Rwanda stoi obecnie w obliczu pierwszej epidemii wirusa Marburg, wysoce zakaźnego patogenu powiązanego z wirusem Ebola. Od wykrycia we wrześniu wirus doprowadził do śmierci 11 osób. Minister zdrowia Rwandy Sabin Nsanzimana potwierdził, że wysiłki mające na celu powstrzymanie epidemii obejmują badania kliniczne eksperymentalnych szczepionek i metod leczenia. Wiadomo, że wirus Marburg powoduje gorączkę krwotoczną, której objawy często pojawiają się od dwóch do 21 dni po zakażeniu. Przypadki śmiertelne zazwyczaj obejmują krwawienie wewnętrzne, które może wystąpić w ciągu pięciu do siedmiu dni od wystąpienia objawów.
Co to jest wirus Marburga?
Wirus Marburg, należący do rodziny Filoviridae, jest podobny do wirusa Ebola, ale często jest uważany za poważniejszy. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacunki że współczynnik śmiertelności może wynosić od 24% do 88%. Wirus ten został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1967 roku w Marburgu w Niemczech i jednocześnie w Belgradzie w Serbii. Choroba przenoszona jest głównie przez nietoperze owocożerne, szczególnie te żyjące w jaskiniach i kopalniach. Jednak gdy człowiek zarazi się wirusem, rozprzestrzenia się on poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi.
Obecna sytuacja w Rwandzie
Ministerstwo Zdrowia Rwandy potwierdziło 36 przypadków, a 25 osób przebywa w izolacji. Wybuch epidemii w nieproporcjonalny sposób dotknął pracowników służby zdrowia – 70% przypadków miało miejsce w dwóch placówkach. Eksperci, tacy jak profesor zdrowia światowego Amira Roess z Uniwersytetu George’a Masona, przypisują to niewystarczającym środkom kontroli infekcji w placówkach o niedostatecznych zasobach. Rwanda ściśle monitoruje także 300 osób, które miały kontakt z zakażonymi osobami.
Globalna reakcja i ryzyko
Choć WHO uważa ryzyko w Rwandzie za bardzo wysokie, zagrożenie globalne pozostaje niskie. Podczas epidemii wirusa nie wykryto poza granicami kraju, pomimo obaw, że dwóch pasażerów w Niemczech obawiało się, że tak się stało narażony. Sytuacja pozostaje pod kontrolą, a władze w Niemczech potwierdziły, że pasażerowie uzyskali negatywny wynik testu na obecność wirusa Marburg.
Zapobieganie rozprzestrzenianiu się
Aby zapobiec zakażeniu, eksperci zalecają przestrzeganie zasad higieny i unikanie bezpośredniego kontaktu z zakażonymi osobami. Chociaż obecnie nie ma zatwierdzonej szczepionki ani specjalnego leczenia dla Marburga, badania postępują. W Rwandzie prowadzone są badania kliniczne, a opracowywane są kandydatury szczepionek z instytucji takich jak Instytut Szczepionek Sabin i Uniwersytet Oksfordzki.
Roess podkreślił potrzebę globalnej współpracy w celu finansowania działań zapobiegawczych, ostrzegając, że jeśli wirus nie zostanie potraktowany poważnie, wirus może rozprzestrzenić się poza Rwandę.
Najnowsze wiadomości techniczne i recenzje znajdziesz na stronie Gadgets 360 X, Facebooku, WhatsApp, Wątki I Wiadomości Google. Aby uzyskać najnowsze filmy na temat gadżetów i technologii, zasubskrybuj nasz Kanał YouTube. Jeśli chcesz wiedzieć wszystko o najlepszych influencerach, śledź nasze wewnętrzne informacje Kto to jest360 NA Instagrama I YouTube.
Specyfikacje Xiaomi 15 Pro wyciekły wraz ze zdjęciami przedstawiającymi trzy wersje kolorystyczne
Majonez odgrywa nieoczekiwaną rolę w zrozumieniu dynamiki syntezy jądrowej