Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EBA) zwiększa swój nadzór regulacyjny nad sektorem kryptowalut. W ramach niedawnego wydarzenia EUNB wydał dwa szczegółowe zestawy wytycznych regulujących działalność dostawców usług w zakresie aktywów kryptograficznych (CASP) i dostawców usług płatniczych (PSP). W ramach tych dyrektyw EUNB podkreślił potrzebę zintensyfikowania przez agencje monitorujące zgodność wysiłków na rzecz ograniczenia ryzyka, które mogłoby zaszkodzić konsumentom.
Agencja zwróciła się do dostawców usług płatniczych o sprawdzenie wszystkich firm chcących zarejestrować swoją działalność w krajach europejskich. Prawodawcy UE zwrócili się do dostawców usług wirtualnych aktywów cyfrowych (VASP) o przeprowadzenie wielopoziomowego badania due diligence, obejmującego szczegółową ocenę ryzyka.
„Rozporządzenia UE w sprawie środków ograniczających nie określają, w jaki sposób instytucje finansowe powinny przestrzegać systemów środków ograniczających, ale podkreślają potrzebę wprowadzenia wymaganych procedur należytej staranności i przeprowadzenia odpowiednich kontroli, aby uniknąć naruszeń rozporządzenia” – post opublikowany przez – stwierdziła EBA.
Pierwszy zestaw wytycznych zapewnia firmom fintech instrukcje dotyczące dostosowania ich struktur zarządzania i polityk wewnętrznych. Drugi zestaw opisuje kroki, jakie firmy muszą podjąć, aby przetwarzać transakcje kryptowalutowe zgodnie z wymogami prawnymi.
„Przeprowadzić ocenę narażenia na środki ograniczające, która powinna stanowić podstawę dla decyzji instytucji w sprawie rodzajów kontroli i środków, jakie muszą zastosować, aby skutecznie zastosować się do środków ograniczających” – czytamy w dyrektywie.
W dokumencie zalecono ponadto platformom fintech i Web3 wdrożenie systemu kontroli zgodnego ze środkami ograniczającymi nałożonymi przez unijne organy regulacyjne. Ostateczne wytyczne zostaną przetłumaczone na wszystkie języki urzędowe UE i opublikowane na stronie internetowej EUNB, choć harmonogram ich publikacji pozostaje nieujawniony.
UE od jakiegoś czasu aktywnie reguluje przestrzeń wirtualnych zasobów cyfrowych (VDA). W zeszłym roku sfinalizowała prace nad przepisami MiCA, które określają jasne nakazy i zakazy dla firm korzystających z Internetu. Biorąc pod uwagę dużą zmienność aktywów kryptograficznych, rządy na całym świecie, w tym w UE, koncentrują się na ochronie swoich obywateli przed potencjalnym ryzykiem finansowym.