MANILA, Filipiny – W piątek zwolennicy zdrowia ponownie podkreślili znaczenie przyjęcia ustawy wymagającej etykiet ostrzegawczych na żywności, podkreślając promowanie zdrowego stylu życia wśród Filipińczyków, zwłaszcza dzieci.
Eksperci ds. zdrowia zwrócili uwagę, że coraz większa liczba Filipińczyków zapadających na choroby niezakaźne (NCD) stanowi rosnący problem w kraju, a obecne etykiety z wartością żywieniową na opakowaniach nie wystarczą, aby zwiększyć świadomość na temat składu spożywanej przez nich żywności.
„Powodem pilności tej ustawy jest jedna z przyczyn zgonów na Filipinach, 70 procent z nich to choroby niezakaźne… Możemy promować unikanie chorób niezakaźnych, promując zdrową dietę i dobre wybory w pod względem żywienia” – powiedziała dr Maricar Sabeniano, kierownik ds. onkologii Filipińskiego Towarzystwa Onkologicznego, podczas okrągłego stołu medialnego w Quezon City.
Jennina Duatin, Rada Powiernicza Diabetes Philippines, stwierdziła, że liczba przypadków cukrzycy i otyłości w kraju rośnie, zwłaszcza u dzieci. Duatin podkreślił, że znaczenie etykiet ostrzegawczych dotyczących żywności pozwoli konsumentom mądrze decydować o spożyciu żywności.
PRZECZYTAJ: UNICEF: 2 miliony filipińskich dzieci cierpi na brak żywności
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„Etykieta ostrzegawcza na przednim opakowaniu jest bardzo istotna przy odczytywaniu informacji o wartości odżywczej i jest bardzo łatwa do odczytania, nawet jeśli znajduje się w saszetce lub butelce” – dodał Duatin po filipińsku.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
Co więcej, zwolennicy zdrowia, w tym Health Justice, Healthy Alliance Philippines Alliance i Imagine Law, podkreślili znaczenie swojego wydarzenia „Dapat May Babala!” kampania.
„Ważne jest, abyśmy opowiadali się za etykietami ostrzegawczymi dla żywności, aby uświadomić naszym ludziom, że to, co jemy, jest tym, co jemy” – powtórzył dr Jaime Galvez Tan, były szef Departamentu Zdrowia i główny organizator Healthy Philippines Alliance – powiedział mieszaniną filipińskiego i angielskiego.
Senator Risa Hontiveros, autorka Senackiej ustawy 2700 lub ustawy o środowisku marketingu zdrowej żywności, udzieliła wsparcia dla kampanii, podkreślając potrzebę tworzenia zdrowego środowiska dla dzieci.
„Jestem pewna, że jeśli dieta naszych dzieci będzie zdrowsza i bardziej zbilansowana, poradzą sobie z trudnościami życiowymi” – powiedziała Hontiveros w wiadomości wideo będącej mieszanką filipińskiego i angielskiego.
Ustawa Senatu wymaga umieszczania na przodzie opakowania etykiet ostrzegawczych, które pomogą określić, czy dany produkt zawiera dużo tłuszczu, sodu czy cukru. Do izby niższej złożono także inne projekty ustaw mające na celu wyegzekwowanie tego samego środka.
Ponadto Jofti Villena, członek zarządu The Policy Centre, wyjaśnił projekt etykiet ostrzegawczych umieszczonych z przodu opakowania, podkreślając, że mogą one być łatwo zrozumiałe dla każdego.
„Jest czarny i ma ośmiokątny kształt, co oznacza, że wygląda jak znak stopu, co oznacza, że robisz pauzę… Sam regulujesz… I nie musisz tu i tam liczyć” – zauważyła Vilena.
Sojusz podkreślił, jak innym krajom udało się wdrożyć etykiety ostrzegawcze na żywności, ostatecznie wpływając na zachowania zakupowe konsumentów i ich system opieki zdrowotnej.
PRZECZYTAJ: Wprowadzono etykiety ostrzegawcze, aby zachęcić do lepszych wyborów żywieniowych
„Nastąpiła zmiana zachowań konsumentów… Nie tylko konsumenci są tym dotknięci, ale także rząd. Wydają mniej na opiekę zdrowotną, ponieważ priorytetem jest profilaktyka zdrowotna” – powiedział Atty. Laurence Millan, kierownik projektu w ImagineLaw, mówiący mieszanką języka filipińskiego i angielskiego.