Dyrektor naczelna WTA Portia Archer broni „wartości” finałów Tour przed turniejem w Arabii Saudyjskiej

RIYADH — Dyrektor naczelna Women’s Tennis Association Portia Archer broniła zorganizowania finałów WTA Tour w Arabii Saudyjskiej w swoim pierwszym poważnym przemówieniu do mediów od objęcia tej funkcji w lipcu.

„Często gramy w środowiskach i krajach, które mają inne zwyczaje, inną kulturę, a w niektórych przypadkach inny system wartości niż ja osobiście lub który WTA może mieć jako organizacja z siedzibą w Stanach Zjednoczonych” – powiedział Archer w wiadomościach konferencja przed rozpoczęciem rozgrywek w sobotę 2 listopada.

„Tak naprawdę nigdy nie mieliśmy żadnych problemów z wolnością słowa, przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo” – Archer dodał o poprzednich wydarzeniach organizowanych w krajach o polityce podobnej do Arabii Saudyjskiej.

Naciskana na stwierdzenie, że wartości WTA niekoniecznie muszą być zgodne z krajami organizującymi turnieje, Archer stwierdziła, że ​​się myliła.

„Moim zamiarem było naprawdę powiedzieć, że szanujemy wartości, nawet jeśli różnią się one od innych krajów, w których się znajdujemy i w których konkurujemy”.

W kwietniu tego roku WTA ogłosiła podpisanie trzyletniego kontraktu z Saudyjską Federacją Tenisową (STF) na organizację finałów turnieju w Riyadzie z pulą nagród przekraczającą 15 milionów dolarów (11,6 miliona funtów). W piątek Archer powiedział, że umowa ta została zawarta w porozumieniu z zawodnikami WTA i spełnia ogólne cele turnieju. Od ponad 20 lat WTA organizuje wydarzenia w Katarze i Dubaju, gdzie homoseksualizm jest nielegalny.

Organizacje praw człowieka, w tym Human Rights Watch i Amnesty International, skrytykowały politykę Arabii Saudyjskiej w zakresie wolności słowa, w tym kryminalizację homoseksualizmu i „ustawę o statusie osobistym”, która wymaga od kobiet uzyskania zgody męskiego opiekuna na zawarcie małżeństwa. Arabia Saudyjska zajmuje 126. miejsce na 146 w rankingu Global Gender Gap Index prowadzonym przez Światowe Forum Ekonomiczne.

„Trudno mi powiedzieć, gdzie „wyznaczylibyśmy granicę”, że tak powiem” – powiedział Archer.

„Nie powiedziałbym po prostu „spróbuj”. Pozostajemy w zgodzie z wartościami WTA, upewniając się, że nasi gracze, nasi kibice i nasi pracownicy znajdują się w środowiskach zgodnych z naszymi wartościami.

„Nie uważam, że istnieje jakiś limit, ale z pewnością wiem, że są przypadki, w których nie pojedziemy do niektórych krajów, jeśli nie będziemy mieli odpowiedniego komfortu”.

ZEJDŹ GŁĘBEJ

Po dwóch latach chaosu Garbine Muguruza szuka normalności w finałach WTA Tour w Riyadzie

WTA i jej męski odpowiednik, ATP, nie organizowały turniejów w Rosji od czasu inwazji Władimira Putina na Ukrainę dwa lata temu. WTA zaprzestała także organizowania wydarzeń w Chinach na prawie dwa lata po zniknięciu Peng Shuai w 2021 r.

Shuai oskarżył Zhanga Gaoli, byłego wicepremiera Chin, o napaść na tle seksualnym w postach w mediach społecznościowych, które szybko zniknęły, co skłoniło WTA do wycofania turniejów z kraju w drodze bojkotu. Bojkot zakończył się 16 miesięcy później, a Shuai w kontrolowanym wywiadzie dla francuskiej gazety L’Equipe określił sytuację jako „nieporozumienie”.


Zheng Qinwen i pozostali finaliści przemawiali przed turniejem w Riyadzie. (Matthew Stockman / Getty Images dla WTA)

„Sytuacja nie wykazuje oznak zmiany. Doszliśmy do wniosku, że nigdy w pełni nie zabezpieczymy tych celów i to nasi gracze i turnieje ostatecznie zapłacą niezwykłą cenę za swoje poświęcenia” – stwierdzono w kwietniowym komunikacie prasowym WTA.

Zawodnicy biorący udział w finałach WTA powiedzieli w piątek, że czuli się komfortowo grając w Arabii Saudyjskiej. Coco Gauff, trzecia osoba na trzecim miejscu w amerykańskim świecie, powiedziała: „Oczywiście jestem bardzo świadoma sytuacji w Arabii Saudyjskiej. Moim zdaniem sport może otworzyć drzwi ludziom, a żeby chcieć zmian, trzeba je zobaczyć. Myślę, że sport to najłatwiejszy sposób, aby to przedstawić.

Ona i inna Amerykanka Jessica Pegula stwierdziły, że były mocno zaangażowane w dyskusje na temat organizacji finałów w Riyadzie i były przekonane, że dobro społeczne wystarczy, np. poprzez kliniki coachingowe dla lokalnych dziewcząt.

Przed podpisaniem umowy wiosną tego roku podobne stanowisko zajęła amerykańska legenda tenisa Billie Jean King; w artykule opublikowanym w Poczta WaszyngtonaChris Evert i Martina Navratilova byli przeciwnego zdania.

„W pełni doceniamy znaczenie poszanowania różnych kultur i religii” – napisali.

„To właśnie z tego powodu, a nie pomimo tego, sprzeciwiamy się przyznaniu Riyadzie turnieju klejnotów koronnych tej wycieczki. Wartości WTA wyraźnie kontrastują z wartościami proponowanego gospodarza.”

Tymczasem Archer powiedział, że organizacja nie poinformowała swoich gwiazd o tym, co jest, a czego nie można mówić w kraju. W przededniu zeszłorocznych finałów Tour Finals w Cancun, gdzie warunki i pośpiech w budowaniu wymaganej infrastruktury sprawiły, że nr 1 na świecie Aryna Sabalenka stwierdziła, że ​​czuje się „zlekceważona”, organizacja poinstruowała graczy, jak odpowiadać na pytania dotyczące gry w Arabii Saudyjskiej, jak podano w Sportowiec.

„Gracze mogą swobodnie wyrażać siebie” – powiedział Archer, dodając, że polecono im m.in. odpowiedni ubiór.

Sabalenka rozpocznie w sobotę grę pojedynczą przeciwko mistrzowi olimpijskiemu Zheng Qinwenowi.

(Zdjęcie na górze: Matthew Stockman / Getty Images dla WTA)

Zrodlo