Foxconn buduje w Meksyku największy na świecie zakład produkcyjny, w którym będzie łączona superchipy GB200 firmy Nvidia, kluczowy element amerykańskiej platformy obliczeniowej rodziny Blackwell nowej generacji, poinformowali we wtorek dyrektorzy wyższego szczebla tajwańskiej firmy.
Foxconn, największy na świecie kontraktowy producent elektroniki i znany jako największy w Apple asembler iPhone’a, czerpie korzyści z boomu na sztuczną inteligencję (AI), montując serwery wykorzystywane do przetwarzania pracy sztucznej inteligencji.
„Budujemy największy na świecie zakład produkcyjny GB200” – powiedział Benjamin Ting, starszy wiceprezes Foxconn ds. rozwiązań chmurowych dla przedsiębiorstw.
W sierpniu Nvidia poinformowała, że po ulepszeniu projektu rozpoczęła wysyłkę próbek Blackwell do swoich partnerów i klientów i spodziewa się w czwartym kwartale przychodów z tych chipów rzędu kilku miliardów dolarów.
Ting powiedział, że partnerstwo pomiędzy jego firmą a Nvidią jest bardzo ważne i wszyscy pytali o platformę Blackwell firmy Nvidia.
„Popyt jest strasznie ogromny” – powiedziała Ting podczas corocznego dnia technologii firmy w Tajpej, stojąc obok wiceprezesa Nvidii ds. sztucznej inteligencji i robotyki, Deepu Talla.
W późniejszej rozmowie z reporterami prezes Foxconn Young Liu powiedział, że fabryka jest budowana w Meksyku i że tamtejsza zdolność produkcyjna będzie „bardzo, bardzo ogromna”. Nie doprecyzował.
Foxconn ma już dużą obecność produkcyjną w Meksyku i zainwestował dotychczas w stanie Chihuahua ponad 500 milionów dolarów (około 4197 crore rupii).
Liu powiedział, że łańcuch dostaw firmy jest gotowy na rewolucję sztucznej inteligencji, dodając, że jej możliwości produkcyjne obejmują „zaawansowane technologie chłodzenia cieczą i rozpraszania ciepła niezbędne do uzupełnienia infrastruktury serwera GB200”.
Powiedział, że perspektywy spółki na bieżący kwartał są dobre, choć nie podał szczegółów. W sobotę Foxconn odnotował najwyższe w historii przychody za trzeci kwartał w związku z dużym popytem na serwery AI.
Foxconn koncentruje się także na ambitnych planach odejścia od swojej roli polegającej na budowaniu elektroniki użytkowej dla Apple w nadziei wykorzystania swojego technologicznego know-how do oferowania kontraktowej produkcji pojazdów elektrycznych, a także produkcji pojazdów z wykorzystaniem modeli zbudowanych przez markę Foxtron.
Zapytany o zaciętą konkurencję na światowym rynku pojazdów elektrycznych w obliczu spadającego popytu, Liu powiedział, że Foxconn jest zaangażowany w ten sektor.
„To właściwy kierunek i będziemy w dalszym ciągu ciężko pracować w tym kierunku” – powiedział, dodając, że w przypadku pojazdów elektrycznych „bariera silnikowa” w produkcji samochodów już nie istnieje.
Producenci samochodów „nie muszą już sami produkować całego samochodu” – powiedział.
© Thomson Reuters 2024
(Ta historia nie została edytowana przez personel NDTV i została wygenerowana automatycznie z kanału dystrybucyjnego.)