Eksperci ds. planowania rodziny ostrzegają, że do 2050 r. populacja Nigerii może osiągnąć 450 milionów

Populacja Nigerii może gwałtownie wzrosnąć do 450 milionów do 2050 r., jeśli nie zostaną podjęte pilne działania w celu ograniczenia współczynnika dzietności w kraju, ostrzegają eksperci w dziedzinie planowania rodziny.

Tę niepokojącą prognozę ujawniono we wtorek podczas okrągłego stołu medialnego zorganizowanego przez Stowarzyszenie na rzecz Postępu Planowania Rodziny (AAFP) we współpracy z Federalnym Ministerstwem Zdrowia i Opieki Społecznej w Abudży.

Zwracając się do dziennikarzy, przewodniczący AAFP, Ejike Oji, podkreślił niezrównoważony charakter geometrycznego wzrostu populacji kraju, który obecnie dodaje co najmniej cztery miliony ludzi rocznie.

„Jeśli ta tendencja się utrzyma, w nadchodzących latach możemy dodawać sześć, a nawet 10 milionów osób rocznie” – ostrzegł Oji.

Powołując się na dane z badania demograficznego i zdrowotnego Nigerii (NDHS) z 2023 r., Oji zauważył, że współczynnik dzietności w Nigerii nieznacznie spadł z 5,3 do 4,8.

Określając to jako postęp, podkreślił pilną potrzebę zmniejszenia tego wskaźnika do czterech do 2030 r., aby uniknąć poważnych wyzwań społeczno-gospodarczych.

Dokonując porównań z krajami takimi jak Indie i Chiny, Oji podkreślił ich sukcesy w zarządzaniu wzrostem populacji poprzez inwestycje w planowanie rodziny i młode populacje, co następnie napędzało wzrost gospodarczy.

Wezwał Nigerię do przyjęcia podobnych strategii w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju.

W swoich uwagach Ifesinachi Eze, konsultantka w AMREF International, rzuciła światło na wyzwania stojące przed kobietami w strefach konfliktów, gdzie dostęp do usług w zakresie planowania rodziny i zdrowia reprodukcyjnego jest poważnie zakłócony.

Wykorzystując historię Aminy, wysiedlonej kobiety z północnej Nigerii, Eze podkreśliła, jak konflikty, klęski żywiołowe i pandemie pozostawiają kobiety z niezaspokojonymi potrzebami, co jeszcze bardziej obciąża kruche systemy opieki zdrowotnej.

Eze ogłosił opracowanie przewodnika dotyczącego zaangażowania sektora prywatnego w ramach projektu PROPEL Adapt prowadzonego przez USAID.

Przewodnik, stworzony we współpracy z FP2030, przedstawia strategie mające na celu zaangażowanie sektora prywatnego w utrzymanie usług planowania rodziny i zdrowia reprodukcyjnego w czasie kryzysów.

„Wkład sektora prywatnego, taki jak wsparcie logistyczne, prognozowanie oparte na danych, finansowanie i szybkie reagowanie, ma kluczowe znaczenie dla utrzymania tych usług w sytuacjach awaryjnych” – powiedział Eze.

Wezwała także do silniejszych partnerstw publiczno-prywatnych w celu połączenia wiedzy specjalistycznej w zakresie polityki rządowej z innowacjami sektora prywatnego.

Okrągły stół był zapowiedzią 8. Konferencji Planowania Rodziny w Nigerii, której celem jest postęp w planowaniu rodziny w ramach Inicjatywy Inwestycyjnej Odnowy Sektora Zdrowia w Nigerii.

Zainteresowane strony omawiały kwestię wypełnienia luki między polityką a praktyką, zapewnienia równego dostępu do usług oraz wykorzystania technologii i inwestycji sektora prywatnego na rzecz zrównoważonego postępu.

Inne poruszone kwestie obejmowały rolę rzecznictwa, mobilizację zasobów i angażowanie przywódców religijnych w celu wzmocnienia programów planowania rodziny. Uczestnicy podkreślili potrzebę wzmożenia tych wysiłków przez media, aby zainspirować do dalszych działań.

Nma Ogbona, szefowa wydziału promocji w Federalnym Ministerstwie Zdrowia i Opieki Społecznej, zapewniła zainteresowane strony o zaangażowaniu rządu w poprawę opieki zdrowotnej i zwiększenie dostępu do usług w zakresie planowania rodziny i zdrowia reprodukcyjnego.

W dyskusjach ponownie skupiono się na osiągnięciu celów PR 2030, w tym na poprawie usług w zakresie zdrowia reprodukcyjnego dla nastolatków i społeczności o niedostatecznej dostępności, zapewnieniu wysokiej jakości usług opartych na prawach i eliminowaniu słabych punktów.

Ponieważ populacja Nigerii zbliża się do 239 milionów, zainteresowane strony zgodziły się, że potrzebne są pilne wspólne działania, aby zapobiec tragicznym społeczno-gospodarczym konsekwencjom niekontrolowanego wzrostu populacji.

Zrodlo