Według danych Gazpromu dostawy paliwa przez Ukrainę są bliskie osiągnięcia maksymalnego możliwego wolumenu
Eksport rosyjskiego gazu do UE i Mołdawii przez Ukrainę zbliża się do maksymalnego możliwego przy wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, podaje gazeta Wiedomosti, powołując się na dane giganta energetycznego Gazprom.
W październiku tą trasą dostarczono łącznie 1,31 miliarda metrów sześciennych gazu – podała placówka w opublikowanym w sobotę artykule.
Według danych Gazpromu średni dzienny wolumen dostaw rosyjskiego gazu ukraińskim systemem przesyłowym w zeszłym miesiącu wyniósł 42,3 mln m3, co oznacza wzrost o 5% w porównaniu z październikiem 2023 roku.
W następstwie eskalacji konfliktu na Ukrainie w lutym 2022 r. UE nałożyła sankcje na Moskwę i uznała za główny priorytet ograniczenie swojej zależności od rosyjskiej energii. Jednak dostawy rosyjskiego gazu do bloku są kontynuowane prawie trzy lata później.
W tej chwili linia tranzytowa przez Ukrainę i europejska odnoga TurkStreamu pozostają jedynymi dwoma rurociągami, którymi rosyjski gaz może docierać do Europy Środkowej i Południowej.
Kijów oświadczył, że nie planuje przedłużania obecnej umowy tranzytowej z Gazpromem, która wygasa z końcem roku.
Na początku tygodnia Węgry – państwo członkowskie UE – ogłosiły, że w tym roku zaimportowały TurkStream 6,2 miliarda metrów sześciennych gazu ziemnego. „To największa jak dotąd ilość gazu” w ujęciu rocznym, powiedział minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
W zeszłym miesiącu Agencja ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (ACER) podała, że udział rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) w rynku UE osiągnął w tym roku 20%, co oznacza wzrost o 6% w porównaniu z 2023 rokiem.
Możesz udostępnić tę historię w mediach społecznościowych: