MANILA, Filipiny – Należy złożyć skargę karną na byłego prezydenta Rodrigo Duterte w związku z jego rzekomymi naruszeniami międzynarodowego prawa humanitarnego w związku z wojną narkotykową prowadzoną przez jego administrację, w której zginęło tysiące ludzi.
Przedstawiciel drugiego okręgu Batangas Gerville Luistro przedstawił to zalecenie w niedzielnym oświadczeniu.
Podczas przesłuchań w czterokomisji Izby Reprezentantów w dniu 13 listopada Luistro przedstawił dane wskazujące, że według stanu na maj 2022 r. w wyniku policyjnych operacji antynarkotykowych zginęło 6252 osób, a podczas kampania.
Ustawodawca podał, że według stanu na grudzień 2021 r. zginęło 427 działaczy, obrońców praw człowieka i organizatorów oddolnych, a według stanu na grudzień 2020 r. – 166 obrońców gruntów i środowiska.
Poinformowała również, że według stanu na kwiecień 2022 r. zmarło 23 dziennikarzy i pracowników mediów, według stanu na grudzień 2021 r. zmarło 66 przedstawicieli zawodów prawniczych, a według stanu na grudzień 2021 r. – 28 burmistrzów i wiceburmistrzów.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
“Pan. Panie Prezydencie, moje pytanie brzmi: czy wprowadzając wojnę z narkotykami, ściśle przestrzegał Pan wymogów należytego procesu?” Luistro zapytał podczas przesłuchania, na co Duterte odpowiedział „Tak”.
Kontynuacja artykułu po tym ogłoszeniu
„Wbrew odpowiedziom byłego prezydenta pokornie uważam, że były prezydent i jego wojna z narkotykami nigdy nie spełniły wymogów należytego procesu” – stwierdziła.
„Gdyby rzeczywiście przestrzegali wymogu należytego procesu, wala po dapat ganito karaming patay at ang dapat maraming kaso na toczące się w sądzie (zabójstwa nie byłyby tak liczne, a spraw w sądzie byłoby wiele)” – dodała.
Zwróciła także uwagę, że na Duterte mogą zostać wniesione skargi karne w oparciu o jego publiczne przyznanie się do „pełnej prawnej i moralnej odpowiedzialności” za wojnę narkotykową.
PRZECZYTAJ: Duterte: Wzięcie odpowiedzialności za wojnę narkotykową może być „przyznaniem się do winy”
„Poprzez przyznanie się przez Pana Prezydenta do swojej odpowiedzialności, zarówno za legalne, jak i nielegalne działania policji, w niniejszym oświadczeniu, panie przewodniczący, pokornie stwierdza się, że czterokomorowy komunikator jest gotowy zalecić złożenie niezbędnych dokumentów postępowanie w sądzie – co oznacza naruszenie prawa RA 9851, ustawy o definiowaniu i karaniu przestępstw przeciwko międzynarodowemu prawu humanitarnemu, lub przynajmniej przypadków morderstwa w rozumieniu znowelizowanego kodeksu karnego” – stwierdziła.
Czteroosobowy panel odniósł się także do wypowiedzi Duterte z poprzednich wywiadów.
Były prezydent przyznał, że jego oświadczenie o wzięciu odpowiedzialności można porównać do „pozasądowego przyznania się do winy”.
„Tak, ponieważ zleciłem kampanię przeciwko nielegalnym narkotykom. At kung anong ginawa nila, legalne czy nie, ako nag-utos (I cokolwiek zrobili, legalne czy nie, rozkazałem to). W tym sensie biorę odpowiedzialność za ich czyny” – powiedział Luistro.
Duterte powtórzył również, że gdy był burmistrzem miasta Davao, zabił sześć lub siedem osób, zauważając, że włóczył się po mieście, czekając na okazję, by zabić przestępców.