Edukacja przedstawia swoją propozycję związkom oświaty publicznej "ostateczny" i wzywa ich do podpisania

Departament Edukacji przekazał w poniedziałek związkom oświaty publicznej swoją „ostateczną” propozycję nowego Paktu na rzecz poprawy równości i jakości edukacji i wezwał je do podpisania wcześniejszego porozumienia w sprawie zobowiązań przed 28 grudnia.

W nim, jak poinformował Zarząd Regionu w oświadczeniu, wycofuje środki, które dotknęły nauczycieli w wieku powyżej 55 lat i proponuje rozszerzenie wsparcia pedagogicznego na szkołę średnią, zajęcie się problemem odłączenia cyfrowego i przekazanie ich żądań płacowych do Generalnej Rady Funkcji Publicznych.

Wśród przeniesionych nowych funkcji znajduje się oferta zapewnienia i konsolidacji godzin dodatkowych także dla szkół średnich i podstawowego szkolenia zawodowego na rok akademicki 2025/2026, które są dodawane do uzupełnienia 1000 godzin już zrealizowanych w edukacji wczesnoszkolnej i podstawowej.

Obejmuje także zajęcie się kwestią odłączenia cyfrowego nauczycieli i ofertę przekazania Zarządowi Generalnemu Służby Publicznej podwyżek wynagrodzeń zaproponowanych przez związki zawodowe podpisujące nowy Pakt Edukacyjny.

Na wniosek obecnych przy Stole związków zawodowych resort zgodził się na wycofanie z negocjacji rozwiązań dotyczących nauczycieli, którzy ukończyli 55. rok życia, w zakresie godzin poświęcanych przez nich na tzw. pracę osobistą, które nie ulegną żadnym modyfikacjom.

Departament wyjaśnił związkom zawodowym, że zostanie opracowane nowe narzędzie komputerowe podobne do tego, które posłużyło jako podstawa do przydziału godzin zajęć dodatkowych w szkołach podstawowych i podstawowych, za pomocą którego zostanie określone, do których szkół średnich zostaną przekazane wzmocnienia. być stosowane w zależności od dostępności budżetu.

Jeśli chodzi o podwyżki wynagrodzeń, Ministerstwo Edukacji zaproponowało, że będą one musiały być negocjowane w ramach nowego Statutu Personelu Administracji Publicznej, który jest planowany, i zaakceptowało wniosek związku o przeniesienie do stołu ogólnego podwyżek wynagrodzeń zalecanych przez związki do podpisania nowego Paktu w ramach negocjacji nad wspomnianym Statutem.

Zobowiązała się również do zwrócenia się o wzięcie udziału w negocjacjach, aby szczegółowo uwzględnić wszystko, co dotyczy kadry nauczycielskiej.

Jeśli chodzi o harmonogram nowego Paktu Edukacyjnego, jako datę podpisania porozumienia zawierającego dotychczasowe zobowiązania ustalono 28 listopada. Przed 14 kwietnia 2025 r. musiałby zostać podpisany nowy Pakt Edukacyjny, który integrowałby zobowiązania wynikające z tego porozumienia i wszystkie środki uzgodnione w późniejszych negocjacjach.

Edukacja ponownie przedstawiła swoje propozycje dotyczące obniżek wskaźników w ośrodkach znajdujących się w trudnej sytuacji oraz ogólnych obniżek wskaźników we wczesnym dzieciństwie i szkołach podstawowych, oprócz zobowiązania do ogólnie niższych wskaźników w szkołach średnich w celu uwzględnienia ich w budżetach na 2026 rok.

Godziny szkoleń obowiązkowych zostaną zmniejszone z 35 do 25, przy zachowaniu elastyczności uzgodnionej w tabelach pracy z poprzedniego roku, a także wprowadzone zostaną nowe udoskonalenia komputerowe, aby zmniejszyć obciążenie biurokratyczne nauczycieli.

Dokument obejmuje także konsolidację 1000 godzin zajęć dodatkowych w placówkach dla małych dzieci i szkołach podstawowych oraz zobowiązanie do wynegocjowania i dostarczenia na rok akademicki 2025/2026 nowych dekretów regionalnych w sprawie organicznych przepisów dotyczących ośrodków, dni i harmonogramów, a także zobowiązanie utrzymać ścieżkę stabilizacji, obniżając poziom kadry nauczycielskiej ogółem poniżej 8% i podejmując działania mające na celu stabilizację tej kadry poprzez redukcję zatrudnienia tymczasowego.

Zrodlo