Ekwador ogłasza 60-dniowy stan wyjątkowy, aby pomóc w walce z pożarami

Stan wyjątkowy, aby umożliwić rządowi przesłanie większej ilości pieniędzy i ludziom, którzy pomogą zapanować nad płomieniami, mówi minister.

Ekwador ogłosił 60-dniowy stan wyjątkowy, ponieważ kraj Ameryki Południowej został dotknięty poważną suszą i rekordowymi pożarami, które w ostatnich tygodniach zrównały z ziemią duże połacie terytorium.

Ekwadorski Sekretariat ds. Zarządzania Ryzykiem (SNGR), krajowa agencja zarządzania kryzysowego, podał w poniedziałkowym oświadczeniu, że stan wyjątkowy został ogłoszony „z powodu pożarów lasów, niedoboru wody i suszy”.

Umożliwi to rządowi zmobilizowanie funduszy i wysłanie większej liczby osób do pomocy w walce z pożarami, powiedziała minister środowiska Ines Manzano.

Zatwierdzony przez Ministerstwo Środowiska, Wody i Transformacji Ekologicznej pozwoli na uwolnienie środków na walkę z wieloaspektowym kryzysem, stwierdziła również SNGR.

Władze walczą z 17 aktywnymi pożarami, które dotknęły głównie prowincje Azuay i Loja w południowym Ekwadorze. Sekretariat podał, że niedawno udało się opanować kolejnych pięć pożarów.

Płomienie w obu prowincjach dotknęły około 10 200 hektarów (25 204 akrów) lasów i gruntów.

Dym unosi się podczas pożaru w Quito w Ekwadorze, 25 września 2024 r. [Karen Toro/Reuters]

We wrześniu poważny pożar zagroził stolicy kraju, Quito, pokrywając ją dymem i popiołem. Do ewakuacji mieszkańców i walki z płomieniem wezwano ponad 2000 strażaków, ratowników i żołnierzy.

Ekwador doświadcza największej suszy od 60 lat, która wpłynęła na poziom wody w elektrowniach wodnych – źródło ponad 70 procent energii elektrycznej w kraju.

Od października rząd musiał nakładać codzienne przerwy w dostawie prądu do 14 godzin dziennie, wzywając 17 milionów obywateli do oszczędzania energii.

Według Globalny system informacji o pożarach lasów (GWIS)która monitoruje pożary lasów na całym świecie, oczekuje się, że prognoza zagrożenia pożarowego w Ekwadorze wzrośnie z wysokiego do ekstremalnego w dotkniętych prowincjach.

Rekordowe pożary wybuchły także w innych krajach Ameryki Południowej, w tym w Brazylii, Kolumbii, Wenezueli, Boliwii i Peru, ponieważ region ten dotknął dotkliwa susza.

Poinformowała o tym amerykańska agencja kosmiczna NASA kłęby dymu można było zobaczyć z kosmosu w kilku częściach regionu od lipca do października w wyniku pożarów, podczas których rzeki w dorzeczu Amazonki spadły do rekordowo niski poziom ostatni miesiąc.

Susza, która od drugiej połowy 2023 r. stale się pogłębia, została powiązana ze zjawiskiem pogodowym El Nino i zmianą klimatu.

Zrodlo