15 stycznia 2022 r. wulkan Hunga w pobliżu Tonga wybuchł w wyniku eksplozji, która wywołała fale uderzeniowe na całej planecie. Erupcja miała miejsce mniej więcej w tym samym czasie, co cyklon Cody. Wytworzył falę uderzeniową wystarczająco potężną, aby wyzwolić niskie, dudniące dźwięki, które słyszano od Nowej Zelandii po Alaskę. Spowodowało to również tsunami, które dotknęło odległe wybrzeża, uznając tę erupcję za jedno z najbardziej wpływowych wydarzeń wulkanicznych w ostatnich latach.
Obserwacje publiczne wypełniają luki w danych naukowych
Następny erupcji, GNS Science, nowozelandzka agencja geologiczna, zaprosiła mieszkańców do podzielenia się swoimi doświadczeniami. Odpowiedzi udzieliło ponad 2100 osób, zgłaszając różne zdarzenia, od dudnienia i ciśnienia w uszach po grzechotanie okien i reakcję zwierząt na zakłócenia. Porównując te relacje z danymi z czujników sejsmicznych i atmosferycznych, naukowcy potwierdzili, że te doświadczenia z pierwszej ręki ściśle odzwierciedlają odczyty przyrządów.
Według dr Emily Lane, starszej naukowca w GNS, informacje dostarczone przez mieszkańców Nowej Zelandii pomogły badaczom dostrzec wzorce w sposobie rozchodzenia się dźwięku po całym kraju. Większość doniesień o głośnych „wybuchach” pochodziła z Wyspy Północnej, co sugeruje, że fala ciśnienia wywołana erupcją przemieszczała się z północy na południe. Szczegóły zawarte w tych raportach pozwoliły naukowcom uzyskać wiedzę, której nawet precyzyjne instrumenty mogą nie uchwycić samodzielnie.
Nowe kierunki gotowości na wypadek katastrofy
Obserwacje pochodzące z crowdsourcingu ujawniły również, jak ludzie reagowali, gdy usłyszeli dudniące dźwięki. Wiele osób sprawdziło sytuację u rodziny lub wyszło na zewnątrz, aby ocenić sytuację, inne zaś skontaktowały się z przyjaciółmi, aby upewnić się, że są bezpieczni. Kilku respondentów wspomniało o pamiętaniu poprzednich erupcji wulkanów, pokazując, jak doświadczenia z przeszłości mogą wpływać na reakcje na zdarzenia naturalne.
Naukowcy z GNS badają obecnie sposoby wykorzystania tego rodzaju raportów do śledzenia geozagrożeń, takich jak trzęsienia ziemi i erupcje wulkanów. Połączenie obserwacji opinii publicznej z danymi naukowymi mogłoby zwiększyć gotowość na przyszłe klęski żywiołowe, zapewniając społeczności dodatkowy poziom świadomości i reagowania w celu wspierania bezpieczeństwa publicznego i odporności.
Najnowsze wiadomości techniczne i recenzje znajdziesz na stronie Gadgets 360 X, Facebooku, WhatsApp, Wątki I Wiadomości Google. Aby uzyskać najnowsze filmy na temat gadżetów i technologii, zasubskrybuj nasz Kanał YouTube. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o najlepszych influencerach, śledź nasze wewnętrzne informacje Kto to jest360 NA Instagrama I YouTube.
Mahindra drażni XEV 9e i BE 6e przed premierą 26 listopada
Recraft wprowadza generator obrazu AI Recraft V3 z ulepszonymi możliwościami