzenie filmów, a także kino Azji Południowo-Wschodniej na arenie międzynarodowej.
W międzyczasie przyznane zostaną nagrody o łącznej wartości 100 000 dolarów, z czego 20 000 dolarów zostanie przyznanych czterem zwycięzcom w każdej kategorii filmów pełnometrażowych i po 10 000 dolarów każdemu zwycięzcy w kategorii filmów krótkometrażowych.
W tym roku do kategorii nagród wpłynęło 680 zakwalifikowanych zgłoszeń, w porównaniu z 350 zgłoszeniami w zeszłym roku. Wśród nadesłanych filmów reprezentowane były trzydzieści trzy kraje, przy czym Indonezja była liderem pod względem liczby nadesłanych filmów, a za nią plasowały się Filipiny, Malezja, Wietnam, Indie i Tajlandia. W ubiegłorocznej edycji w laboratoriach filmowych Alternativa wzięło udział także 49 uczestników z czterech krajów Azji Środkowej.
Pakt Garcíi Bernala i Luny
Podczas tegorocznych Dni Przemysłu Alternative Film Project ujawni także więcej szczegółów na temat swojej najnowszej współpracy z meksykańską firmą produkcyjną La Corriente del Golfo, założoną przez Gaela Garcíę Bernala i Diego Lunę.
„To partnerstwo z liczącym się graczem w Ameryce Łacińskiej realizuje naszą wizję ustanowienia silniejszych więzi i wymiany kulturalnej między filmowcami z Globalnego Południa” – stwierdził w oświadczeniu Alternativa Film Project. „Wspólnie będziemy świętować siłę kina, która podnosi głosy, buduje mosty i wprowadza w życie znaczące zmiany w Azji Południowo-Wschodniej i poza nią”.
W jury tegorocznej edycji zasiadają indyjski reżyser Anand Gandhi, indonezyjska reżyserka Kamila Andini, niemiecka reżyserka i autorka Steffi Niederzoll, indonezyjska aktorka Asmara Abigail, kazachstańska reżyserka Katerina Suvorova, irański reżyser Amir Masoud Soheili oraz brazylijski współzałożyciel i współreżyser Instytut Taturana, Carol Misorelli.